• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zagnańsk  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny Osobowy – linia kolejowa łącząca Warszawę z Krakowem przez Warkę, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce, Sędziszów i Kozłów.Andrzej Zawisz Trzebicki herbu Łabędź (ur. 23 listopada 1607 we wsi Trzebiczna koło Sieradza, zm. 28 grudnia 1679 w Kielcach) – biskup krakowski i przemyski, podkanclerzy koronny, w 1674 pełnił funkcję interreksa w zastępstwie prymasa.
  Wnętrze kościoła w Zagnańsku
  Zespół Szkół Leśnych im Romana Gesinga w Zagnańsku

  Zagnańskwieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, siedziba gminy Zagnańsk.

  Był wsią biskupstwa krakowskiego w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

  Zagnańsk jest punktem początkowym szlak turystyczny zielony zielonego szlaku turystycznego prowadzącego do Bliżyna.

  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Województwo sandomierskie – jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, później Rzeczypospolitej Obojga Narodów istniejąca od XIV wieku do 1795 r., część prowincji małopolskiej. Obejmowała powierzchnię 23 860 km² posiadając 7 powiatów. Siedzibą wojewody był Sandomierz, a sejmiki ziemskie odbywały się w Opatowie.

  We wsi znajduje się stacja kolejowa na linii kolejowej nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny. Do 1966 ważny węzeł kolejowy lokalnej sieci leśnych kolei wąskotorowych.

  Przez Zagnańsk przebiega droga wojewódzka nr 750. Dojazd do Zagnańska z Kielc zapewniają autobusy komunikacji miejskiej linii 7 oraz prywatna komunikacja autobusowa.

  Roman Gesing (ur. 2 grudnia 1903, zm. 14 lutego 1975) – inżynier leśnik, polityk, poseł na Sejm PRL (do Sejmu Ustawodawczego oraz II kadencji).Parafia Świętej Rozalii i Świętego Marcina w Zagnańsku – parafia rzymskokatolicka w Zagnańsku (diecezja kielecka, dekanat zagnański). Erygowana w 1664. Mieści się przy ulicy Zachełmie. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zabytki
 • 3 Instytucje
 • 4 Osoby związane z Zagnańskiem
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Historia[edytuj kod]

  Wieś znana od początków XV w. pod nazwą Zagnansko jako własność biskupów krakowskich. W 1885 roku przez Zagnańsk przeprowadzono linię kolejową z Dęblina do Zagłębia Dąbrowskiego. W latach 1916–1918 Austriacy władający tymi terenami wybudowali duży tartak, a następnie bazę główną kolejki leśnej do zwożenia drewna z pobliskich lasów (rozwijała się głównie w latach międzywojennych). Podczas II wojny światowej w Zagnańsku miały miejsce liczne akcje partyzanckie, m.in. spalenie tartaku przez Związek Odwetu (kwiecień 1942), uwolnienie transportu wywożonych na roboty Polaków (listopad 1943), zderzenie dwóch transportowców kolejowych (7 listopada 1943) oraz rozbrojenie przez oddział AK „Barabasza” grupy strażników (29 stycznia 1944).

  Włodzimierz Kiniorski (Kinior) (ur. 1952 w Zagnańsku) – polski muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Biskupi krakowscy − biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji, a następnie (od 1925) archidiecezji krakowskiej.
  Zagnańsk – stacja kolejowa w Zagnańsku, w województwie świętokrzyskim, w Polsce. Obsługuje ruch towarowy oraz lokalny ruch pasażerski na odcinku Kielce – Skarżysko-Kamienna. W pobliżu dworca znajdują się pozostałości torowiska i infrastruktury dawnego węzła wąskotorowych kolei leśnych. Za stacją w kierunku Warszawy znajduje się niewykorzystywany posterunek odgałęźny Lekomin wraz z nieprzejezdną bocznicą prowadzącą do kamieniołomu Wiśniówka.
  Osiedle Wrzosy – część miejscowości Zagnańsk, położonej w Polsce, w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim,, w gminie Zagnańsk.
  Polska Sieć Handlowa Lewiatan – największa franczyzowa sieć sklepów spożywczych w Polsce. Wchodzi w skład Grupy Eurocash.
  Bliżyn – miejscowość w województwie świętokrzyskim, w powiecie skarżyskim, nad rzeką Kamienna. Siedziba gminy Bliżyn licząca około 2000 mieszkańców. Przez Bliżyn przebiega droga krajowa 42 i linia kolejowa 25 ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego. Do Bliżyna można dojechać autobusami komunikacji miejskiej nr 4, 12, 13, 25 i 28 ze Skarżyska-Kamiennej
  Zagnańsk Wąskotorowy – dawna wąskotorowa towarowa stacja kolejowa w Zagnańsku, w województwie świętokrzyskim, w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.