• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Youssouf Saleh Abbas

  Przeczytaj także...
  Emanuel Nadingar (ur. 1951 w Bebidji), czadyjski polityk, były minister, premier Czadu od 5 marca 2010 do 21 stycznia 2013.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
  Abéché (Abeszr) - miasto we wschodnim Czadzie, położone na wyżynie Wadaj. Ludność: 78,2 tys. (2008). Abéché jest ośrodkiem administracyjnym Regionu Wadaj, departament Ouara. Czwarte co do wielkości miasto kraju.

  Youssouf Saleh Abbas (ur. w 1953 w Abéché) – czadyjski polityk, premier Czadu od 16 kwietnia 2008 do 5 marca 2010.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Youssouf Saleh Abbas urodził się w 1953 we wschodniej części Czadu, w regionie Ouaddaï. Studiował prawo międzynarodowe w ZSRR oraz we Francji. Po powrocie do Czadu, od 20 listopada 1979 do 30 stycznia 1981 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako szef Wydziału Współpracy Wielostronnej. Od 1 czerwca 1981 do 25 grudnia 1981 był doradcą szefa państwa Goukouniego Oueddei, a następnie od 6 grudnia 1981 do 7 czerwca 1982 szefem jego gabinetu.

  Goukouni Oueddei (ur. 1944) – polityk czadyjski, prezydent Czadu w roku 1979 oraz ponownie w latach 1979-82. Obecnie przebywa na emigracji.Zgodnie z przyjętą w 1996 r. konstytucją, prezydent Czadu może sprawować tylko dwie pięcioletnie kadencje. Do jego uprawnień należy wyznaczenie premiera oraz rady stanu. Ma on także duży wpływ na obsadzenie urzędów sędziowskich, generałow, szefów prowincji i państwowych przedsiębiorstw.

  Od 20 listopada 1992 do 15 grudnia 1996 Abbas był doradcą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Suwerenności Narodowej, który obradowała od stycznia do kwietnia 1993. Od 16 grudnia 1996 do 13 sierpnia 1997 zajmował stanowisko dyrektora generalnego w Ministerstwie Planowania i Współpracy.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Delwa Kassiré Koumakoye (ur. 1949), czadyjski polityk, premier Czadu od 26 lutego 2007 do 16 kwietnia 2008. Lider Narodowego Zgromadzenia na rzecz Rozwoju i Postępu (Rassemblement national pour le développement et le progrès).

  Yousouf Saleh Abbas w drugiej połowie lat 90. XX w. był członkiem opozycji i grup rebelianckich, działających we wschodniej części kraju i dążących do obalenia władzy prezydenta Idrissa Déby. Z tego powodu przebywał przez pewien czas na uchodźstwie we Francji. W 1998 dołączył do Ruchu na rzecz Demokracji i Sprawiedliwości w Czadzie (MDJT, Mouvement pour la democratie et la justice au Tchad), działającym w masywie górskim Tibesti. Był jego zewnętrznym koordynatorem, jednak w październiku 2001 porzucił szeregi ruchu z powodu konfliktu z jego przywódcą.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.

  Po zawarciu porozumienia z prezydentem Debym przez część opozycji w 2003, Abbas znalazł się wśród tych którzy dołączyli do obozu prezydenckiego. 26 grudnia 2006 został mianowany doradcą prezydenta Deby'ego do spraw międzynarodowych. 17 listopada 2007 objął także funkcję specjalnego przedstawiciela przy misji wojskowej UE w Czadzie (EUFOR Tchad/RCA) oraz misji ONZ (United Nations Mission in the Central African Republic and Chad - MINURCAT).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Premier[ | edytuj kod]

  16 kwietnia 2008 prezydent Idriss Déby zdymisjonował premiera Delwę Kassiré Koumakoye i mianował na stanowisko szefa rządu Abbasa. W swoim przemówieniu radiowym nowy premier zapowiedział współpracę z innymi partiami politycznymi w celu stworzenia rządu.

  Tibesti (Tibasti, Tibisti) – wulkaniczny masyw górski na Saharze. Jego przeważająca część znajduje się na północnym terytorium Czadu, pozostałość – na południu Libii.Czad, Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad]) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.

  19 kwietnia 2008, po spotkaniu z premierem, do rządu zgodził się przystąpić opozycyjny Sojusz Partii Politycznych na rzecz Obrony Konstytucji (CPDC). 23 kwietnia 2008 został powołany gabinet premiera Abbasa, w którym przedstawiciele opozycji objęli 4 z 25 resortów (obrony; sprawiedliwości; rolnictwa; planowania, rozwoju miejskiego i mieszkalnictwa). Głównym zadaniem rządu Abbasa miało być wprowadzenie w życie porozumienia z opozycją z sierpnia 2007 o przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych planowanych początkowo na rok 2009.

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  5 marca 2010 premier Abbas złożył dymisję na ręce prezydenta Deby. Prezydent przyjął rezygnację, nie podając jej przyczyny i tego samo dnia nowym szefem rządu mianował Emmanuela Nadingara. Zdaniem komentatorów przyczyną dymisji był narastający konflikt między premierem a prezydentem. Rząd Abbasa nie odbywał posiedzeń od grudnia 2009. Dodatkowo, kilku z jego ministrów zostało oskarżonych o defraudację środków publicznych w wysokości 5 mln USD przeznaczonych na zakup notebooków dla uczniów.

  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chad president names new premier in dialogue move (ang.). Reuters, 16 kwietnia 2008. [dostęp 2010-03-05].
  2. Chad's Deby brings opposition members into cabinet (ang.). Reuters, 24 kwietnia 2008. [dostęp 2010-03-05].
  3. Premier steps down to be replaced by former oil minister (ang.). France24, 5 marca 2010. [dostęp 2010-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-07)].
  4. Chad prime minister resigns: statement (ang.). Reuters, 5 marca 2010. [dostęp 2010-03-05].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.