• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yoshinobu Tokugawa  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Mutsuhito (jap. 睦仁; ur. 3 listopada 1852 w Kioto, zm. 30 lipca 1912 w Tokio) – zgodnie z tradycją 122. cesarz Japonii, pośmiertnie zwany Meiji (jap. 明治天皇, Meiji-tennō), tak jak okres jego panowania (epoka Meiji 1868-1912).Epoka Edo (jap. 江戸時代 – Edo-jidai; 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.
  Siogun Yoshinobu (1866)[]

  Po śmierci sioguna Ieochi w 1866, Yoshinobu został ogłoszony piętnastym siogunem. Był pierwszym władcą tego rodu, który nigdy podczas panowania nie postawił stopy w zamku Edo. Zaraz po objęciu przez niego stanowiska Japonia stanęła w obliczu gwałtownych zmian. Podjęto działania, które miały na celu zreformowanie i wzmocnienie rządu Tokugawów. Przy pomocy Cesarstwa Francuskiego rozpoczęto budowę arsenału Yokosuka oraz modernizację armii.

  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Pałac Cesarski w Tokio (jap. 皇居, Kōkyo) to główna rezydencja cesarza Japonii. Znajduje się w dzielnicy Chiyoda, bardzo blisko stacji kolejowej Tokio. Powierzchnia całego zespołu pałacowego, z kompleksami budynków o różnym przeznaczeniu, równa jest powierzchni Parku Centralnego w Nowym Jorku i wynosi 341 hektarów.

  Dzięki pomocy francuskich specjalistów rozbudowywano armię oraz marynarkę, ponadto zakupiono nowoczesną broń ze Stanów Zjednoczonych.

  Francuska misja wojskowa (1867-1868), zaproszona przez sioguna w celu stworzenia nowoczesnej armii, 1867 r.

  Wojna Boshin (1867–1869)[]

   Osobny artykuł: Wojna boshin.

  Obawiając się wzrostu siły siogunatu, samurajowie z Satsumy, Chōshū oraz Tosy stworzyli sojusz wojskowy w myśl hasła sonnō-jōi ("Czcić cesarza, wypędzić barbarzyńców"). Tosa, która była najlepiej zmodernizowana, zaproponowała kompromis, przez który Yoshinobu zrezygnowałby z tytułu sioguna, lecz otrzymałby stanowisko w nowym rządzie. Ostatecznie Toyonori Yamanouchi, daimyō Tosy, wraz ze swoim doradcą, Shōjirō Gotō, domagali się niezwłocznej dymisji sioguna.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hitachi (jap. 日立市, Hitachi-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Ibaraki, we wschodniej części wyspy Honsiu, port nad Oceanem Spokojnym.

  9 listopada 1867 Yoshinobu złożył rezygnację ze stanowiska i opuścił urząd dziesięć dni później, przekazując władzę cesarzowi. Później wycofał się do Osaki, jednak władcy Satsumy i Chōshū byli temu przeciwni. Pozyskali tajny edykt cesarski, który upoważniał ich wojska do użycia siły wobec byłego sioguna (który, jak się okazało, był sfałszowany), po czym wprowadzili dużo oddziałów wojskowych do Kioto. Odbyło się tam spotkanie na dworze cesarskim, gdzie Yoshinobu został pozbawiony wszystkich tytułów i ziemi, mimo że nie podjął żadnych działań, które mogłyby być interpretowane jako agresywne lub niezgodne z prawem. Decyzja została podjęta jednomyślnie, przez to, że nie dopuszczono do obrad nikogo, kto mógłby mieć inne zdanie.

  II Cesarstwo Francuskie – Państwo francuskie, którego początek datuje się na koronację Napoleona III na Cesarza Francuzów 2 grudnia 1852 roku, koniec zaś na wrzesień 1870 r. (proklamacja III Republiki Francuskiej).Daimyō (jap. 大名, daimyō) – panowie feudalni w średniowiecznej Japonii, po rozpoczęciu tzw. ery feudalnej (784 r.) potężni i wpływowi władcy ziemscy. Daimyō zarządzali całymi wioskami i miastami, a do dyspozycji mieli własne oddziały samurajów. Za rządów siogunów z rodu Tokugawów nastąpił podział daimyō na fudai-daimyō – bezpośrednich wasali sioguna, którzy byli spokrewnieni i związani z rodem Tokugawa jeszcze przed objęciem przez nich władzy – oraz tozama-daimyō, nie spokrewnionych z Tokugawami, ale uważających się za co najmniej im równych.

  Yoshinobu, za namową przedstawicieli domen Aizu i Kuwany, wysłał listowny protest do cesarza. W związku z obecnością dużej ilości wojsk Satsumy i Chōshū w stolicy, skierował on spore siły dla upewnienia się, że wiadomość dotrze do sądu.

  Gdy siły sioguna znalazły się blisko Kioto, odmówiono im możliwości wkroczenia do miasta, po czym zostały one zaatakowane przez siły Satsumy i Chōshū. Rozpoczęła się bitwa pod Toba-Fushimi, pierwsze starcie wojny boshin. Choć siły siogunatu miały przewagę liczebną, Yoshinobu porzucił armię w środku walki i zbiegł do Edo. Po raz pierwszy siły popierające cesarza wystawiły oficjalne proporce z symbolem cesarstwa. Były siogun poddał się dobrowolnej izolacji oraz uznał zwierzchnictwo cesarza. 11 kwietnia zamek Edo został przekazany armii cesarskiej.

  Iesada Tokugawa (jap. 徳川家定, Tokugawa Iesada, ur. 6 maja 1824, zm. 14 sierpnia 1858) – trzynasty siogun z rodu Tokugawa, rządzący Japonią w latach 1853–1858. Zmarł bezpotomnie w wieku 34 lat.Chōshū (jap. 長州, Chōshū) - lenno (jap. han 藩), domena feudalna w Japonii, obecnie północno-zachodnia część prefektury Yamaguchi. Stolica hanu znajdowała się w Hagi.

  Późniejsze życie[]

  Tokugawa Yoshinobu w podeszłym wieku

  Yoshinobu został przeniesiony do prefektury Shizuoka, miejsca zbudowanego przez jego przodka, Ieyasu Tokugawę. Dożywał swoich dni w spokoju, rozwijając swoje hobby, jak: malarstwo, fotografię, łucznictwo. Niektóre ze zdjęć Yoshinobu zostały upublicznione przez jego prawnuka, Yoshitomo.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1902 roku cesarz Meiji pozwolił Yoshinobu na odbudowanie rodu Tokugawa. Byłemu siogunowi została nadana ranga księcia (kōshaku) za jego lojalną służbę cesarstwu.

  Tokugawa Yoshinobu zmarł 21 listopada 1913 roku. Został pochowany na tokijskim cmentarzu Yanaka.

  Bitwa pod Toba-Fushimi (jap. 鳥羽・伏見の戦い, Toba-Fushimi no tatakai) – pierwsza większa bitwa wojny Boshin, w której pod Fushimi starły się procesarskie siły domen Satsumy, Chōshū oraz Tosy z wojskami siogunatu Tokugawów. Zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem stronnictwa cesarskiego.Tosa (jap. 土佐藩, Tosa-han), także Kōchi (jap. 高知藩, Kōchi-han) – domena feudalna w Japonii funkcjonująca w okresie epoki Edo. Obejmowała całe terytorium prowincji Tosa (obecnie prefektura Kōchi), a jej siedziba administracyjna znajdowała się w Kōchi. Domeną zarządzał ród Yamanouchi.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Restauracja Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin) – przełom w ustroju władzy, jaki się dokonał w Cesarstwie Japońskim w 1868 r. Cesarz Mutsuhito uzyskał pełnię władzy w państwie, po tym jak siły sprzeciwiające się rządom siogunów rodu Tokugawa obaliły ostatniego sioguna Yoshinobu Tokugawę, co zakończyło epokę Edo i było początkiem epoki Meiji. W następstwie tego przewrotu Japonia rozpoczęła proces szybkiej modernizacji i otwarcia na wpływy Zachodu.
  Mito (jap. 水戸市, Mito-shi) — miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Ibaraki, w środkowej części wyspy Honsiu, w pobliżu ujścia rzeki Naka do Oceanu Spokojnego.
  Yokosuka (jap. 横須賀市, Yokosuka-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, w regionie Kantō, na wyspie Honsiu.
  Japonia nie posiada oficjalnego godła lub herbu państwowego. Tam, gdzie umieszczenie godła uważa się za niezbędne, Japończycy posługują się herbem (kamon) cesarskim - Kiku-no Gomon (jap. 菊の御紋, Kiku-no Gomon), złocistą chryzantemą, o szesnastu płatkach, symbolem długowieczności i szczęścia. Kwiat nawiązuje do kształtu słońca i bogini Amaterasu Omikami, która towarzyszyła legendarnym początkom dynastii i jest najwyższym bóstwem japońskiego panteonu. Przyjęty za herb dynastii przez cesarza Go-Daigo (1318-1339) w 1333 roku.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wojna boshin (jap. 戊辰戦争, boshin sensō, „wojna roku smoka”) – wojna domowa w Japonii trwająca w latach 1868–1869 pomiędzy siłami panującego siogunatu Tokugawów a zwolennikami przywrócenia realnej władzy cesarza.
  Kioto (jap. 京都市, Kyōto-shi, dosł. miasto stołeczne) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Honsiu, stolica prefektury Kioto, dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. Kioto jest częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin (jap. 京阪神, Keihanshin) zamieszkiwanego przez ok. 18 mln osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.