• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakład Wzbogacania Rud KGHM

  Przeczytaj także...
  Szyb – wyrobisko kapitalne górnicze pionowe lub pochyłe o nachyleniu powyżej 45° o przekroju poprzecznym powyżej 4 m² i znacznej głębokości, prowadzące z powierzchni terenu do położonego w głębi ziemi złoża kopaliny użytecznej, lub łączące wyrobiska poziome pod ziemią.Flotacja – metoda rozdziału rozdrobnionych ciał stałych, wykorzystująca różnice w zwilżalności składników. Produktem flotacji jest tzw. koncentrat flotacyjny.
  KGHM Polska Miedź S.A. (wcześniej: Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) (GPW: KGH, LSE: KPMD) – jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Według danych podawanych przez spółkę KGHM jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej (około 500-550 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie (około 1260 ton srebra rafinowanego w 2011r.). W mniejszych ilościach KGHM produkuje także złoto (903 kg w 2008 roku), koncentrat palladu i platyny (93 kg), ołów i inne metale. KGHM wydobywa także sól kamienną.

  Zakłady Wzbogacania Rud (O/ZWR) – Oddział KGHM Polska Miedź S.A. Jego zadaniem jest wzbogacenie rud wydobywanych w Oddziałach Górniczych, czyli trzech kopalniach . Składa się z trzech Rejonów, zlokalizowanych przy szybach wydobywczych kopalń "Lubin", "Polkowice-Sieroszowice" i "Rudna". Ciągi technologiczne Oddziału Zakłady Wzbogacania Rud należą do największych na świecie. Głównymi procesami przeróbki są rozdrabnianie, mielenie, flotacja oraz suszenie koncentratu. Trzy lub czterostopniowa flotacja pozwala uzyskać koncentrat miedziowy o wysokiej (ok. 25 %) zawartości składnika użytecznego, głównie siarczków miedzi oraz związków ołowiu i srebra.

  Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.Kopalnia – zakład i przedsiębiorstwo górnicze zajmujące się wydobyciem (eksploatacją) z ziemi kopalin użytecznych.

  Linki zewnętrzne[]

 • O/ZWR na stronie KGHM
 • Ruda – kopalina, czyli skała lub minerał, z której uzyskuje się jeden lub więcej składników. Ruda w sensie przemysłowym to minerał zawierający związki metali. W rudach występują też inne związki, np. tlenki, które tworzą tzw. skałę płonną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.