• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zagadnienia Filozoficzne w Nauce

  Przeczytaj także...
  Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Jego siedziba znajduje się przy ul. Kanoniczej 25 w Krakowie.Michał Kazimierz Heller (ur. 12 marca 1936 w Tarnowie) – polski prezbiter katolicki, teolog, profesor nauk filozoficznych specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara.
  Otwarty dostęp (OD, ang. Open Access, „OA”) – oznacza wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.

  Zagadnienia Filozoficzne w Nauce – półrocznik wydawany przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (wcześniej Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych) oraz Copernicus Center Press; redagowany jest na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

  Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych – wspólna jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Powstało 2 października 2008 roku. Jego założycielem i dyrektorem jest Michał Heller.Józef Mirosław Życiński (ur. 1 września 1948 w Nowej Wsi, zm. 10 lutego 2011 w Rzymie) – polski biskup rzymskokatolicki, filozof, teolog, publicysta, biskup diecezjalny tarnowski w latach 1990–1997, arcybiskup metropolita lubelski w latach 1997–2011.

  Pismo poświęcone jest analizie problemów filozoficznych uwikłanych w nauki przyrodnicze. Związane jest z programem badań określanym jako "filozofia w nauce", który nawiązuje do tradycji krakowskiej filozofii przyrody sięgającej swymi korzeniami XIX wieku. Oprócz prac autorów krakowskich pismo publikuje się również teksty autorów z innych ośrodków, także zagranicznych. Pismo publikuje recenzje, a także informacje na temat zjazdów, sympozjów, dyskusji i innych wydarzeń. Pismo nawiązało również współpracę z Komisją Filozofii Nauk Polskiej Akademii Umiejętności, dzięki czemu na łamach czasopisma publikowane są prace tejże Komisji.

  Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych (OBI) przy Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest instytucją naukowo-dydaktyczną.Polska Akademia Umiejętności (w skrócie PAU, do 1919 pod nazwą Akademia Umiejętności, w skrócie AU) – instytucja naukowa mająca status stowarzyszenia, korporacja uczonych skupiająca elitę kadry naukowej.

  Pismo powstało jako periodyk Konwersatoriów Interdyscyplinarnych organizowanych przez Instytut Filozofii Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. Założone zostało przez Michała Hellera (red. naczelny do 2015 r.) oraz Józefa Życińskiego. Pierwszy numer - wydany poza oficjalnym obiegiem wydawniczym - opublikowany został w roku akademickim 1978/1979. Po powstaniu w 1981 r. Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie pismo związało się z Wydziałem Filozoficznym tej uczelni oraz z Ośrodkiem Badań Interdyscyplinarnych. Po utworzeniu Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych - rozwijającego działalność Ośrodka - instytucja ta przejęła wydawanie czasopisma. Więcej na temat historii ZFN na oficjalnej stronie.

  Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, założone 2 października 2008 roku, jest wspólnym projektem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII) (wcześniej Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) – jedyny poza Rzymem i Salamanką i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej uniwersytet papieski, wyodrębniony z dawnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Od roku 2015 r. redaktorem naczelnym pisma jest dr hab. Paweł Polak, redaktorem honorowym - ks. prof. dr hab. Michał Heller, a sekretarzem redakcji - mgr Piotr Urbańczyk.

  Czasopismo wydawane jest w wersji drukowanej i internetowej (otwarty dostęp).

  Bibliografia[]

 • http://zfn.edu.pl/ (oficjalna strona czasopisma)
 • http://www.obi.opoka.org.pl/zfn/index.php (strona archiwalna) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII) (wcześniej Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) – jedyny poza Rzymem i Salamanką i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej uniwersytet papieski, wyodrębniony z dawnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.