• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zacisze - Wrocław

  Przeczytaj także...
  Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).Wielka Wyspa - wyspa na Odrze we Wrocławiu. Obejmuje osiedla Bartoszowice, Biskupin, Dąbie, Sępolno, Szczytniki, Zacisze i Zalesie, stanowiąc wschodnią część dzielnicy Śródmieście. Za pomysłodawczynię nazwy uważa się prof. Wandę Kononowicz, która zaproponowała ją w grudniu 1980. Nazwa długo funkcjonowała nieoficjalnie, obecnie jest stosowana przez wrocławski Urząd Miasta.
  Klasycyzm – w architekturze styl wzorujący się na formach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Rozwinął się w połowie XVIII wieku jako reakcja na formalny przepych architektury baroku i rokoko.

  Zacisze (niem. Wilhelmsruhe - dosł. cisza, spoczynek, spokój Wilhelma) – osiedle willowe we Wrocławiu w północno-zachodniej części dzielnicy Śródmieście, położone na Wielkiej Wyspie, w widłach kanału burzowego Odry i Starej Odry. Graniczy z osiedlami Zalesie i Szczytniki.

  Przy południowym wjeździe do osiedla znajduje się kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, przebudowany z klasycystycznego dworku. Najstarsze zachowane wille na Zaciszu pochodzą z przełomu XIX i XX w.

  Dwór – szlachecki, wiejski dom mieszkalny. Forma wykształcona w architekturze polskiej okresu renesansu, przetrwała do XX wieku.Zalesie – osiedle we wrocławskiej dzielnicy Śródmieście, położone na Wielkiej Wyspie. Graniczy z Sępolnem, Zaciszem i Szczytnikami oraz - przez Kanał Nawigacyjny i Powodziowy - z Kowalami i Swojczycami. Jako niem. Leerbeuthel (później Leerbeutel) włączone w granice miasta w 1904.

  Nazwę „Zacisze” zaproponował po wyzwoleniu Wrocławia w 1945 r. prof. Witold Taszycki.

  Przypisy[]

  1. Historia osiedla. Rada osiedla Zacisze - Zalesie - Szczytniki Wrocław. [dostęp 2015-02-10].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zacisze na starych i współczesnych fotografiach • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Śródmieście - była dzielnica samorządowo-administracyjna Wrocławia, ustanowiona 12 lutego 1952 roku, jej funkcje 8 marca 1990 roku przejął w szerokim zakresie Urząd Miejski nowo powstałej Gminy Wrocław. Nazwa Śródmieście przywoływana jest dla celów statystycznych, oraz funkcjonuje w organach administracji rządowej i specjalnej np. ZOZ, urząd skarbowy, prokuratura, policja, itp. Obszar byłej dzielnicy Śródmieście liczy 16 km² zamieszkuje ją 121 663 osób (GUS, 31.12.2008). Obecnie dzielnica ta ulega procesowi dezurbanizacji, czyli wyludniania.
  Witold Taszycki (ur. 20 czerwca 1898 w Zagórzanach pod Bieczem, zm. 9 sierpnia 1979 w Krakowie) - historyk języka polskiego, badacz onomastyki i dialektologii historycznej.

  Reklama