• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakazana planeta


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  James Best, właściwie Jewel Franklin Guy (ur. 22 lutego 1962 w Powderly, zm. 6 kwietnia 2015 w Hickory) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy. Pole siłowe, pole energetyczne – koncepcja ściśle ograniczonego pola o tak znacznym natężeniu, że obiekty, na które działa siła związana z polem, nie są w stanie pokonać jego centralnej osi i dotrzeć na drugą stronę. Jest to pojęcie popularne w fantastyce naukowej i fantasy. Obecnie prowadzone są nad nimi badania.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Zakazana planeta (ang. Forbidden Planet) – film fantastycznonaukowy z 1956 roku w reżyserii Freda Wilcoxa, na podstawie scenariusza Cyrila Hume’a. Zagrali w nim min. Leslie Nielsen, Walter Pidgeon i Anne Francis. Była to pierwsza tzw. wysokobudżetowa superprodukcja z gatunku science-fiction wyprodukowana w wytwórni MGM, dzisiaj zaliczana do klasyki gatunku. Zarówno główni bohaterowie, jak i sama fabuła były inspirowane sztuką Williama Szekspira Burza.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Burza (ang. The Tempest) – sztuka autorstwa Williama Szekspira. Dawniej uznawano ją za komedię, co jest jednak dyskusyjne z powodu elementów, które pomniejszają komediowy wydźwięk. Obecnie jest często uznawana za romans.

  Film zasłynął głównie z efektów specjalnych, za które ich twórcy, A. Arnold Gillespie, Irving G. Ries oraz Wesley C. Miller otrzymali nominację do Oscara. Do stworzenia ścieżki dźwiękowej wykorzystano nowatorską wówczas muzykę elektroniczną. W filmie pojawił się również Robot Robby, jeden z pierwszych robotów goszczących na ekranie, które miały własną osobowość.

  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Na początku XXIII wieku krążownik Zjednoczonych Planet C-57D zostaje wysłany na oddaloną o 16 lat świetlnych od Ziemi planetę Altair IV. Zadaniem załogi jest odkrycie losu ekspedycji naukowej, która przed 20 laty wyruszyła by założyć tam kolonię. Po wylądowaniu na powierzchni wita ich wyposażony w sztuczną inteligencję Robot Robby, który prowadzi ich do Dr. Edwarda Morbiusa oraz jego córki, jedynych ocalałych.

  Richard Norman Anderson (ur. 8 sierpnia 1926 w Long Branch, zm. 31 sierpnia 2017 w Beverly Hills) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Sześcian (właściwie sześcian foremny, inaczej heksaedr) – wielościan foremny o sześciu ścianach w kształcie identycznych kwadratów. Posiada dwanaście krawędzi, osiem wierzchołków i 4 przekątne. Ścinając odpowiednio wierzchołki sześcianu otrzymujemy wielościan półforemny o nazwie sześcian ścięty.

  Doktor Morbius cały czas spędza na badaniu nagle wymarłej 200 000 lat temu w nieznanych okolicznościach rasy zwanej Krellami. W jednym z ciągle działających laboratoriów odkrył maszynę zwielokrotniającą inteligencję i pozwalającą stworzyć trójwymiarowe projekcje dowolnej myśli użytkownika. Morbius użył jej raz, co mało go nie zabiło, ale spowodowało podwojenie jego inteligencji, dzięki czemu był w stanie zbudować Robby’ego oraz wiele technologicznych cudów w jego domu. Morbius pokazuje im ciągle działający, zasilany za pomocą 9200 reaktorów termojądrowych kompleks Krelli w kształcie sześcianu o wymiarach 30 kilometrów.

  Walter Davis Pigeon (ur. 23 września 1897 w Saint John, zm. 25 września 1984 w Santa Monica) − kanadyjski aktor, dwukrotnie nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Pewnej nocy coś niszczy jedną z cennych części statku, który na rozkaz kapitana zostaje otoczony polem siłowym. To nie powstrzymuje intruza przed ponownym wtargnięciem i zabiciem głównego mechanika. Kolejnej nocy, gdy intruz powraca okazuje się, że jest niewidoczny, a jedyny sposób na dostrzeżenie go to załamania promieni pola siłowego, gdy je przekracza. Stwór odporny na wszelkie próby zranienia go zaczyna mordować członków załogi. Gdy Dr. Morbius budzi się słysząc krzyk córki, atakujący znika.

  Anne Francis (ur. 16 września 1930 w Ossiningu, zm. 2 stycznia 2011 w Santa Barbara) – amerykańska aktorka, znana z filmu Zakazana planeta, w którym wystąpiła m.in. obok Leslie Nielsena. Zdobyła Złoty Glob i nominację do nagrody Emmy za rolę w Honey West.Leslie William Nielsen (ur. 11 lutego 1926 w Reginie, zm. 28 listopada 2010 w Fort Lauderdale) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny. Nielsen większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych i był naturalizowanym Amerykaninem, ale nigdy nie zrzekł się obywatelstwa Kanady, gdzie rozpoczęła się jego kariera aktorska.

  Gdy komandor Adams rozmawia z Dr. Morbiusem porucznik Ostrow postanawia zakraść się do tajemniczej maszyny i korzystając z niej zwiększyć swoją inteligencję i rozwiązać zagadkę intruza. Porucznik zostaje śmiertelnie ranny, jednak przed śmiercią oznajmia, że cały podziemny kompleks został zbudowany, by tworzyć wytwory myśli Krelli. Gdy Dr. Morbius zapewnia, że żaden Krell nie przeżył Ostrow stwierdza, że mózg doktora po skorzystaniu z urządzenia pozwala uruchomić kompleks. To potwór stworzony przez Morbiusa zabił członków poprzedniej ekspedycji i morduje załogę statku.

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.

  Gdy Altaira wyznaje swoją miłość do komandora Adamsa atakuje ich potwór. Dr. Morbius rozkazuje robotowi zabicie go, ten jednak nie reaguje rozpoznając stwora jako część Morbiusa, a jako jedyny sposób na zniszczenie go to zabicie doktora. Natrafiając na sprzeczne instrukcje obwody robota spalają się, potwór dostaje się na teren posiadłości i zaczyna topić prawie niezniszczalne drzwi, za którymi ukryli się komandor, Altaira i Morbius.

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Doktor w końcu godzi się z tym, że potwór stanowi twór jego jaźni i stawia mu czoło. Gdy zostaje śmiertelnie ranny potwór znika, a Morbius poleca komandorowi pociągnięcie dźwigni uruchamiającej proces autodestrukcji kompleksu.

  Komandor Adams, Altaira, Robby i pozostali członkowie załogi odlatują statkiem obserwując z kosmosu wybuch całej planety.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Walter Pidgeon – dr Edward Morbius
 • Anne Francis – Altaira „Alta” Morbius
 • Leslie Nielsen – komandor John J. Adams
 • Jack Kelly – porucznik Jerry Farman (pilot statku)
 • Warren Stevens – porucznik „Doc” Ostrow
 • Richard Anderson – porucznik Quinn (inżynier statku)
 • Earl Holliman – kucharz na statku
 • George Wallace – Bosun
 • Bob Dix – Grey
 • Jimmy Thompson – Youngerford
 • James Drury – Joe Strong
 • Harry Harvey – Randall
 • Roger McGee – Lindstrom
 • Peter Miller – Moran
 • Morgan Jones – Nichols
 • Richard Grant – Silvers
 • Frankie Darro – kaskader wewnątrz robota (niewymieniony w czołówce)
 • Marvin Miller – głos robota (niewymieniony w czołówce)
 • Les Tremayne – narrator (niewymieniony w czołówce)
 • James Best – członek załogi (niewymieniony w czołówce)
 • William Boyett – członek załogi(niewymieniony w czołówce)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat filmu
 • Zakazana planeta w bazie IMDb (ang.)
 • Zakazana planeta w bazie Filmweb
 • Artykuł w Gildia.pl
 • William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Reaktor fuzyjny – reaktor jądrowy realizujący kontrolowaną syntezę termojądrową lekkich jąder, na przykład jąder trytu z jądrami deuteru (tzw. fuzji), w wyniku której powstaje jądro helu, wolny neutron i uwalnia się duża ilość energii. Do poprawnego działania reaktora potrzebne są potężne elektromagnesy mające na celu utrzymanie plazmy z dala od ścian reaktora.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Metro-Goldwyn-Mayer (lub MGM) – amerykańska wytwórnia filmowa z siedzibą w Beverly Hills w stanie Kalifornia, działająca od 1924. Każdy film i odcinek serialu produkcji MGM poprzedza kilkusekundowe ujęcie głowy prawdziwego ryczącego dwukrotnie lwa, otoczonego złotymi taśmami filmowymi, prezentowane tuż przed czołówką. Obecnie prawa autorskie obejmujące produkcje przedsiębiorstwa należą do grupy MGM Holdings, kontrolowanej m.in. przez Sony Corporation i Comcast.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.805 sek.