• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaghawa

  Przeczytaj także...
  Darfur, arab. دار فور, "kraj Furów" - region leżący w zachodniej części Sudanu, mający około 6 milionów mieszkańców.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Język zaghawa – język z rodziny nilo-saharyjskiej z gałęzi języków saharyjskich, używany przez lud Zaghawa w środkowo-wschodnim Czadzie oraz w północno-zachodnim Sudanie (Darfur).

  Zaghawa - grupa etniczna zamieszkująca we wschodniej części Czadu oraz na zachodzie Sudanu, w większości w Darfurze. Liczą około 171 tys. osób.


  Nazywają siebie samych "beri", natomiast określenie "zaghawa" zostało im nadane przez sąsiadujące plemiona arabskie. Posługują się językiem zaghawa. Zajmują się pasterstwem bydła oraz wielbłądów oraz w dosyć znacznym stopniu uprawą ziemi. W XVII wieku przyjęli islam, jednak ciągle żywe są zapożyczenia z wierzeń tradycyjnych.

  Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.Konflikt w Darfurze – aktualnie trwający konflikt zbrojny, mający miejsce w Darfurze (zachodnia część Sudanu, Afryka). Konflikt ten wywołał obecnie największy kryzys humanitarny na świecie. Liczba ofiar najnowszego konfliktu jest szacowana na ponad 200 tys. zabitych, łączny bilans zabitych w trwającej ponad 50 lat konfrontacji sięga ponad 2 milionów ofiar, zaś ponad 4,5 mln ludzi zostało zmuszonych do emigracji.


  Obecny prezydent Czadu Idriss Déby wywodzi się z ludu Zaghawa, tak jak wielu członków rządu. Na terenie Sudanu przedstawiciele tej grupy etnicznej są aktywni w wielu ruchach zbrojnych zaangażowanych w konflikt w Darfurze.


  Przypisy

  1. ZAGHAWA. [dostęp 01-06-2012].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czad, Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad]) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.