• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zagórów - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Zagórów (niem. Hinterberg) – miasto w województwie wielkopolskim, powiecie słupeckim, położone nad rzeką Wartą, 16 kilometrów od Słupcy. Miasto jest siedzibą władz gminy Zagórów.
  Stawisko – wieś (według TERYT osada) w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów.
  Krajobraz gminy w okolicach Koszelewskiej Łąki

  Zagórówgmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.

  Siedzibą władz gminy jest miasto Zagórów.

  Według danych z 31 grudnia 2012 gminę zamieszkiwało 9147 osób.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Anielewo (dawniej: Kolonia Ingelfingen) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Zagórów ma obszar 159,59 km², w tym:

 • użytki rolne: 71%
 • użytki leśne: 21%
 • Gmina stanowi 19,05% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2012:

  Tarszewo (dawniej: Kolonia Frydrychsfeld) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów.Wrąbczyn – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów. Częściowo położona na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Zagórów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Zagorow.png

  Sołectwa[]

  Adamierz, Anielewo, Augustynów, Bukowe, Drzewce, Grądzeń, Imielno, Kopojno, Koszelewska Łąka, Kościołków, Łazińsk Drugi, Łazińsk Pierwszy, Łazy, Łomów, Łukom, Mariantów, Michalinów k. Oleśnicy, Michalinów k. Trąbczyna, Myszakówek, Nowa Wieś, Oleśnica, Osiny, Skokum, Stanisławów, Szetlew, Szetlewek, Trąbczyn, Wrąbczyn, Zalesie.

  Gmina Lądek – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.Myszakówek (dawniej: Myszaków Olędry) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów.

  Pozostałe miejscowości[]

  Chruściki, Długa Górka, Grabina, Huta Łukomska, Kirchol, Kopojno-Parcele, Łukom (osada leśna), Myszaków, Olchowo, Oleśnica-Folwark, Podbiel, Przybysław, Smoleniec, Stawisko, Tarszewo, Trąbczyn B, Trąbczyn D, Trąbczyn Dworski, Wincentowo, Włodzimirów, Wrąbczyn Górski, Wymysłów.

  Łazińsk Pierwszy – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Sąsiednie gminy[]

  Gizałki, Grodziec, Lądek, Pyzdry, Rzgów

  Przypisy

  Powiat słupecki – powiat w Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, z siedzibą w Słupcy; przywrócony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999.Trąbczyn – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów, nad Czarną Strugą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Koszelewska Łąka – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów.
  Olchowo (niem. Sofiental)– wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Gizałki (do 1954 gmina Szymanowice) - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.
  Wrąbczyn Górski – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów.
  Oleśnica-Folwark – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Zagórów.
  Województwo konińskie to istniejące w latach 1975-1999 województwo w centralnej Polsce, powstałe ze wschodniej części dawnego województwa poznańskiego. Obszar województwa wynosił 5 139 km², a ludność w 1998 wynosiła 480.000 mieszkańców. Województwo w 1998 r. podzielone było na 18 miast i 48 gmin (w tym 4 miejskie, 14 miejsko-wiejskich oraz 30 wiejskich). Wyróżniki na tablicach rejestracyjnych w województwie konińskim to KF, KM i KN. Graniczyło z 6 województwami: od północy z bydgoskim (na długości 68 km) i włocławskim (94 km), od wschodu z płockim (60 km), od południa z sieradzkim (74 km) i kaliskim (108 km), od zachodu z poznańskim (74 km). Z gmin konińskiego utworzono następujące powiaty województwa wielkopolskiego: kolski, koniński, słupecki, turecki i powiat grodzki Konin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.