• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zabierzów - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Droga krajowa nr 79 – droga krajowa przebiegająca z centralnej przez południowo-wschodnią do południowej części kraju. Jeden z trzech traktów komunikacyjnych łączących Katowice i Kraków. Przez większość trasy podąża za biegiem Wisły.Balice – wieś w Polsce położona w środkowej części województwa małopolskiego, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów, na zachód od Krakowa. Wzdłuż wschodniej granicy miejscowości płynie rzeka Rudawa.
  Plan gminy
  Brzoskwinia i autostrada A4 (E40).

  Zabierzówgmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Niegoszowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów (18 km na zachód od centrum Krakowa).Dolina Będkowska, zwana też Doliną Będkowicką lub Będkówką – piękna krajobrazowo i posiadająca duże walory przyrodnicze, geologiczne i historyczne dolina potoku Będkówka spływającego z Wyżyny Olkuskiej do Rowu Krzeszowickiego. Jest jedną z 7 dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Ma długość 7-8 km i jest jedną z najdłuższych dolin Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Rozpoczyna się obniżeniem terenu przy drodze krajowej nr 94 z Krakowa do Olkusza, a kończy w przysiółku Łączki Kobylańskie. Wygodnym miejscem, skąd można zwiedzić dolinę są Będkowice, gdyż znajdują się w środku pomiędzy doliną Będkowską i Doliną Kobylańską, można więc stąd zwiedzić obydwie doliny.

  Siedziba gminy znajduje się w Zabierzowie.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 22 014 osoby.

  Na terenie gminy znajduje się Port lotniczy Kraków-Balice wraz z lądowiskiem Balice-LPR jako baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  Spis treści

 • 1 Struktura powierzchni
 • 2 Demografia
 • 3 Położenie
 • 4 Miejscowości
 • 5 Zabytki
 • 6 Religia
 • 7 Kościół rzymskokatolicki
 • 8 Świadkowie Jehowy
 • 9 Dawne grupy wyznaniowe
 • 10 Przyroda turystyka i sport
 • 11 Gminy partnerskie
 • 12 Przypisy
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Zabierzów zajmuje obszar 99,59 km², w tym:

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Kluczwoda – potok płynący przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską i będący lewobrzeżnym dopływem Rudawy, do której uchodzi w miejscowości Zabierzów. Jego krasowe źródła znajdują się w miejscowości Wierzchowie. Potok spływa przez Dolinę Kluczwody, będącą jedną z najładniejszych dolin Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Na dolinie tej tworzy liczne zakręty (kluczy) i stąd jego nazwa. Od nazwy potoku pochodzi nazwa doliny. Na zboczach potoku istnieją duże wapienne skały z okresu górnej jury, najwybitniejsze z nich to: Mączne Skały, Zamkowa Skała (zwana też Zamczyskiem) z ruinami zamku, Kobyłka, Rogata, Szeroka, Turnia Potockiego, oraz Leśna Baszta i Gackowa Baszta wznoszące się wysoko ponad wschodnimi zboczami.
 • użytki rolne: 65%;
 • użytki leśne: 14%.
 • Gmina stanowi 8,1% powierzchni powiatu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tenczyński Park Krajobrazowy – park krajobrazowy – położony na zachód od Krakowa w województwie małopolskim. Wchodzi w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych.
  Drewniana willa z 1896 roku w Kochanowie – willa znajdująca się w Kochanowie, w powiecie krakowskim, wraz z oficyną i ogrodem została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
  Radwanowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów na krawędzi Rowu Krzeszowickiego. Znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej (Wyżyna Olkuska). Części wsi: Pod Skałą i Skotnica.
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.
  Rudawa – rzeka w województwie małopolskim, lewy dopływ Wisły, do której uchodzi w 75,4 km biegu Wisły, na Bulwarze Rodła. Powstaje z połączenia Krzeszówki i Rudawki, wypływających z Wyżyny Olkuskiej na południowo zachodnich krańcach wsi Rudawa, następnie płynie przez Rów Krzeszowicki, przedziera się przez Grzbiet Tenczyński i uchodzi w Krakowie między Półwsiem Zwierzynieckim a Zwierzyńcem koło klasztoru Norbertanek.
  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Rezerwat przyrody Dolina Kluczwody – leśny rezerwat przyrody znajdujący się w środkowej części Doliny Kluczwody na terenie wsi Zelków w gminie Zabierzów w województwie małopolskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.