• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zagubiony autobus

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.John Steinbeck (ur. 27 lutego 1902 w Salinas, zm. 20 grudnia 1968 w Nowym Jorku) – pisarz i dziennikarz amerykański, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962, jedyny syn księgowego Johna Ernesta Steinbecka Seniora i nauczycielki Oliwii Hamilton.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Zagubiony autobus lub Autobus do San Juan (ang. The Wayward Bus) – powieść Johna Steinbecka z 1947 roku. Bohaterami są pasażerowie autobusu jadącego bocznymi drogami Kalifornii z Rebel Corners do San Juan de la Cruz.

  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Powieść została wydana w Polsce po raz pierwszy w 1961 roku w tłumaczeniu Andrzeja Nowickiego pod tytułem Zagubiony autobus, a w 1993 roku w tłumaczeniu Aleksandry Lenobel pod tytułem Autobus do San Juan.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zagubiony autobus. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2016-10-03].
  2. Autobus do San Juan. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2016-10-03].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • John Steinbeck Autobus do San Juan, tł. Aleksandra Lenobel, Wydawnictwo W.A.B, Warszawa, 1993. ​ISBN 83-85554-09-2
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.682 sek.