• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Złota Kaczka

  Przeczytaj także...
  Sprawa pilota Maresza - barwny polski film fabularny z 1955 w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, na podstawie powieści Janusza Meissnera zatytułowanej „Niebieskie drogi”. Wszedł na ekrany w 1956. W atrakcyjnej, sensacyjnej formie ukazywał różne postawy lotników, którzy po powrocie ze służby w RAF od 1947 pracowali dla dobra kraju.Jerzy Mieczysław Jarnuszkiewicz herbu Lubicz (ur. 27 lutego 1919 w Kaliszu, zm. 14 lipca 2005 w Warszawie) – polski rzeźbiarz, twórca pomnika Małego Powstańca w Warszawie.
  Jerzy Hoffman (ur. 15 marca 1932 w Krakowie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Działalność reżyserską rozpoczął jako dokumentalista, współpracując z Edwardem Skórzewskim, z którym nakręcił także filmy fabularne Gangsterzy i filantropi oraz Prawo i pięść. Sławę zdobył przede wszystkim jako twórca adaptacji sienkiewiczowskiej Trylogii (Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i mieczem), osadzonej w czasach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Był także realizatorem filmów obyczajowych i wojennych.

  Złota Kaczka – najstarsza polska nagroda filmowa przyznawana przez miesięcznik „Film” i jego czytelników od 1956 r.

  Historia[]

  W 1956 tygodnik „Film” (obecnie miesięcznik) świętował swoje 10-lecie i przy tej okazji narodził się pomysł przyznawania Złotych Kaczek. Na samym początku nagroda miała być przyznawana przez jury, które miało być złożone z redakcji oraz redaktora naczelnego pisma. Ostatecznie zdecydowano jednak, że nagrody przyznawać będą czytelnicy „Filmu”. Wśród osób głosujących zostały rozlosowane nagrody takie jak ekspres do kawy, tuzin chusteczek i inne. Projektantem nagrody został profesor Jerzy Jarnuszkiewicz.

  Jadwiga Barańska (ur. 21 października 1935 w Łodzi) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, scenarzystka; żona Jerzego Antczaka, z którym ma syna Mikołaja ur. w 1964.Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz. Przedstawiciel Nowej fali w polskim kinie.

  Pierwsze Złote Kaczki zostały przyznane w dwóch kategoriach: najlepszy film polski i najlepszy film zagraniczny. Laureatami w tych kategoriach zostali Sprawa pilota Maresza Leonarda Buczkowskiego i Ostatni most Helmutha Kautnera. W 1962 dołożono trzecią kategorię: najlepszy polski film krótkometrażowy. W 1973 nie przyznano Złotych Kaczek, a zamiast nich pismo „Film” wraz z „Gazetą Zielonogórską” zorganizował plebiscyt na parę najpopularniejszych aktorów kina polskiego; zwycięzcami zostali Barbara Brylska i Jan Englert. W latach 1974-1975 Złote Kaczki zastąpiono Złotymi Kamerami, które przyznawali dziennikarze „Filmu” w kategoriach: najlepszy film polski, najlepszy debiut reżyserski, najlepsze kreacje aktorskie. Wręczano także wyróżnienia honorowe dla filmów spoza Polski.

  Leonard Buczkowski (ur. 5 sierpnia 1900 w Warszawie, zm. 19 lutego 1967 tamże) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.Monika Zamachowska z domu Pietkiewicz, primo voto Richardson (ur. 25 kwietnia 1972 we Wrocławiu) – polska dziennikarka.

  W latach 1976-1981 Złote Kaczki nie były przyznawane. Złote Kaczki zaczęto ponownie przyznawać po stanie wojennym. Nagrody w kategoriach: najlepszy film polski i najbardziej lubiana para aktorów polskiego kina ponownie przyznawali czytelnicy. Gospodarzami gal byli m.in. Grażyna Torbicka, Piotr Bałtroczyk i Maciej Stuhr. Laureaci Kaczek otrzymywali je z rąk m.in. Beaty Tyszkiewicz czy Jerzego Zelnika. Retransmisje z uroczystości przyznania Złotych Kaczek były pokazywane w TVP2. Liczba kategorii rozrastała się od lat 90. W 2006 nagrody zostały przyznane w kategoriach: najlepszy film polski, najlepszy film zagraniczny, najlepsza aktorka polska, najlepsza aktorka zagraniczna, najlepszy aktor polski, najlepszy aktor zagraniczny, najlepsze wydanie DVD; zostały także przyznane przez redakcję pisma dwie nagrody specjalne.

  Maciej Stuhr (ur. 23 czerwca 1975 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, współzałożyciel kabaretu Po Żarcie; od 2008 aktor Nowego Teatru w Warszawie.Jerzy Zelnik (ur. 14 września 1945 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, kojarzony głównie z rolą Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza Faraon, scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005–2008. Został odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1997) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

  W 2007 obchodzono 50-lecie polskiej szkoły filmowej, w związku z czym odbyła się jubileuszowa gala Złotych Kaczek. Gala prowadzona przez Monikę Richardson i Cezarego Pazurę była retransmitowana w TVP2. Statuetki otrzymali m.in. Andrzej Wajda w kategorii najlepszy film 50-lecia (Ziemia obiecana), Jerzy Stuhr w kategorii najlepszy aktor i Marek Koterski w kategorii najlepszy żart (Dzień świra). Na uroczystość przybyli także Jerzy Antczak, Jadwiga Barańska, Edyta Górniak, Katarzyna Figura, Jerzy Skolimowski, Zbigniew Zapasiewicz i Jerzy Hoffman.

  Grażyna Torbicka z domu Loska (ur. 24 maja 1959 w Pszczynie) – polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna i konferansjer, osobowość telewizyjna.Nagrody filmowe - nagrody nadawane filmom, ich twórcom oraz aktorom w różnych kategoriach. Nagrody są nadawane przez jury (zespół ekspertów, krytyków lub inna grupa osób, np. odpowiednia Akademia Filmowa) lub przez otwarty plebiscyt. Nagrody takie zwykle przyznawane są co roku w uroczysty sposób, na zakończenie festiwalu filmowego dla filmów w nim uczestniczących lub niezależnie od festiwalu spośród wcześniej wyselekcjonowanych (nominowanych) dzieł, lub spośród wszystkich filmów z danej kategorii. Niektóre nagrody festiwalowe mogą być w danym roku nie przyznane.

  Złota Kaczka dla najlepszego filmu[]

  Bibliografia[]

 • Oficjalna strona Złotych Kaczek • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia obiecana – polski film fabularny z 1974 w reż. Andrzeja Wajdy na podstawie powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. Nakręcono 3 wersje:
  Jerzy Oskar Stuhr (ur. 18 kwietnia 1947 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, profesor sztuki oraz reżyser, z wykształcenia także polonista.
  Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, producent, reżyser, aktorka musicalowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Honorowa obywatelka Ziębic oraz Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole.
  Cezary Andrzej Pazura (ur. 13 czerwca 1962 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski aktor filmowy, kabaretowy i telewizyjny, komik, piosenkarz, reżyser. Starszy brat Radosława Pazury, który również jest aktorem.
  Jan Aleksander Englert (ur. 11 maja 1943 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  Beata Maria Helena Tyszkiewiczówna-Kalenicka (ur. 14 sierpnia 1938 w Wilanowie) – polska aktorka filmowa i telewizyjna, w latach 1994–1998 prezes Fundacji Kultury Polskiej. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej rady Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
  Marek Koterski (ur. 3 czerwca 1942 w Krakowie) – polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor i dramatopisarz. Ojciec Michała.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.