• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zachodnia obwodnica Kalisza

  Przeczytaj także...
  Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – fundusz utworzony w 1975 na podstawie art. 160 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zgodnie z tym przepisem, celem funduszu jest „przyczynianie się do korygowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie poprzez niwelowanie różnic w poziomach rozwoju oraz zacofania regionów’’.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).
  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.
  DK25

  Zachodnia obwodnica Kalisza – planowana obwodnica Kalisza omijająca miasto od zachodu, stanowiąca część drogi krajowej nr 25. Trasa będzie się zaczynać w Kokaninie, a kończyć na obwodnicy Nowych Skalmierzyc. Będzie miała około 10,2 km długości. Na ponad połowie długości obwodnica znajdzie się w granicach Kalisza. Nie wiadomo jeszcze jakie typy skrzyżowań będą na drugim odcinku tej trasy od Kokanina do ulicy Poznańskiej (w infoboksie na razie zwykłe skrzyżowania). Trasa na razie nie ma też oficjalnej nazwy lecz prawdopodobnie przejmie nazwę Zachodnia Obwodnica od obwodnicy Kalisza, która obecnie posiada tę nazwę (Trasa Stanczukowskiego). Będzie to droga jednojezdniowa z pozostawionym miejscem pod drugą jezdnię. Pierwszy etap budowy trasy zacznie się po 2020 roku.

  Aleja Wojska Polskiego – jedna z najważniejszych, najbardziej ruchliwych i druga co do długości arteria komunikacyjna Kalisza. Ciągnie się od południowo-zachodniego Dobrzeca aż po Majków. Ma 5,58 km długości.Jezdnia – część drogi kołowej przeznaczonej dla ruchu pojazdów. Może składać się z jednego lub kilku pasów ruchu. Częścią jezdni nie są wydzielone torowiska.

  Poszczególne etapy budowy trasy[ | edytuj kod]

  Etap I (po 2020)[ | edytuj kod]

  Budowa I odcinka obwodnicy od węzła z obwodnicą Nowych Skalmierzyc i aleją Wojska Polskiego poprzez pola uprawne, estakadą nad ulicą Dobrzecką, Krępicą i ulicą Korczak o długości 316 metrów, przez kolejne pola aż do ulicy Poznańskiej koło stacji Webo, gdzie na tejże ulicy zostanie wybudowane rondo wraz z połową węzła typu WB. Jego druga część powstanie najprawdopodobniej w II etapie budowy trasy. Docelowo ruch obwodnicą będzie odbywał się bezkolizyjnie, a ulicą Poznańską poprzez skrzyżowanie z drugą częścią węzła i rondo z pierwszą częścią węzła. Długość tego odcinka wyniesie około 3,2 km. Budowa mogła się zacząć już w 2010 jednak wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego złożony przez władze miasta okazał się niekompletny (brakowało projektu budowlanego i pozwolenia na budowę) i dostał najmniej punktów (18; do zakwalifikowania się na listę rezerwową wymagane było 28) ze wszystkich złożonych wniosków. Miasto zamierzało pozyskać 89,25 mln złotych z całkowitego kosztu budowy trasy wynoszącego 105 mln zł.

  Ulica Poznańska – jedna z głównych i ruchliwszych arterii komunikacyjnych Kalisza. Przebiega przez trzy dzielnice miasta: Korczak, Ogrody i Dobrzec. Ma około 3,7 km długości co daje jej szóstą pozycję w zestawieniu najdłuższych ulic Kalisza. Stanowi ona główną trasę wylotową z miasta na Poznań.Obwodnica Nowych Skalmierzyc – obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 25 omijająca od północy Nowe Skalmierzyce i Skalmierzyce. Jej długość wynosi około 7,35 km, z czego prawie 2 km znajdują się w granicach Kalisza. Zaczyna się na węźle typu trąbka z aleją Wojska Polskiego (w przyszłości także z zachodnią obwodnicą Kalisza) na kaliskim osiedlu Dobrzec a kończy na wiadukcie nad linią kolejową nr 14 w Skalmierzycach. Jest to trasa jednojezdniowa z pozostawionym miejscem pod drugą jezdnię. Razem z zachodnią obwodnicą Kalisza w przyszłości tworzyć będzie nowy fragment drogi krajowej nr 25 o długości ok. 17,5 km omijający Kalisz.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nowe Fakty Kaliskie, nr. 38 (23 września 2009), str. 9
  2. Znów ominęły nas miliony. Radni dla Kalisza. [dostęp 31 października 2009].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Orientacyjny przebieg trasy od węzła do ul. Poznańskiej
 • Projekt węzła z aleją Wojska Polskiego i obwodnicą Nowych Skalmierzyc
 • Załączniki ze szczegółowym projektem przebiegu trasy
 • Krępica – rzeka (strumień) na Wysoczyźnie Kaliskiej, lewy dopływ Prosny, wypływa w Kaliszu, na Dobrzecu, uchodzi na Ogrodach; wody IV klasy czystości.Trasa Stanczukowskiego (Zachodnia Obwodnica) – budowana obwodnica Kalisza będąca fragmentem dróg krajowych nr 12 i nr 25. Wchodzi w skład ulic: Podmiejskiej, Stanczukowskiego i Piłsudskiego. Jest to bardzo ruchliwa trasa. Połączy ona aleję Wojska Polskiego na wysokości ronda Westerplatte ze Szlakiem Bursztynowym. Obwodnica omija śródmieście Kalisza i kilka innych dzielnic, lecz i to już nie wystarcza potrzebom miasta. Do tego celu zostanie wybudowana druga zachodnia obwodnica Kalisza, która przede wszystkim ominie największą sypialnię miasta – Dobrzec. Trasa Stanczukowskiego jest podzielona na cztery etapy. Zostały już zrealizowane trzy z nich o łącznej długości 4,9 km. Po zrealizowaniu czwartego etapu trasa będzie mieć około 9,1 km długości. W planach jest dobudowanie na większej długości drugiej jezdni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.
  Estakada (z fr. Estacade) – droga transportowa (np. na terenie fabryki pomiędzy halami produkcyjnymi, placami składowymi itp., na terenie fortu lub pomiędzy fortami itd.) prowadzona ponad terenem na specjalnie pobudowanej w tym celu konstrukcji wsporczej (na słupach połączonych pomostami). Estakady mają znaczną długość i buduje się je, gdy nie można wybudować nasypu.
  Skrzyżowanie o ruchu okrężnym, potocznie: rondo – skrzyżowanie dróg w kształcie kolistego lub owalnego placu, wokół którego obowiązuje ruch okrężny w jedną stronę.
  Stacja benzynowa (stacja paliwowa, dawniej, potocznie benzynówka) – miejsce sprzedaży paliw płynnych – głównie benzyn, także oleju napędowego oraz gazu płynnego (LPG).
  Skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.