• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ZFS

  Przeczytaj także...
  Eksabajt (skrót EB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca (zgodnie z zaleceniami IEC) trylion = 1 000 000 000 000 000 000 bajtów.Lustre – to klastrowy system plików używany aktualnie jedynie na platformach Linux, oparty na sieciach skupiających kilkadziesiąt tysięcy węzłów, udostępniających petabajty danych z prędkością rzędu 100 GB/s. Lustre bywa nazywany obiektowym systemem plików, gdyż dane zapisuje w postaci obiektów.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  ZFSsystem plików oryginalnie zaprojektowany przez Sun Microsystems dla systemu operacyjnego Solaris. Nazwa pierwotnie była akronimem od ang. Zettabyte File System, obecnie, ponieważ obsługuje woluminy znacznie większe niż zettabajt, straciła pierwotne znaczenie.

  Jest on otwartym oprogramowaniem wydanym na licencji Common Development and Distribution License (CDDL). System został również wdrożony we FreeBSD w wersji 7.0. Istnieje również projekt ZFS on FUSE/Linux, dzięki któremu można korzystać z tego systemu plików także w systemach linuksowych.

  System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu; także: wolumin.Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.

  ZFS wnosi wiele udoskonaleń takich jak dodatkowa warstwa abstrakcji, która oddziela przestrzeń przechowywania danych od fizycznych dysków, co ułatwia zarządzanie, czy 64-bitowe sumy kontrolne zapewniające integralność danych. Opisywany system plików jest 128-bitowy. dzięki czemu potrafi obsługiwać woluminy dyskowe o rozmiarach 256 biliardów zettabajtów (2). Pojedyncze pliki natomiast mogą mieć wielkość do 16 eksabajtów (2), a w konkretnym katalogu może być do 2 plików.

  FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.FUSE (ang. Filesystem in USErspace), jest modułem jądra systemu umożliwiającym programowanie logiki systemu plików w przestrzeni użytkownika. FUSE stanowi bazę popularnego w systemach GNU/Linux sterownika ntfs-3g, który umożliwia dostęp w trybie odczyt/zapis do systemu plików typu NTFS.

  Spór patentowy[ | edytuj kod]

  5 października 2007 roku firma NetApp wystosowała do sądu w Teksasie pozew patentowy z powodu domniemanego nielegalnego wykorzystania jej siedmiu patentów przez Sun Microsystems w systemie plików ZFS. W odpowiedzi firma Sun Microsystems również pozwała firmę NetApp o naruszenie patentów.

  zettabajt (skrót ZB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca (zgodnie z zaleceniami IEC) tryliard = 1 000 000 000 000 000 000 000) bajtów. Zettabajt używany jest tylko do określenia ilości informacji tworzonych przez wszystkich ludzi na ziemi.Sun Microsystems Inc. (NASDAQ: JAVA, do września 2007 – NASDAQ: SUNW) – nieistniejąca już firma informatyczna, jeden z najważniejszych producentów sprzętu komputerowego, oprogramowania komputerowego i rozwiązań sieciowych. Siedziba główna znajdowała się w Santa Clara w Kalifornii.

  9 września 2010 roku firma Oracle (która przejęła Sun Microsystems) podpisała porozumienie z NetApp, na mocy którego obie firmy zakończyły spór sądowy. Szczegóły porozumienia nie zostały podane.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • klastrowy system plików Lustre
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jeff Bonwick: You say zeta, I say zetta (ang.). W: Jeff Bonwick’s Blog [on-line]. 2006-05-04. [dostęp 2006-09-08].
  2. https://docs.oracle.com/cd/E23823_01/html/819-5461/zfsover-2.html Oracle Solaris ZFS Administration Guide (ang.).
  3. https://blogs.oracle.com/dillon/entry/netapp_draft opis pozwów patentowych wg stanu z 2008-06-26 (ang.).
  4. http://www.eweek.com/c/a/Data-Storage/NetApp-Oracle-Settle-Old-Patent-Litigation-Over-ZFS-121130/ NetApp, Oracle Settle Old Patent Litigation over ZFS (ang.).
  5. http://www.computerworld.com/s/article/9184299/Oracle_NetApp_settle_Sun_patent_suit Oracle, NetApp settle Sun patent suit (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://hub.opensolaris.org/bin/view/Community+Group+zfs/WebHome ZFS (Community Group zfs.WebHome) (ang.)
 • http://docs.oracle.com/cd/E23823_01/html/819-5461/index.html Oracle Solaris Administration: ZFS Administration (Solaris 10 8/11) (ang.)
 • http://docs.oracle.com/cd/E23824_01/html/821-1448/index.html Oracle Solaris Administration: ZFS File Systems (Solaris 11) (ang.)
 • https://www.codilime.com/what-is-zfs-and-how-can-i-use-it/ by Witaut Bajaryn, Codilime (ang.)
 • NetApp Inc. NASDAQ: NTAP amerykańska firma, zajmująca się przechowywaniem, zarządzaniem i ochroną danych. Główna siedziba znajduje się w Sunnyvale w stanie Kalifornia. Wchodzi w skład indeksu giełdowego NASDAQ-100. W rankingu Fortune "100 best companies to work for" za rok 2009 zajęła pierwsze miejsce.Solaris, Oracle Solaris (uprzednio Sun Solaris) – system operacyjny z rodziny Unix firmy Oracle (oryginalnie opracowany przez Sun Microsystems) pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC – obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Solaris 2.5.1 był również wydany dla architektury mikroprocesora PowerPC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System jest stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris są między innymi używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Common Development and Distribution License (CDDL) - wzorowana na licencji Mozilli (MPL) licencja oprogramowania zatwierdzona przez Open Source Initiative jako licencja zgodna z ideą Open Source. Kod objęty licencją CDDL można swobodnie łączyć z kodem na innych licencjach; jedynym wyjątkiem jest GPL, której postanowienia zakazują linkowania z kodem na innych, niezgodnych licencjach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.716 sek.