• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Z Archiwum X  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Century City – dzielnica i kompleks biznesowo-mieszkalny w zachodniej części Los Angeles. W 2008 roku szacowano liczbę mieszkańców na 5 934  osób. Położona w południowej części Westside. Jej granice wyznaczają w przybliżeniu Beverly Glen Boulevard, Santa Monica Boulevard, Pico Boulevard i Century Park. Od zachodu graniczy z West Los Angeles, od północy z Westwood, od wschodu z Beverly Hills, od południa z Cheviot Hills.VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.

  Z Archiwum X (The X-Files) – amerykański serial telewizyjny z pogranicza wielu gatunków: sensacji, thrillera, horroru, fantastyki naukowej oraz kilku innych. Pomysłodawcą, producentem oraz reżyserem i autorem scenariuszy do wielu odcinków jest Chris Carter. Muzykę skomponował Mark Snow.

  W roku 1998 powstał pełnometrażowy film Z Archiwum X: Pokonać przyszłość (ang. The X-Files: Fight the Future). Jego fabuła umieszczona została między 5. i 6. serią.

  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Elizabeth Hand (ur. 29 marca 1957 w San Diego) – amerykańska pisarka, autorka literatury science fiction i fantasy oraz horrorów.

  Premierowe emisje odcinków serialu nadawała telewizja Fox. Ponad 6 lat po premierze ostatniego odcinka serialu, w roku 2008, powstał drugi pełnometrażowy film Z Archiwum X: Chcę wierzyć (ang. The X-Files: I want to believe). Fabuła filmu, w przeciwieństwie do pierwszej wersji kinowej, nie dotyka tzw. wątku mitologicznego, lecz to thriller, będący luźną kontynuacją serialu. W 2013 roku został wydany 10. sezon w formie komiksu, którego dwa pierwsze tomy zostały wydane w Polsce w 2015 roku przez wydawnictwo SQN. W 2015 roku firma Fox Broadcasting Company podpisała umowę o wyprodukowanie dziesiątego sezonu serialu złożonego z sześciu odcinków. Pierwszy odcinek nowej serii został wyemitowany 24 stycznia 2016 na kanale FOX, a w Polsce dzień później na kanale FOX Polska.

  Killswitch Engage (zwana także Killswitch lub w skrócie KsE) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metalcore, uważana za pionierów tego gatunku. Muzyka zespołu jest mocno zainspirowana przez scenę melodic death metalową.Kevin Zegers (ur. 19 września 1984 roku w Woodstock, prowincji Ontario) - kanadyjski aktor telewizyjny i filmowy, model.

  20 kwietnia 2017 roku stacja FOX zamówiła 10 odcinków jedenastego sezonu, którego produkcja odbyła się w lecie 2017 roku. Premiera sezonu nastąpiła 3 stycznia 2018 roku na kanale FOX, natomiast w Polsce, podobnie jak w przypadku sezonu dziesiątego, dzień później na kanale FOX Polska.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Serial opowiada o nietypowej parze agentów FBI. Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) prowadzą tytułowe Archiwum X, komórkę Federalnego Biura Śledczego, do której trafiają wszystkie sprawy nie dające się wyjaśnić na drodze konwencjonalnego rozumowania. Mulder głęboko wierzy w istnienie istot pozaziemskich i innych niewytłumaczalnych zjawisk, będących przedmiotami ich śledztw. Praca w Archiwum X jest dla niego próbą wyjaśnienia zagadki zaginięcia swojej siostry, która – jak twierdzi Mulder – została porwana przez obcych. Scully natomiast, jako naukowiec, jest bardzo sceptycznie nastawiona do wszelkich badanych przez nich spraw, choć w toku wydarzeń sama także zaczyna wierzyć w paranormalne zjawiska. Z czasem do Muldera i Scully dołączają agenci John Doggett (Robert Patrick) i Monica Reyes (Annabeth Gish), tworząc drugi duet pracowników Archiwum X.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Dime (czyt. daɪm) – amerykańska moneta dziesięciocentowa. Masa monety wynosi 2,268 g, średnica 17,91 mm, grubość 1.35 mm. Moneta jest ząbkowana – na jej obwodzie znajduje się 118 ząbków. Wykonana jest z miedzi (rdzeń monety) oraz stopu niklowomiedziowego (75% Cu i 25% Ni – zewnętrzna warstwa) tak, że całkowite proporcje obu metali w całej monecie wynoszą 91,67% Cu i 8,33% Ni.

  W odcinkach gościnnie wystąpili m.in.: Abraham Benrubi, John Billingsley, Peter Boyle, Bruce Campbell, Darren E. Burrows, Brad Dourif, Megan Follows, Seth Green, Lance Henriksen, Lucy Lawless, Lucy Liu, Paul McCrane, Kate McNeil, Terry O’Quinn, CCH Pounder, Burt Reynolds, Giovanni Ribisi, Jack Black, Mimi Rogers, John Savage, Vincent Schiavelli, Kurtwood Smith, Brittany Tiplady, Lily Tomlin, J.T. Walsh, M. Emmet Walsh, Floyd Red Crow Westerman, Kevin Zegers.

  Lance James Henriksen (ur. 5 maja 1940 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i scenarzysta filmowy pochodzenia norweskiego.Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Base64 – rodzaj kodowania transportowego, zmodyfikowany pod kątem zwiększenia przenośności wersja kodowania uuencode. Kodowanie to zostało zdefiniowane w dokumencie RFC 4648.
  Fox William Mulder, pseud. Spooky (pol. Nawiedzony) (ur. 13 października 1961 w Chilmark w stanie Massachusetts) – postać fikcyjna z serialu telewizyjnego Z Archiwum X, którą zagrał David Duchovny .
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Nie z tego świata (ang. Supernatural) – amerykański serial z gatunku dark fantasy, stworzony przez Erica Kripkego, wyemitowany po raz pierwszy 13 września 2005 roku przez amerykańską telewizję The WB (od drugiego sezonu przez stację The CW). W Polsce prawa do emisji tego serialu kupił TVN, który w lipcu 2010 zakończył emisję na 4 serii. Serial Nie z tego świata wyprodukowała firma Warner Bros. Television we współpracy z Wonderland Sound and Vision. Producentami wykonawczymi serii są Eric Kripke, Joseph McGinty Nichol oraz Robert Singer. W międzyczasie funkcję tę pełniła również Sera Gamble (w latach 2010–12), która od ósmego sezonu została zastąpiona przez Jeremy’ego Carvera oraz Kim Manners, który zmarł w trakcie produkcji czwartego sezonu.
  TV Nova – prywatna telewizja w Czechach. Uruchomiona 4 lutego 1994 roku, jako pierwsza komercyjna stacja w tym kraju. Prezesem stacji był Vladimír Železný. Właścicielem kanału jest amerykańska spółka CME. Wysokie usytuowanie nadajników oraz ich duża moc umożliwia poprawny odbiór tego kanału również w Polsce. We wschodniej części Dolnego Śląska i na Górnym Śląsku możliwy jest odbiór stacji w drugim czeskim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.
  Lucy Lawless, właśc. Lucille Francis Ryan (ur. 29 marca 1968 w Mount Albert) – nowozelandzka aktorka telewizyjna i filmowa oraz piosenkarka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.