• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Złożenie do grobu - obraz Weydena

  Przeczytaj także...
  Józef z Arymatei – według Nowego Testamentu człowiek, który ofiarował grób przygotowany dla siebie, na pochówek ukrzyżowanego Jezusa. Był osobą majętną i członkiem Sanhedrynu. Józef wyczekiwał królestwa Bożego i według Ewangelii św. Jana był uczniem Jezusa, święty Kościoła katolickiego, prawosławnego, ewangelickiego i ormiańskiego.Matka Boża (skr. MB), Theotokos (gr. Θεοτόκος), pot. Matka Boska, Boża Rodzicielka, Bogurodzica a. Bogarodzica – jeden z dwóch (obok „Najświętsza Maryja Panna”) oficjalnych tytułów Marii z Nazaretu, matki Jezusa, używany m.in. w Kościele katolickim i Kościołach prawosławnych (cs. Boharodzica). W wersji współczesnej tytuł ten brzmiałby Matka Boga.
  Nikodem, (gr. Νικόδημος) – postać biblijna, męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, członek Sanhedrynu oraz faryzeusz.

  Złożenie do grobu – pochodzący z ok. 1450 obraz niderlandzkiego malarza Rogiera van der Weydena, znajdujący się Galerii Uffizi we Florencji.

  Obraz został wykonany na zlecenie Cosimo de' Medici. Przez wiele lat znajdował się w medycejskiej willi w Careggi. Scena przedstawia złożenie do grobu Chrystusa, motyw zaczerpnięty z ewangelii kanonicznych. Tradycyjnie świadkami wydarzenia jest Maria, ukazana przez malarza z lewej strony w białej chuście na głowie, św. Jan Apostoł z prawej strony, całujący dłoń Jezusa. U stóp zmarłego klęczy w białej szacie Maria Magdalena. Ciało Chrystusa podtrzymywane jest przez św. Nikodema i właściciela grobu Józefa z Arymatei. Weyden, malując dzieło podczas swojego pobytu we Włoszech, połączył dwa style, włoskiego quattrocenta – widoczny w podobieństwach do wcześniejszej predelli Fra Angelica (obecnie w Starej Pinakotece w Monachium) i północnoalpejskiego – którego cech można doszukać się w szczegółowo przedstawionych, otaczających przedmiotach, elementach przyrody i krajobrazu widocznego w górnej części dzieła

  Muzeum św. Marka (wł. Museo di San Marco) znajduje się we Florencji w kompleksie dominikanów San Marco. Kompleks składa się z klasztoru i kościoła.Stara Pinakoteka (niem. Alte Pinakothek) – muzeum sztuki w Monachium. Mieści się w neorenesansowym budynku zaprojektowanym przez Lea von Klenze. Kolekcja, której historia zaczyna się już w XVI wieku, zawiera dzieła malarstwa niemieckiego, holenderskiego, flamandzkiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego od wieków średnich po rokoko.

  Istnieją przypuszczenia iż Złożenie do grobu stanowiło korpus retabulum ołtarzowego w formie poliptyku, którego zleceniodawcą był Leonello d'Este, książę Ferrary, który mógł spotkać się z artystą, który w 1450 roku miał odbyć pielgrzymkę do Rzymu. Istnieje jednak inne domniemanie, iż zleceniodawcą mogli być florenccy Medyceusze, którzy około 1450 roku mieli zamówić dzieło dla ich rezydencji w Careggi koło stolicy Toskanii. Tym bardziej, iż wówczas mogło dojść do kontaktu van der Weydena z Fra Angelico, który w 1443 roku namalował dla florenckiego konwentu Św. Marka ołtarz z predellą ze sceną Złożenia do Grobu, która pod względem ikonograficznym i kompozycyjnym jest podobna do późniejszego dzieła artysty z Tournai. Mimo różnic, podobieństwa dostrzegalne są w dynamicznym układzie ciała Chrystusa, gestach Marii i św. Jana, którzy adorują martwego Zbawiciela, a także w aranżacji scenerii krajobrazowej, czego przykładem jest skalista grota z szerokim prostokątnym wejściem. Istnieje jednak wiele różnic (głównie w dynamice zarówno kompozycji jak postaci), które przemawiają za tym iż zaznajomiony z twórczością Fra Angelico zleceniodawca ustalił ogólną koncepcję obrazu.

  Galeria Uffizi (wł. Galleria degli Uffizi) znajduje się we Florencji, w pobliżu Piazza della Signoria. Na bryłę budowli składają się dwa prostokątne budynki połączone trzecim, wychodzącym galerią nad rzekę Arno. Dziedziniec pomiędzy dwoma skrzydłami Uffizi nosi nazwę Piazza degli Uffizi.Fra Angelico, także Jan z Fiesole, właśc. Guido di Pietro da Mugello (ur. ok. 1387 w Vicchio w rejonie Mugello, zm. 18 lutego 1455 w Rzymie) – malarz religijny wczesnego renesansu, dominikanin, błogosławiony Kościoła katolickiego. Oprócz obrazów temperowych malował także freski i miniatury. Podejmował tylko tematy religijne.

  Dla Medyceuszy Rogier van der Weyden namalował również przechowywany dziś w Städelsches Kunstinstitut we Frankfurcie nad Menem obraz z Madonną z Dzieciątkiem i świętymi Piotrem, Janem Ewangelistą oraz Kosmą i Damianem - patronami florenckiego rodu.

  Bibliografia[]

 • Lorene Campbell, Van der Weyden. London 2004
 • Odile Delenda, Rogier van der Weyden. Das Gesamtwerk des Meisters, Stuttgart 1996
 • Dirk DeVos, Rogier van der Weyden. The complete works, New York 1999
 • Rolf C. Wirtz: Sztuka i architektura. Florencja. h.f.ullmann, 2003. ISBN 978-3-8331-2302-3.
 • Przypisy

  1. Rolf C. Wirtz: Sztuka i architektura. Florencja.
  2. Entombment of Christ by WEYDEN, Rogier van der
  Predella (wł.) także gradus (łac.) to w kościele podstawa nastawy ołtarzowej w postaci skrzyni spoczywającej na mensie. Bywa dekorowana malarstwem lub rzeźbą. Predella powstała i rozwinęła się w okresie gotyku w miarę rozwoju nastaw ołtarzowych. W Kościele rzymskokatolickim po Soborze trydenckim pośrodku predelli umieszczane było często tabernakulum.Rogier van der Weyden (1399/1400 w Tournai – 18 czerwca 1464 w Brukseli) – malarz, przedstawiciel szkoły niderlandzkiej. W 1435 roku został malarzem miejskim Brukseli. Nie sygnował i nie datował swoich dzieł.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Magdalena (Maria z Magdali) – według Biblii żyjąca w I w. n.e. kobieta pochodząca z wioski Magdala (Magdallah lub Migdal), obecnie El-Me-dżel. Należała do kręgu uczniów Jezusa. Przyłączyła się do niego po tym, gdy wypędził z niej siedem złych duchów.
  Jezus Chrystus (ur. ok. 8–4 p.n.e., zm. 30 lub 33 w Jerozolimie) – centralna postać religii chrześcijańskiej, założyciel Kościoła. W chrześcijaństwie uznawany za Boga i człowieka, współistotnego Bogu Ojcu.
  Poliptyk - typ ołtarza szafiastego składający się z części środkowej i dwóch par, o połowę węższych, ruchomych skrzydeł, które były otwierane bądź zamykane w zależności od okresu roku liturgicznego. Przykładem poliptyku jest ołtarz w poznańskiej katedrze.
  Städel Museum (rówmież Städelsches Kunstinstitut und Städtische Galerie) − muzeum sztuki we Frankfurcie nad Menem.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Jan Ewangelista, Jan Apostoł, Jan Teolog, grec. Ιωάννης, cs. Apostoł i jewangielist Ioann Bogosłow (zm. ok. 100 w Efezie) – najmłodszy z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa, syn Zebedeusza i Salome, brat Jakuba Większego (Starszego) Apostoła, według tradycji chrześcijańskiej autor Ewangelii i Apokalipsy św. Jana oraz innych fragmentów Nowego Testamentu, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.