• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakon św. Zbawiciela z Monrealu

  Przeczytaj także...
  Królestwo Nawarry – historyczne królestwo na północy Półwyspu Iberyjskiego, terytorium jednego z plemion baskijskich: Basconum. Wcześniej nazywane Królestwem Pampeluny, obejmowało wszystkie terytoria zamieszkane przez Basków. Istniało w latach 824–1620. Nazwa pochodzi od baskijskiego słowa „nabarra”, używanego w epoce średniowiecza, które oznaczało „wielkie równiny w górach”. Językiem Królestwa Nawarry był język baskijski.Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.
  Zakon rycerski – pierwotnie w Kościele katolickim zakon, w skład którego wchodzili zakonnicy (duchowni) oraz bracia-rycerze, czyli rycerze, którzy nie przyjmując święceń, godzili się żyć jak zakonnicy (składali śluby czystości i ubóstwa). Ich głównym zadaniem była nie tylko modlitwa czy kontemplacja, lecz również walka w obronie wiary i ideałów przyjętych w regule zakonnej. Pierwsze zakony rycerskie powstawały na fali krucjat (w Królestwie Jerozolimskim) i pielgrzymek do Ziemi Świętej w XI i XII w.
  Symbol zakonu

  Zakon św. Zbawiciela z Monrealu – hiszpański zakon rycerski został założony w 1128 r. przez Alfonsa I Aragońskiego i Gastona IV z Bearn. Określany był też jako Rycerze Chrystusowi (Militia Cristi) lub Rycerze Świętego Zbawiciela (Militia San Salvador). Składał się z rycerzy aragońskich. Był spadkobiercą lokalnych milicji z Nawarry i Aragonii, istniejących od 1050 r. Uposażony został przez króla miastem Monreal i połową dochodów królewskich z sześciu miast między Daroca i Walencją. Wkrótce połączył się z templariuszami.

  Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (łac. Fratres Militiae Templi, Pauperes Commilitones Christi Templique Salomonis) – średniowieczny zakon rycerski, działający od XII do XIV wieku.Daroca – gmina w Hiszpanii, w prowincji Saragossa, w Aragonii, o powierzchni 52,05 km². W 2011 roku gmina liczyła 2288 mieszkańców.

  Symbolem zakonu był czerwony krzyż z tarczą pośrodku zawierającą literę M mającą wielorakie znaczenie - Maryja, Milicja, Monreal.

  Aragonia (hiszp. i arag. Aragón, kat. Aragó) – wspólnota autonomiczna i region historyczny w północno-wschodniej Hiszpanii. Region historyczny Aragonii obejmuje środkową część biegu Ebro. Pełna nazwa hiszpańska brzmi "Comunidad Autónoma de Aragón".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.