• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ząbkowanie - medycyna

  Przeczytaj także...
  Kieł (dens caninus, l.mn. kły – dentes canini) – jednokorzeniowy ząb charakterystyczny dla uzębienia heterodontycznego, służący do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a także do obrony. Występuje parzyście w dolnym i górnym łuku zębowym. Kły znajdują się za siekaczami i mają zwykle kształt stożkowaty, mało zakrzywionych haków albo, jak u człowieka, całkiem prosty. Są ostre i duże, zwykle wyższe od pozostałych zębów, szczególnie silnie rozwinięte u drapieżnych i świniowatych. U przeżuwaczy nie występują kły górne a dolne upodabniają się do siekaczy.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Siekacz (łac. dens incisivus, l. mn. dentes incisivi) – jeden z zębów charakterystycznych dla uzębienia heterodontycznego. Jest zębem jednokorzeniowym o koronie jedno-, dwu- lub trójguzkowej. Siekacze znajdują się w przednim odcinku szczęki lub na kości siekaczowej bądź żuchwy. Służą do chwytania i odcinania kawałków pożywienia. Mają kształt stożkowaty lub dłutowaty. U niektórych zwierząt (gryzonie, słoniowate i świniowate) rosną przez całe życie (tzw. zęby hypselodontyczne). U przeżuwaczy siekacze górne nie występują. Ciosy słoni są zmodyfikowanymi siekaczami.
  6,5 miesięczne dziecko z widoczną początkowa fazą wyrzynania pierwszych siekaczy dolnych
  5 dni później widoczny siekacz

  Ząbkowanie – proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci.

  Fazy ząbkowania:

 • przederupcyjna: kształtowanie się korony zębowej niewidocznego zęba,
 • przedfunkcyjna: od pojawienia się zęba do kontaktu z zębem przeciwstawnej szczęki, wytworzenie korzenia i kieszonki zębowej,
 • funkcyjna: zakończenie kształtowania korzenia i kieszonki dziąsłowej.
 • Zęby mleczne zaczynają wyrzynanie ok. 6 miesiąca życia dziecka. Do 9 miesiąca wyrasta 8 siekaczy,około 17-20 miesiąca kły, między 14 a 20 pierwsze zęby trzonowe, a w okresie 24-30 miesięcy życia drugie zęby trzonowe.

  Zęby trzonowe (łac. dentes molares) – rodzaj zębów występujących u ssaków, w tym człowieka – w uzębieniu stałym. Położone są najbardziej z tyłu ze wszystkich zębów jamy ustnej. Górne i dolne zęby trzonowe różnią się znacznie. Posiadają 2 lub 3 korzenie i wiele guzków. Ostatni trzonowiec, często niewystępujący i bardzo zmienny, to tzw. ząb mądrości.

  Zwykle pierwsze wyrastają zęby dolne, a później odpowiednie zęby górne. Ząbkowanie a dokładnie czas w którym zaczynają wyrzynać się zęby jest ściśle powiązany z genami. Gdy któremuś z rodziców zęby wyszły przed pierwszymi urodzinami jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko również zacznie późno ząbkować. Natomiast gdy u któregoś z rodziców zęby pojawiły się wyjątkowo wcześnie jest szansa, że u malca też tak będzie.

  Ząbkowanie łączy się z następującymi objawami: rozpulchnieniem dziąseł, obfitym ślinieniem, nierzadko stanem podgorączkowym. Zdarzają się biegunki, zaparcia, wymioty lub wysypka na skórze. Zachodzą zmiany w zachowaniu: zaburzenia snu, niepokój i podrażnienie, osłabienie apetytu. Dziecko wkłada do ust różne przedmioty w zasięgu rąk, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego jamy ustnej.

  Przypisy

  1. M.Szpringer-Nodzak i M. Wochna Sobańska(red.): Stomatologia wieku rozwojowego. Warszawa: PZWL, 2006, s. 42-48. ISBN 83-200-3180-X.
  2. Ząbkowanie-Encyklopedia zdrowia dziecka (pol.). 2013. [dostęp 2013-05-09].
  3. [BabyBoom: Ząbkowanie Ząbkowanie] (pol.). [dostęp 2013-05-26].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.