• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Young Corbett III

  Przeczytaj także...
  Jim Corbett, właśc. James John Corbett, pseud. Gentleman Jim (ur. 1 września 1866 w San Francisco, zm. 18 lutego 1933 w Nowym Jorku) – amerykański bokser, pierwszy bokserski mistrz świata wagi ciężkiej, który zdobył ten tytuł walcząc w rękawicach.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Raffaele Capabianca Giordano znany jako Young Corbett III (ur. 27 maja 1905 w Rionero in Vulture w regionie Basilicata we Włoszech, zm. 15 lutego 1993 w Auberry w Kalifornii) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii półśredniej.

  Jego rodzice wyjechali z nim do Stanów Zjednoczonych, gdy był jeszcze niemowlęciem. Rozpoczął zawodowe uprawianie boksu w 1919, gry miał 14 lat i pracował jako roznosiciel gazet. Przybrał pseudonim "Young Corbett" od mistrza świata wszechwag Jamesa J. Corbetta. Dla odróżnienia od innych bokserów o tym przydomku ("Young Corbett" – George Green, "Young Corbett II" – William Rothwell) Giordano był nazywany "Young Corbett III". Żaden z tych pięściarzy nie był spokrewniony z pozostałymi. Podobno pseudonim nadał mu spiker anonsujący jego pierwszą walki, któremu nie spodobało się "Ralph Giordano".

  New York State Athletic Commission (NYSAC) – komisja boksu i zapasów powołana w stanie Nowy Jork w roku 1920 po wejściu w życie przepisów Walker Law legalizujących walki zawodowe. Działa do dzisiaj a podobne komisje powstały w pozostałych stanach USA. Udziela licencji zawodnikom, sekundantom, sędziom i managerom.Ithaca - mała miejscowość ok. 220 mil (350 km) na północny wschód od Nowego Jorku. Mieści się w niej Uniwersytet Cornella, jedna z najbardziej prestiżowych uczelni amerykańskich, należąca do Ligi Bluszczowej, w rankingach światowych lokowana na 10-15 miejscu. Kampus uniwersytetu mieści się na trzech wzgórzach. Pod nimi znajduje się właściwe miasteczko, które przede wszystkim zajmuje się obsługą uczelni. Oprócz Uniwersytetu Cornella w Ithace znajduje się także stanowa uczelnia Ithaca College.

  Początkowo walczył często, np. w 1923 stoczył 19 pojedynków bokserskich, z których przegrał tylko ostatni. W latach 1926-1930 stoczył cztery walki z przyszłym mistrzem świata w wadze półśredniej "Young" Jackiem Thompsonem, z których 3 wygrał i 1 zremisował. 22 lutego 1930 wygrał z byłym (i przyszłym) mistrzem świata w tej wadze Jackie Fieldsem, a w 1932 dwukrotnie pokonał przyszłego mistrza świata wagi średniej Ceferino Garcię.

  Jackie Fields (ur. 9 lutego 1908 w Chicago, Illinois, zm. 3 czerwca 1987 w Los Angeles, Kalifornia) - amerykański bokser wagi piórkowej pochodzenia żydowskiego, złoty medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich 1924 w Paryżu. Podczas kariery amatorskiej wygrał 51 z 54 odbytych walk.International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.

  22 lutego 1933 w San Francisco Corbett pokonał na punkty obrońcę pasa Jackie Fieldsa i został nowym mistrzem świata wagi półśredniej federacji NBA. Przy pierwszej obronie tego tytułu został jednak pokonany 29 maja tego roku w Los Angeles przez Jimmy'ego McLarnina przez techniczny nokaut już w 1. rundzie.

  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).15 lutego – jest 46. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 319 (w latach przestępnych 320) dni.

  Od następnego roku walczył w wadze średniej. 14 sierpnia 1934 wygrał z byłym mistrzem świata tej kategorii Mickeyem Walkerem, a w 1935 dwukrotnie pokonał Bepa van Klaverena i przegrał z Lou Brouillardem. 12 marca 1937 w San Francisco wygrał przez techniczny nokaut z przyszłym mistrzem świata w wadze półciężkiej Gusem Lesnevichem, a 13 sierpnia tego roku z innym przyszłym mistrzem świata w tej wadze Billym Connem na punkty. Conn zrewanżował mu się 8 września 1937 w Pittsburghu, wygrywając na punkty.

  Gus Lesnevich, właśc. Gustav George Lesnevich (ur. 22 lutego 1915 w Cliffside Park w stanie New Jersey, zm. 28 lutego 1964 w Cliffside Park) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii półciężkiej.Bazylikata – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 9992 km², 620,2 tys. mieszkańców i stolicą w Potencji (67,1 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 62 osób na km². Graniczy z Apulią, Kalabrią i Kampanią.

  Young Corbett pokonał 22 lutego 1938 w San Francisci Freda Apostolego na punkty. Komisja bokserska stanu Kalifornia uznała go po tej walce za mistrza świata. 18 listopada tego roku w Nowym Jorku przegrał jednak rewanż z Apostolim, tym razem o tytuł mistrza świata NYSAC. Stoczył później jeszcze cztery walki w 1939 i 1940.

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Zmarł w domu opieki niedaleko Fresno w 1993.

  Został wybrany w 2004 do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sławy.

  Przypisy

  1. Leonardo Pisani. Il campione sconosciuto. „Basilicata Mezzogiorno”, 2012-03-23 (wł.). [dostęp 2013-01-26]. 
  2. Young Corbett III (ang.). boxrec.com. [dostęp 2013-01-26].
  3. James B. Roberts, Alexander G. Skutt: The Boxing Register. International Hall of Fame Official Record Book. Wyd. 4. Ithaca: McBooks Press, Inc., 2006, s. 90. ISBN 978-1-59013-121-3. (ang.)
  4. Young Corbett III (Raffaele Capabianca Giordano) (ang.). The Cyber Boxing Zone Encyclopedia. [dostęp 2013-01-26].

  Linki zewnętrzne[]

 • James B. Roberts, Alexander G. Skutt: The Boxing Register. International Hall of Fame Official Record Book. Wyd. 4. Ithaca: McBooks Press, Inc., 2006, s. 90-91. ISBN 978-1-59013-121-3. (ang.)
 • Young Corbett III (ang.). International Boxing Hall of Fame. [dostęp 2013-01-26].
 • Young Corbett III (Raffaele Capabianca Giordano) (ang.). The Cyber Boxing Zone Encyclopedia. [dostęp 2013-01-26].
 • Wykaz walk zawodowych Corbetta (ang.). boxrec.com. [dostęp 2013-01-26].
 • William J. Rothwell znany jako Young Corbett II (ur. 4 października 1880 w Denver, zm. 10 kwietnia 1927 w Denver) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii piórkowej.William David "Billy" Conn (ur. 8 października 1917 w Pittsburghu, zm. 29 maja 1993 w Pittsburghu) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii półciężkiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mickey Walker (właśc. Edward Patrick Walker, ur. 13 lipca 1901 w Elizabeth w stanie New Jersey, zm. 28 kwietnia 1981 we Freehold w New Jersey) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii półśredniej i średniej. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych pięściarzy wagi średniej w historii.
  Alfredo „Fred” Apostoli (ur. 2 lutego 1913 w San Francisco, zm. 29 listopada 1973 tamże) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii średniej.
  National Boxing Association (WBA) - amerykańska organizacja boksu zawodowego powołana w styczniu 1921 w Rhode Island przez trzynaście stanów jako konkurencja dla nowojorskiej New York State Athletic Commission. Organizowała walki o tytuł mistrza świata do roku 1962 kiedy w związku ze wzrostem światowego zainteresowania boksem została przkształcona w World Boxing Association.
  Nokaut (ang. knockout; skrót KO) – w niektórych sportach walki, takich jak boks, kickboxing, boks tajski, wyeliminowanie przeciwnika poprzez spowodowanie jego niezdolności do podjęcia dalszej walki w określonym czasie, najczęściej z powodu utraty przytomności, zamroczenia, wyczerpania, bądź kontuzji. Zwykle jest to czas dziesięciu sekund, odliczany przez sędziego ringowego.
  Lambertus "Bep" van Klaveren (ur. 26 września 1907, zm. 12 lutego 1992) – holenderski bokser kategorii piórkowej. W 1928 zdobył złoty medal na letnich igrzysk olimpijskich w Amsterdamie.
  Fresno – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w dolinie San Joaquin, 331 km na południe od San Francisco.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.