• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yoshifuru Akiyama


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Powstanie bokserów – zbrojne wystąpienie ludowe w północno-wschodnich Chinach w latach 1899-1901, skierowane przeciwko cudzoziemcom i dynastii Qing. Inspiratorem powstania było tajne stowarzyszenie Yihequan (tzw. bokserzy, stąd nazwa).Flejm (rzadziej flame, ang. flame war) – kłótnia w internecie, przeważnie prowadzona w obrębie forów, komentarzach do artykułów lub w serwisach społecznościowych. Bywa inicjowana celowym działaniem trolla, starającego się wyprowadzić z równowagi innych użytkowników. Najczęściej flejm zaczyna się od prowokacyjnego, niemerytorycznego wpisu jednego z użytkowników, często zawierającego agresywne i złośliwe komentarze. Wszczynanie tego typu kłótni bywa rozumiane jako zachowane modne, „trendy”. Naukowcy wskazują, że flejm w internecie irytuje większość użytkowników. Jest on postrzegany jako „odchodzenie od uczciwego wyrażania sprzeciwu”.
  Wojna chińsko-japońska (1894-1895) (w Chinach nazywana wojną jiawu, upr: 甲午战争; trad. 甲午戰爭) – wojna podjęta przez Japonię w celu uzyskania koncesji terytorialnych i gospodarczych od Chin.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Yoshifuru Akiyama (jap. 秋山 好古 Akiyama Yoshifuru, ur. 9 lutego 1859 w Matsuyamie, zm. 4 listopada 1930 tamże)japoński wojskowy, generał Cesarskiej Armii Japońskiej, uczestnik wojny chińsko-japońskiej i rosyjsko-japońskiej. Starszy brat admirała Saneyuki Akiyamy.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Hajime Isayama (jap. 諫山創, Isayama Hajime) (ur. 29 sierpnia 1986 w Ōyamie w Prefekturze Ōita) – japoński mangaka. Zdobywca Nagrody Kōdansha Manga w roku 2011.

  Zarys biografii[ | edytuj kod]

  Pochodził z ubogiej rodziny samurajskiej, z prowincji Ehime. Po ukończeniu akademii wojskowej w 1887 wyjechał kontynuować studia we Francji, gdzie zapoznał się z taktyką i strategią użycia kawalerii. Po powrocie do kraju wziął czynny udział w wojnie chińsko-japońskiej w latach 1894−1895 i tłumieniu powstania „bokserów” na przełomie XIX i XX wieku. Awansowany do stopnia generała majora, dowodził 1. Brygadą Kawalerii w wojnie rosyjsko-japońskiej.

  Atak Tytanów (jap. 進撃の巨人, Shingeki no Kyojin, ang. Attack on Titan) – manga napisana i zilustrowana przez Hajime Isayamę. Anime zadebiutowało 6 kwietnia 2013 na MBS. W produkcji jest także film live-action. Cztery gry wideo wyprodukowane przez Nitroplus zostaną wydane jako bonusy do trzeciego i szóstego wydania anime na Blu-ray.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Po zakończeniu wojny współuczestniczył w rozwijaniu japońskiej jazdy, dowodząc między innymi 13. Dywizją i Dywizją Gwardii Cesarskiej. W 1916 został promowany do stopnia generała i mianowany dowódcą wojsk japońskich, stacjonujących w Korei. W 1920 został oficerem odpowiedzialnym za pion szkolenia Cesarskiej Armii Japońskiej. W stan spoczynku przeszedł w 1923. Powrócił w rodzinne strony, gdzie do śmierci w 1930 sprawował funkcję przełożonego szkoły średniej.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  W kulturze popularnej[ | edytuj kod]

  Yoshifuru Akiyama był inspiracją dla postaci Dotta Pyxisa w mandze i anime pod tytułem Atak Tytanów (jap. 進撃の巨人 Shingeki no Kyojin, ang. Attack on Titan) autorstwa Hajime Isayamy. W 2013, po tym jak media odnalazły post na blogu autora mangi, w którym przyznał, że design postaci Dotta Pyxisa oparty został na postaci generała Akiyamy, wybuchł internetowy spór dotyczący samego generała, a także o politycznych odniesień do prawdziwego świata w mandze i anime, a na blogu Isayamy pojawiło się tysiące gróźb pod jego adresem.

  Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).Saneyuki Akiyama (jap. 秋山真之, Akiyama Saneyuki, ur. 20 marca 1868 w Matsuyamie, zm. 4 lutego 1918 w Odawarze) − japoński oficer marynarki, admirał, uczestnik wojny rosyjsko-japońskiej. Jego starszym bratem był generał Yoshifuru Akiyama.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Estella: Tysiąc gróźb śmierci pod adresem Hajime Isayamy, autora mangi „Shingeki no Kyojin” (pol.). Anime24.pl, 06 lipca 2013. [dostęp 10 maja 2015].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Rotem Kowner: Historical dictionary of the Russo-Japanese War. Oxford: Scarecrow Press, 2006. ISBN 978-0-8108-4927-3.
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojna rosyjsko-japońska – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii toczona w okresie od 8 lutego 1904 do 5 września 1905 na Dalekim Wschodzie, zakończona traktatem z Portsmouth (5 września 1905) i zwycięstwem Japonii, która dzięki temu awansowała do grona światowych potęg. Japońska armia o stosunkowo małym doświadczeniu bojowym uzyskała miażdżące zwycięstwo nad siłami Rosji, co było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów konfliktu. Poniżający szereg klęsk armii rosyjskiej w ogromnym stopniu przyczynił się do niezadowolenia społecznego w Rosji i był główną przyczyną rewolucji w 1905.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Matsuyama (jap. 松山市, Matsuyama-shi) – miasto i port w Japonii, w zachodniej części wyspy Sikoku. Stolica prefektury Ehime.
  Prefektura Ehime (jap. 愛媛県, Ehime-ken) - prefektura znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy Sikoku w Japonii. Jej stolicą jest Matsuyama.
  Jazda, kawaleria (z wł. cavalleria), konnica – terminem tym określa się wojsko walczące lub poruszające się na koniach.
  Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.