• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yvonne De Carlo  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  McLintock! – amerykański western komediowy z 1963 w reżyserii Andrew V. McLaglena. Główną i tytułową rolę zagrał John Wayne, a na ekranie partnerują mu: Maureen O’Hara i Yvonne De Carlo; a także syn Patrick.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Yvonne De Carlo (ur. 1 września 1922, zm. 8 stycznia 2007) – kanadyjska aktorka filmowa i telewizyjna, piosenkarka oraz tancerka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Źródło: Filmweb

  Urodziła się w 1922 roku w Vancouver w Kanadzie. Ojciec opuścił rodzinę, kiedy miała trzy lata. Była samotnie wychowywana przez matkę – Marie De Carlo. Za namową matki, Yvonne podjęła naukę w lokalnej szkole tańca, a także w szkole dramatycznej. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku, Yvonne wraz z matką przeniosły się do Hollywood, gdzie znalazła pracę w chórze. Równocześnie zaczęła też chodzić na castingi, chcąc zacząć grać w filmach. Początkowo grywała epizodyczne role w przeciętnych produkcjach. Przełomem okazała się rola w filmie „Salome, Where She Danced” (1945), która zapewniła jej rozpoznawalność. Sukcesem okazała się rola w filmie „Frontier Gal” (1945), po którym zaczęła dostawać znaczące role, w takich filmach jak np. w „Song Of Scheherazade” (1947). W tym okresie była kojarzona z epickimi filmami kostiumowymi i musicalami, gdzie grała egzotyczne piękności. Dopiero rola w westernie „Black Bart” (1948) pomogła Yvonne przełamać ten schemat. Jednak od tej pory kojarzono ją z westernami. Te najbardziej znane z jej udziałem to: „Tomahawk” (1951), „Silver City” (1951) oraz „Shotgun” (1955). De Carlo pojawiła się również w odcinku pilotażowym „Bonanzy” w 1959 roku. Jej najlepiej zapamiętanym filmem z lat pięćdziesiątych jest „Dziesięcioro przykazań” (1956). Poza aktorstwem Yvonne wydała w tym czasie kilka albumów muzycznych. W 1955 roku Yvonne De Carlo poślubiła aktora i kaskadera Roberta Morgana w 1955 roku. Razem pojawili się w filmie „Death Of Scoundrel” (1956). Po narodzinach dwóch synów aktorka zaczęła ograniczać aktywność zawodową. Poprzestała na takich jak np. Lily Munster w „The Munsters”, który zapewnił De Carlo popularność przed nowym pokoleniem fanów. Nakręcono 70 odcinków i mimo popularności serialu został on przerwany w 1966 roku. Duża część obsady spotkała się później ponownie na planie „Munster, Go Home!” (1966 r.). W latach sześćdziesiątych aktorka wróciła do westernów i wystąpiła m.in. w „Hostile Guns” (1967) i „Arizona Bushwhackers” (1968). Po rozwodzie z Robertem Morganem w 1968 roku na trzy lata porzuciła aktorstwo. W 1971 roku zagrała w filmach „Follies”, „Siedem minut” i „The Delta Factor”. Od początku lat siedemdziesiątych, grywała już sporadycznie. Zmarła w 2007 roku w Los Angeles z powodu niewydolności serca.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dziesięcioro przykazań (ang. The Ten Commandments) – amerykański film religijny z 1956 roku, będący remakiem filmu Dziesięć przykazań z 1923 roku, tego samego reżysera.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  The Munsters – amerykański czarno-biały sitcom emitowany w latach 1964-1966. Bohaterami serialu jest rodzina sympatycznych i przyjaźnie nastawionych do otoczenia potworów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.