• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yoshinobu Tokugawa  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Mutsuhito (jap. 睦仁; ur. 3 listopada 1852 w Kioto, zm. 30 lipca 1912 w Tokio) – zgodnie z tradycją 122. cesarz Japonii, pośmiertnie zwany Meiji (jap. 明治天皇, Meiji-tennō), tak jak okres jego panowania (epoka Meiji 1868-1912).Epoka Edo (jap. 江戸時代 – Edo-jidai; 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.

  Yoshinobu Tokugawa (jap. 徳川 慶喜 Tokugawa Yoshinobu, ur. 28 października 1837, zm. 22 listopada 1913) – piętnasty i zarazem ostatni władca siogunatu Tokugawa. Początkowo miał na celu reformę kraju, jednak po niepowodzeniach politycznych abdykował w 1867. Po oddaniu władzy cesarzowi usunął się w cień, dożywając swoich dni w prefekturze Shizouka.

  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Pałac Cesarski w Tokio (jap. 皇居, Kōkyo) to główna rezydencja cesarza Japonii. Znajduje się w dzielnicy Chiyoda, bardzo blisko stacji kolejowej Tokio. Powierzchnia całego zespołu pałacowego, z kompleksami budynków o różnym przeznaczeniu, równa jest powierzchni Parku Centralnego w Nowym Jorku i wynosi 341 hektarów.

  Spis treści

 • 1 Wczesne życie
 • 2 Siogun Yoshinobu (1866)
 • 3 Wojna Boshin (1867–1869)
 • 4 Późniejsze życie
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Wczesne życie[]

  Urodził się w Mito, w prowincji Hitachi, jako siódmy syn Nariakiego Tokugawy, daimyō Mito. Byli oni jedną z trzech gałęzi klanu Tokugawa, które kwalifikowały się do wyboru na stanowisko sioguna. Początkowo nazywał się Shichirōma Matsudaira, dzięki staraniom ojca został przyjęty do Hitotsubashi – głównej rodziny Tokugawa, dzięki czemu miał większe szanse, aby w przyszłości zostać siogunem.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hitachi (jap. 日立市, Hitachi-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Ibaraki, we wschodniej części wyspy Honsiu, port nad Oceanem Spokojnym.

  W 1847 stał się głową rodu, wtedy też przybrał imię Yoshinobu. Po śmierci trzynastego sioguna, Iesady Tokugawy, w 1858 został mianowany dziedzicem. Wśród zaufanych podwładnych był chwalony za umiejętności zarządzania, jednak frakcja opozycyjna, przewodzona przez Naosuke Ii, wygrała wyścig o stanowisko sioguna. Ich kandydat, Yoshitomi Tokugawa, został mianowany na czternastego sioguna. Yoshinobu został poddany aresztowi oraz zabrano mu prawo do przewodzenia Hitotsubashi.

  II Cesarstwo Francuskie – Państwo francuskie, którego początek datuje się na koronację Napoleona III na Cesarza Francuzów 2 grudnia 1852 roku, koniec zaś na wrzesień 1870 r. (proklamacja III Republiki Francuskiej).Daimyō (jap. 大名, daimyō) – panowie feudalni w średniowiecznej Japonii, po rozpoczęciu tzw. ery feudalnej (784 r.) potężni i wpływowi władcy ziemscy. Daimyō zarządzali całymi wioskami i miastami, a do dyspozycji mieli własne oddziały samurajów. Za rządów siogunów z rodu Tokugawów nastąpił podział daimyō na fudai-daimyō – bezpośrednich wasali sioguna, którzy byli spokrewnieni i związani z rodem Tokugawa jeszcze przed objęciem przez nich władzy – oraz tozama-daimyō, nie spokrewnionych z Tokugawami, ale uważających się za co najmniej im równych.
  Yoshinobu Tokugawa podczas obrony cesarskiego pałacu w 1864, wraz z Katamorim Matsudairą, podczas incydentu Kinmon

  Rządy Naosuke Ii były nieudolne. Doprowadził do konfliktów i rozłamu politycznego. Po jego zamordowaniu w 1860, Yoshinobu został ponownie mianowany głową rodu oraz został wyznaczony na Strażnika Sioguna (将軍後見職 shōgun kōken-shoku). W tym samym czasie, jego dwaj najbliżsi sojusznicy, Yoshinaga Matsudaira i Katamori Matsudaira, zostali powołani na wysokie stanowiska związane z bezpieczeństwem i zarządzaniem siłami porządkowymi. W 1864 roku, Yoshinobu, jako głównodowodzący obrony Cesarskiego Pałacu, udaremnił zdobycie bramy Hamaguri (蛤御門 Hamaguri-gomon) przez siły Chōshū. Wydarzenie to później nazwano incydentem Kinmon. Zwycięstwo udało się dzięki koalicji sił Aizu i Satsumy.

  Iesada Tokugawa (jap. 徳川家定, Tokugawa Iesada, ur. 6 maja 1824, zm. 14 sierpnia 1858) – trzynasty siogun z rodu Tokugawa, rządzący Japonią w latach 1853–1858. Zmarł bezpotomnie w wieku 34 lat.Chōshū (jap. 長州, Chōshū) - lenno (jap. han 藩), domena feudalna w Japonii, obecnie północno-zachodnia część prefektury Yamaguchi. Stolica hanu znajdowała się w Hagi.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Bitwa pod Toba-Fushimi (jap. 鳥羽・伏見の戦い, Toba-Fushimi no tatakai) – pierwsza większa bitwa wojny Boshin, w której pod Fushimi starły się procesarskie siły domen Satsumy, Chōshū oraz Tosy z wojskami siogunatu Tokugawów. Zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem stronnictwa cesarskiego.
  Tosa (jap. 土佐藩, Tosa-han), także Kōchi (jap. 高知藩, Kōchi-han) – domena feudalna w Japonii funkcjonująca w okresie epoki Edo. Obejmowała całe terytorium prowincji Tosa (obecnie prefektura Kōchi), a jej siedziba administracyjna znajdowała się w Kōchi. Domeną zarządzał ród Yamanouchi.
  Restauracja Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin) – przełom w ustroju władzy, jaki się dokonał w Cesarstwie Japońskim w 1868 r. Cesarz Mutsuhito uzyskał pełnię władzy w państwie, po tym jak siły sprzeciwiające się rządom siogunów rodu Tokugawa obaliły ostatniego sioguna Yoshinobu Tokugawę, co zakończyło epokę Edo i było początkiem epoki Meiji. W następstwie tego przewrotu Japonia rozpoczęła proces szybkiej modernizacji i otwarcia na wpływy Zachodu.
  Mito (jap. 水戸市, Mito-shi) — miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Ibaraki, w środkowej części wyspy Honsiu, w pobliżu ujścia rzeki Naka do Oceanu Spokojnego.
  Yokosuka (jap. 横須賀市, Yokosuka-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, w regionie Kantō, na wyspie Honsiu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.