• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zadruga - pismo

  Przeczytaj także...
  Jan Stachniuk, pseud. Stoigniew (ur. 13 stycznia 1905 w Kowlu na Wołyniu, zm. 14 sierpnia 1963) – polski publicysta. Ideolog i twórca polskiej nacjonalistycznej grupy "Zadruga" oraz pisma o tym samym tytule.Ruch Nacjonalistów Polskich Zadruga, Zadruga – polski ruch o charakterze nacjonalistycznym i neopogańskim, zapoczątkowany w 1937 przez Jana Stachniuka. Zadruga uważana jest za najbardziej prężny ruch neopogański w okresie międzywojennym. W latach 1937-1939 ruch skupiony był wokół miesięcznika „Zadruga”. Jego liczebność przed II wojną światową oceniano na ok. 300 osób. Czołowymi zadrużanami byli Jan Stachniuk, Józef i Stanisław Grzanka, Tadeusz Then, Bogusław Stępiński oraz Antoni Wacyk i Janina Kłopocka.
  Redaktor odpowiedzialny – instytucja dziennikarska, w Polsce ukonstytuowana przez ustawę Prawo prasowe z dnia 26 stycznia 1984 roku.

  Zadruga – Pismo Nacjonalistów Polskich – pismo o charakterze nacjonalistycznym, ukazujące się od listopada 1937 roku do lipca 1939. W tym okresie wydano dwadzieścia jeden numerów. Wokół pisma uformował się ruch o tej samej nazwie.

  Pierwszy numer pisma ukazał się w listopadzie 1937 roku, redaktorem naczelnym periodyku został Jan Stachniuk, funkcję wydawcy i redaktora odpowiedzialnego objął Józef Grzanka. Oprócz tego z wydawnictwem współpracowali m.in. Ludwik Gościński, Antoni Wacyk, dr Sabina Różycka, Ewa Szajner, Stanisław Grzanka, Tadeusz Then, Ludwik Zasada oraz artyści Janina Kłopocka i Stanisław Szukalski.

  Stanisław Szukalski, pseud. Stach z Warty (ur. 13 grudnia 1893 w Warcie, zm. 19 maja 1987 w Burbank) – polski rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant i teoretyk, przywódca Szczepu Rogate Serce. Działał głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Poza licznymi dziełami artystycznymi, stworzył też pseudonaukę o nazwie zermatyzm. Był jedną z najbarwniejszych postaci w życiu artystycznym międzywojennej Warszawy i Krakowa.Nacjonalizm (z łac. natio – naród) – postawa społeczno-polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze (egoizm narodowy), jednak istnieją grupy, które szanują także racje i poglądy innych narodów. Nacjonalizm przejawia się głoszeniem poglądów o zabarwieniu narodowym, szerzeniem myśli narodowej i pamięci o bohaterach danego narodu. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu. Wyróżniamy dwa typy nacjonalizmu: pozytywny i negatywny (szowinistyczny).

  Pismo zajmowało się tematyką typową dla nacjonalistów Polski międzywojennej: przyczynami upadku Polski, charakteru narodowego Polaków, oraz przyszłości narodu polskiego. Bardzo silne były w nim wątki antyklerykalne, krytykowało prokatolickie partie endeckie, uznając je za pseudonacjonalistyczne. Działalność pisma została przerwana przez hitlerowską agresję we wrześniu 1939 roku.

  Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.Janina Kłopocka (ur. 18 sierpnia 1904 w Koźminie, zm. 2 lutego 1982 w Warszawie) – polska artystka, działaczka Związku Polaków w Niemczech, była min. autorką Rodła – znaku graficznego tej organizacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stowarzyszenie Niklot: Słownik Biograficzny Zadrużan. niklot.org.pl. [dostęp 2018-07-02].
  2. Robert Jurszo: Zadruga – nepoganizm w służbie narodu. ioh.pl. [dostęp 2012-12-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zadruga - Pismo Nacjonalistów Polskich
 • Antoni Wacyk (ur. 25 listopada 1905 w Kuryłówce Murowanej na Podolu zazbruczańskim, zm. 25 sierpnia 2000 we Wrocławiu) - polski pisarz i publicysta, ideolog grupy Zadruga.Ludwik Gościński (ur. 19 grudnia 1890 w Krośnie, zm. 31 lipca 1969 w Rzeszowie) – polski działacz samorządowy, prezydent Przemyśla, poseł do Krajowej Rady Narodowej, były duchowny katolicki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.693 sek.