• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yorkshire and the Humber

  Przeczytaj także...
  (Metropolitan Borough of) Kirklees – dystrykt metropolitalny w angielskim hrabstwie West Yorkshire. Największym miastem dystryktu, a także ośrodkiem administracji jest Huddersfield. W 2011 roku dystrykt liczył 422 458 mieszkańców.Kingston upon Hull (potocznie nazywane Hull) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym East Riding of Yorkshire, nad estuarium Humber.
  Najwyższą jednostką samorządu terytorialnego Anglii są regiony. Anglia podzielona jest na 9 regionów, z których każdy wewnętrznie składa się z przynajmniej jednego hrabstwa.

  Yorkshire and the Humber – jeden z dziewięciu regionów Anglii. W jego skład wchodzi historyczne hrabstwo Yorkshire oraz część północnego Lincolnshire, która w latach 1974-1996 należała do dawnego hrabstwa Humberside.

  City of Wakefield – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 325 837 mieszkańców.York – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 198 051 mieszkańców.

  Najwyższy punkt terenu znajduje się na wysokości 737 m n.p.m., w Whernside na terenie Yorkshire Dales. Największe słodkowodne jezioro o powierzchni ok. 1,9 km² to Hornsea Mere, leżące w East Riding of Yorkshire.

  North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.Metropolitan Borough of Barnsley – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym South Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 231 221 mieszkańców.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  1. Sheffield
  2. Rotherham
  3. Barnsley
  4. Doncaster
  5. Wakefield
  6. Kirklees
  7. Calderdale
  8. Bradford
  9. Leeds
  10. North Yorkshire
  11. York
  12. East Riding of Yorkshire
  13. Kingston upon Hull
  14. North Lincolnshire
  15. North East Lincolnshire

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Leeds – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 751 485 mieszkańców.North East Lincolnshire – jednostka administracyjna w Wielkiej Brytanii, dystrykt o statusie unitary authority (tzw. jednolita jednostka administracyjna, łącząca funkcje dystryktu i hrabstwa) położony na obszarze regionu Yorkshire and the Humber w Anglii. Dla celów ceremonialnych wchodzi w skład hrabstwa Lincolnshire. Graniczy z North Lincolnshire oraz z hrabstwem Lincolnshire.
  Warto wiedzieć że... beta

  Doncaster – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym South Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 302 402 mieszkańców.
  Calderdale – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 203 826 mieszkańców.
  East Riding of Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym i estuarium Humber.
  City of Sheffield – dystrykt metropolitalny (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym South Yorkshire w Anglii. W 2011 roku liczył 552 698 mieszkańców.
  Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.
  North Lincolnshire – jednostka administracyjna w Wielkiej Brytanii, dystrykt o statusie unitary authority (tzn. jednolita jednostka administracyjna, łącząca funkcje dystryktu i hrabstwa) położony w regionie Yorkshire and the Humber w Anglii. Dla celów ceremonialnych wchodzi w skład hrabstwa Lincolnshire.
  Yorkshire Dales (z ang. „doliny Yorkshire”) – wyżynny obszar w północnej Anglii, w północnej części historycznego hrabstwa Yorkshire.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.