• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yoshifuru Akiyama


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Powstanie bokserów – zbrojne wystąpienie ludowe w północno-wschodnich Chinach w latach 1899-1901, skierowane przeciwko cudzoziemcom i dynastii Qing. Inspiratorem powstania było tajne stowarzyszenie Yihequan (tzw. bokserzy, stąd nazwa).Wojna chińsko-japońska (1894-1895) (w Chinach nazywana wojną jiawu, upr: 甲午战争; trad. 甲午戰爭) – wojna podjęta przez Japonię w celu uzyskania koncesji terytorialnych i gospodarczych od Chin.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Yoshifuru Akiyama (jap. 秋山 好古 Akiyama Yoshifuru, ur. 9 lutego 1859 w Matsuyamie, zm. 4 listopada 1930 tamże)japoński wojskowy, generał Cesarskiej Armii Japońskiej, uczestnik wojny chińsko-japońskiej i rosyjsko-japońskiej. Starszy brat admirała Saneyuki Akiyamy.

  Hajime Isayama (jap. 諫山創, Isayama Hajime) (ur. 29 sierpnia 1986 w Ōyamie w Prefekturze Ōita) – japoński mangaka. Zdobywca Nagrody Kōdansha Manga w roku 2011.Atak Tytanów (jap. 進撃の巨人, Shingeki no Kyojin, ang. Attack on Titan) – manga napisana i zilustrowana przez Hajime Isayamę. Anime zadebiutowało 6 kwietnia 2013 na MBS. W produkcji jest także film live-action. Cztery gry wideo wyprodukowane przez Nitroplus zostaną wydane jako bonusy do trzeciego i szóstego wydania anime na Blu-ray.

  Zarys biografii[]

  Pochodził z ubogiej rodziny samurajskiej, z prowincji Ehime. Po ukończeniu akademii wojskowej w 1887 wyjechał kontynuować studia we Francji, gdzie zapoznał się z taktyką i strategią użycia kawalerii. Po powrocie do kraju wziął czynny udział w wojnie chińsko-japońskiej w latach 1894−1895 i tłumieniu powstania „bokserów” na przełomie XIX i XX wieku. Awansowany do stopnia generała majora, dowodził 1. Brygadą Kawalerii w wojnie rosyjsko-japońskiej.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).

  Po zakończeniu wojny współuczestniczył w rozwijaniu japońskiej jazdy, dowodząc między innymi 13. Dywizją i Dywizją Gwardii Cesarskiej. W 1916 został promowany do stopnia generała i mianowany dowódcą wojsk japońskich, stacjonujących w Korei. W 1920 został oficerem odpowiedzialnym za pion szkolenia Cesarskiej Armii Japońskiej. W stan spoczynku przeszedł w 1923. Powrócił w rodzinne strony, gdzie do śmierci w 1930 sprawował funkcję przełożonego szkoły średniej.

  Saneyuki Akiyama (jap. 秋山真之, Akiyama Saneyuki, ur. 20 marca 1868 w Matsuyamie, zm. 4 lutego 1918 w Odawarze) − japoński oficer marynarki, admirał, uczestnik wojny rosyjsko-japońskiej. Jego starszym bratem był generał Yoshifuru Akiyama.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W kulturze popularnej[]

  Yoshifuru Akiyama był inspiracją dla postaci Dotta Pyxisa w mandze i anime pod tytułem Atak Tytanów (jap. 進撃の巨人 Shingeki no Kyojin, ang. Attack on Titan) autorstwa Hajime Isayamy. W 2013, po tym jak media odnalazły post na blogu autora mangi, w którym przyznał, że design postaci Dotta Pyxisa oparty został na postaci generała Akiyamy, wybuchł internetowy spór dotyczący samego generała, a także o politycznych odniesień do prawdziwego świata w mandze i anime, a na blogu Isayamy pojawiło się tysiące gróźb pod jego adresem.

  Wojna rosyjsko-japońska – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii toczona w okresie od 8 lutego 1904 do 5 września 1905 na Dalekim Wschodzie, zakończona traktatem z Portsmouth (5 września 1905) i zwycięstwem Japonii, która dzięki temu awansowała do grona światowych potęg. Japońska armia o stosunkowo małym doświadczeniu bojowym uzyskała miażdżące zwycięstwo nad siłami Rosji, co było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów konfliktu. Poniżający szereg klęsk armii rosyjskiej w ogromnym stopniu przyczynił się do niezadowolenia społecznego w Rosji i był główną przyczyną rewolucji w 1905.Matsuyama (jap. 松山市, Matsuyama-shi) – miasto i port w Japonii, w zachodniej części wyspy Sikoku. Stolica prefektury Ehime.

  Przypisy

  1. Estella: Tysiąc gróźb śmierci pod adresem Hajime Isayamy, autora mangi „Shingeki no Kyojin” (pol.). Anime24.pl, 06 lipca 2013. [dostęp 10 maja 2015].

  Bibliografia[]

 • Rotem Kowner: Historical dictionary of the Russo-Japanese War. Oxford: Scarecrow Press, 2006. ISBN 978-0-8108-4927-3.
 • Prefektura Ehime (jap. 愛媛県, Ehime-ken) - prefektura znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy Sikoku w Japonii. Jej stolicą jest Matsuyama.Jazda, kawaleria (z wł. cavalleria), konnica – terminem tym określa się wojsko walczące lub poruszające się na koniach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Kłótnia internetowa (flejm) (ang. flame war, flaming) zwana czasem „wojną na obelgi” to seria wiadomości celowo wrogich lub obraźliwych wysyłanych na grupę, listę dyskusyjną czy forum dyskusyjne. Jest to jedno z największych pogwałceń netykiety.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.