• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji

  Przeczytaj także...
  Zielony Potok (ang. Green Creek) - potok na Wyspie Króla Jerzego, na zachód od Zatoki Admiralicji. Rozpoczyna bieg na krawędzi Lodowca Tower, po czym spływa po Pełznącym Stoku do Rajskiej Zatoki. Nazwa, nadana w 1984 roku przez polską ekspedycję naukową, pochodzi od zielonych zlepieńców odnalezionych nad brzegami potoku.Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – polska, całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego 1977. Została nazwana na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki.
  Rajska Zatoka (ang. Paradise Cove, także: Sentry Cove) – zatoka na Wyspie Króla Jerzego, część Cieśniny Bransfielda między półwyspem Demay a Przylądkiem Uchatki, na zachód od Zatoki Admiralicji.
  Widok na Wzgórza Ratowników znajdujące się na na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji"
  Położenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" na mapie Zatoki Admiralicji

  Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji (ang. Western shore of Admiralty Bay) – Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki (ASPA) nr 128 ustanowiony w czasie Spotkaia Konsultatywnego Układu Antarktycznego w Waszyngtonie w 1979 na wniosek Polski (do 2002 funkcjonował jako Miejsce o Szczególnym Znaczeniu Naukowym nr 8).

  Demay Point - przylądek na Wyspie Króla Jerzego, położony na zachodnim wybrzeżu Zatoki Admiralicji u jej ujścia do Cieśniny Bransfielda. Jest najdalej na wschód położonym punktem wysuniętego daleko w morze półwyspu Demay Peninsula, który oddziela Zatokę Staszka od Rajskiej Zatoki. Przylądek leży na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128). Został odkryty w 1822 roku.Potok Foczy (ang. Seal Creek) - potok na Wyspie Króla Jerzego, biegnący od wschodniego krańca Lodowca Sfinksa na wschód wzdłuż Moreny Błaszyka do Zatoki Admiralicji. W pobliżu znajdują się miejsca lęgowe uchatek i słoni morskich. Potok znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).

  Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" znajduje się bezpośrednio na południe od Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego i na wschód od Kopuły Warszawy. Zajmuje obszar 17,5 km² położony na wybrzeżu Zatoki Admiralicji, a jego granice wyznaczają półwysep Patelnia na południu, Jardine Peak na zachodzie i Przylądek Rakusy na wschodzie. Na terenie "Zachodniego brzegu Zatoki Admiralicji" znajdują się m.in. Lodowiec Ekologii, Lodowiec Sfinksa, Lodowiec Baranowskiego, Lodowiec Tower, Wietrzny Lodowiec, Martwy Lodowiec, Wzgórza Ratowników, wzgórza Pingwinisko, półwysep Demay, Potok Fosa, Zielony Potok, Potok Foczy, Potok Petrela, Potok Ornitologów oraz dwa naukowe obozy terenowe: amerykański Pieter J. Lenie Station (Copacabana) i polskie laboratorium terenowe na brzegu Rajskiej Zatoki.

  Lodowiec Ekologii (ang. Ecology Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, między Przylądkiem Rakusy a Przylądkiem Llano, opadający od Kopuły Warszawy ku Zatoce Suszczewskiego. Nazwany od Instytutu Ekologii Polskiej Akademii Nauk - założyciela pobliskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Lodowiec znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" został powołany w celu "ochrony kolonii rozrodczych ptaków i legowisk płetwonogich przed nieprzewidzianą i potencjalnie niebezpieczną działalnością człowieka". Występują tutaj m.in. pingwiny Adeli, białobrewe i maskowe (antarktyczne), petrele, rybitwy, wydrzyki, słonie morskie, foki Weddella, uchatki antarktyczne.

  Przylądek Rakusy (ang. Rakusa Point) - przylądek na Wyspie Króla Jerzego, między Zatoką Półksiężyca a Zatoką Suszczewskiego, na zachodnim brzegu Zatoki Admiralicji. Po zachodniej stronie przylądka rozciąga się łąka Ogrody Jasnorzewskiego. Nazwę nadała w 1980 roku polska ekspedycja naukowa na cześć prof. Stanisława Rakusa-Suszczewskiego, organizatora pobliskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Przylądek wyznacza Północno-wschodni wierzchołek Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).Pingwinisko (ang. Penguin Ridge) - skalisty masyw górski na Wyspie Króla Jerzego, kilkaset metrów na południe od Polskiej Stancji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Miejsce wylęgu pingwinów Adeli.

  Wstęp na teren Obszaru dozwolony jest wyłącznie w celach naukowych po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • ASPA 128 (strona Stacji Arctowskiego)
 • Management Plan for Site of Special Scientific Interest No. 8
 • Ortofotomapa pokrywająca tereny ASPA "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji"
 • Mapa lokalizacyjna ASPA "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mirunga południowa, słoń morski południowy (Mirounga leonina) – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych.
  Lodowiec Baranowskiego (ang. Baranowski Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, odchodzący od Kopuły Warszawy na wschód w kierunku Zatoki Staszka (część Zatoki Admiralicji). Na północny ograniczony jest Moreną Błaszyka i szczytem Zamek, na południu szczytem Brama i Potokiem Fosa u nasady półwyspu Demay Peninsula. Pośrodku dolnej części lodowca wznosi się nunatak Siodło. Lodowiec nazwany został na cześć prof. Stanisława Baranowskiego, polskiego glacjologa, uczestnika i kierownika wielu ekspedycji naukowych na Spitsbergen i do Antarktyki. Lodowiec znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).
  Uchatka antarktyczna (kotik antarktyczny, Arctocephalus gazella) – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Samce mają ciemnobrązowe futro, 190 cm długości i ważą około 150 kg, natomiast samice mają futro szare, mierzą 130 cm i ważą 50 kg. Zwierzęta te mieszkają na wyspach wokół Antarktydy. Obecnie nie są zagrożone wyginięciem dzięki objęciu ich w porę ścisłą ochroną.
  Zatoka Admiralicji (ang. Admiralty Bay, hiszp. Bahía Almirantazgo (nazwa stosowana przez Chilijczyków, Bahía Lasserre (nazwa stosowana przez Argentyńczyków) – największa zatoka w archipelagu Szetlandów Południowych. Zatoka wcina się w Wyspę Króla Jerzego na ok. 17 km, ma 8 km szerokości przy ujściu do Cieśniny Bransfielda oraz 122 km² powierzchni.
  Lodowiec Sfinksa (ang. Sphinx Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, na zachód od Zatoki Admiralicji, między szczytami: Sphinx Hill (od którego pochodzi jego nazwa), Iglica Czajkowskiego, Krzemień i Zamek. U nasady łączy się z Kopułą Warszawy, na południu ograniczony jest Moreną Błaszyka. Na jego zachodniej krawędzi rozpoczyna bieg Potok Foczy. Lodowiec znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).
  Pingwin białobrewy (Pygoscelis papua) – gatunek dużego nielotnego ptaka wodnego z rodziny pingwinów (Spheniscidae), zamieszkującego chłodne oceany półkuli południowej. Gnieździ się na Półwyspie Antarktycznym, Falklandach, Południowej Georgii, Wyspach Kerguelena, Wyspy Heard i McDonalda, Orkadach Południowych, Macquarie, Wyspach Crozeta, Wyspach Księcia Edwarda i na Sandwichu Południowym.
  Pieter J. Lenie Field Station, zw. Copacabana – zał. w 1985 amerykańska, letnia stacja antarktyczna, położona na Wyspie Króla Jerzego (ok. 2 km w linii prostej na SE od Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego). Składa się z trzech niewielkich budynków położonych u podnóża Wzgórz Ratowników, niedaleko Przylądka Llano. Stacja znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.