• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Złotoryja - gmina wiejska  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wilków (niem. Wolfsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach, 3 km na południe od Złotoryi.Gierałtowiec – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja.

  Złotoryjagmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim. Gmina położona jest w zachodniej części województwa dolnośląskiego, swoim obszarem otacza siedzibę powiatu miasto Złotoryja

  Siedziba gminy to Złotoryja.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Ernestynów – osiedle w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7037 osób.

  Spis treści

 • 1 Herb
 • 2 Historia
 • 3 Struktura powierzchni
 • 4 Demografia
 • 5 Turystyka
 • 6 Sołectwa
 • 7 Sąsiednie gminy
 • 8 Zobacz też
 • 9 Przypisy
 • Herb[]

  Historia terenów na których położona jest Gmina związana jest z postacią świętej Jadwigi, a odkrycia archeologiczne wskazują, że grody słowiańskie zakładane tu były już w pierwszym tysiącleciu naszej ery. W 1211r. na zamku piastowskim w Rokitnicy książę Henryk Brodaty nadał Złotoryi prawa miejskie. Stąd też w herbie gminy Złotoryi uwiecznione zostały postaci książęcej pary.

  Wilcza Góra (często także Wilkołak, niem. Wolfsberg) – bazaltowy szczyt o wysokości 367 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim (północno-zachodni skraj Pogórza Złotoryjskiego), pomiędzy miastem Złotoryja, Jerzmanicami a Wilkowem, nek, pozostałość trzeciorzędowego wulkanu. W czasie eksploatacji kamieniołomu odsłonięto górnokredowe piaskowce występujące w obrębie złoża bazanitu.Jerzmanice-Zdrój (niem. Bad Hermsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja, na Pogórzu Kaczawskim w północnych Sudetach.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Miłkowice (do 1954 gmina Grzymalin) - gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.
  Gmina Świerzawa – to gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
  Województwo legnickie istniało w latach 1975-1998. Miało 4037 km² powierzchni, graniczyło z województwami; zielonogórskim, leszczyńskim, wrocławskim, wałbrzyskim i jeleniogórskim. Wysoka urbanizacja (ludność miejska 68,2% w 1987), charakter przemysłowy, wydobycie miedzi - Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.
  Rezerwat przyrody Wilcza Góra – rezerwat o powierzchni 1,69 ha utworzony w 1959 na Wilczej Górze na Pogórzu Kaczawskim, z bazaltową różą skalną (spękane, łukowato wygięte bazalty w kształcie pięciobocznych słupów) oraz unikatową roślinnością. Pozostałe partie góry utworzone są przez słupy ułożone pionowo lub nachylone. Miejscami cios jest nieregularny. Od wielu lat trwa konflikt między przemysłem wydobywczym a ochroną przyrody.
  Wilków-Osiedle – osiedle w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja.
  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Nowa Wieś Złotoryjska – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.182 sek.