• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Za Białką

  Przeczytaj także...
  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Nadleśnictwo Krzeszowice – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa RDLP w Krakowie z siedzibą w Zabierzowie.
  Puszcza Dulowska – kompleks leśny o powierzchni około 2600 ha położony w Niecce Dulowskiej na dnie Rowu Krzeszowickiego pomiędzy linią kolejową Trzebinia – Bolęcin a Wzgórzem Zamkowym w Rudnie.

  Za Białkąosada leśna w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice w Puszczy Dulowskiej należy do miejscowości Wola Filipowska.
  Właścicielem jest Nadleśnictwo Krzeszowice. Dawniej należała do leśnictwa Białka. Obecnie należy do leśnictwa Czerna. Współczesne budynki powstały w latach 70. XX w. na miejscu wcześniejszej drewnianej zabudowy osady leśnej.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  W latach 1975–1998 gajówka administracyjnie należała do województwa miejskiego krakowskiego.

  Gajówka – budynek, zazwyczaj położony w lesie, pełniący funkcję mieszkania służbowego dla funkcjonariuszy pomocniczej Służby Leśnej – podleśniczych lub gajowych.Białka – przysiółek wsi Wola Filipowska w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice. Przysiółek położony jest w zachodniej części wsi, na południe od drogi krajowej 79 i linii kolejowej, przy północnym krańcu Puszczy Dulowskiej. Przez przysiółek przepływa Dulówka. Znajduje się w nim leśniczówka Nadleśnictwa Krzeszowice - Białka.

  Przypisy[]

  Województwo krakowskie – dawna jednostka podziału administracyjnego Polski ze stolicą w Krakowie, istniejąca w latach 1975–1998. Od 1 czerwca 1975 do 30 czerwca 1984 nosiło nazwę województwo miejskie krakowskie.Gmina Krzeszowice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Położona jest na zachód od Krakowa (ok. 14 km od jego granicy).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat krakowski – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą Starostwa Powiatowego jest miasto Kraków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.