• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yongdingmen

  Przeczytaj także...
  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).
  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.
  Odbudowana brama Yongdingmen

  Yongdingmen (chin. upr. 永定门, chin. trad. 永定門, pinyin Yǒngdìngmén) – dawna brama miejska Pekinu.

  Wzniesiona została w 1553 roku jako brama Miasta Zewnętrznego. Wyznaczała początek prawie 8-kilometrowej głównej pekińskiej arterii. Przebudowana za czasów cesarza Qianlonga stanowiła największą z zewnętrznych bram miejskich Pekinu.

  Brama została wyburzona w 1957 roku, gdyż stała na miejscu budowanej właśnie nowej drogi.

  Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.Qianlong, chin. 乾隆, pinyin Qiánlóng; imię prywatne 弘曆, Hongli (ur. 25 września 1711, zm. 7 lutego 1799) – cesarz Chin z dynastii Qing, panujący w latach 1735–1796.

  Pod koniec lat 90. XX wieku pekińscy naukowcy i intelektualiści wystąpili do władz miejskich z propozycją odbudowy bramy. W 2003 roku, w związku z przygotowaniami do igrzysk olimpijskich w Pekinie, rozpoczęto remont i przebudowę głównej pekińskiej arterii, a władze miejskie podjęły decyzję o odbudowie Yongdingmen. 10 marca 2004 roku ruszyła odbudowa bramy, prowadzona w oparciu o możliwie najwierniejsze odtworzenie jej oryginalnego wyglądu i z użyciem tradycyjnych materiałów i technik budowlanych. We wrześniu 2004 roku prace budowlane zostały zakończone, a Pekin odzyskał jeden ze swoich zabytków.


  Przypisy

  1. Yongdingmen Gate being rebuilt (ang.). www.yoyochina.net. [dostęp 30 stycznia 2010].
  2. Yongdingmen (ang.). en.beijing2008.cn. [dostęp 30 stycznia 2010].
  3. Beijing's Sightseeing Bus Lines (ang.). english.cri.cn. [dostęp 26 listopada 2010].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.