• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yinghuo-1

  Przeczytaj także...
  Fobos-Grunt (ros. Фобос-Грунт) – rosyjska sonda kosmiczna przygotowana przez agencję Roskosmos. Zadaniem misji było lądowanie na powierzchni Fobosa, większego z dwóch księżyców Marsa, w celu pobrania próbek gruntu i dostarczenia ich na Ziemię. Fobos-Grunt miał też przetransportować na orbitę wokółmarsjańską chińską sondę Yinghuo-1. Z powodu awarii po starcie sonda pozostała na niskiej orbicie wokółziemskiej i w dniu 15 stycznia 2012 roku spłonęła w atmosferze Ziemi.Roskosmos (ros. Роскосмос), właśc. Federalna Agencja Kosmiczna (Федеральное космическое агентство), FKA (ФКА) lub RKA (РКА) – rosyjska agencja kosmiczna założona 25 lutego 1992.
  Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.

  Yinghuo-1chińska sonda marsjańska, której misja była realizowana we współpracy z rosyjską agencją kosmiczną. Sonda miała zostać przetransportowana na orbitę wokółmarsjańską przez rosyjską sondę Fobos-Grunt. Z powodu awarii po starcie, Fobos-Grunt wraz Yinghuo-1 pozostały na niskiej orbicie wokółziemskiej i 15 stycznia 2012 roku spłonęły w atmosferze Ziemi.

  Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA; chiń. upr.: 国家航天局; chiń. trad.: 國家航天局; pinyin: Guójiā Hángtiānjú) - państwowa instytucja utworzona 22 kwietnia 1993, zarządzająca chińskim programem kosmicznym.Wiatr słoneczny – strumień cząstek wypływających ze Słońca, składający się przede wszystkim z protonów i elektronów o dużej energii. Protony spokojnej fazy wiatru mają energię około 0,5 keV, zaś podczas rozbłysków rejestrowane są cząstki o energii do 1 GeV. Rozchodzą się one promieniście we wszystkich kierunkach. Badania sondy Ulysses wykazały, że w płaszczyźnie słonecznego równika prędkość wiatru jest średnio ponad dwukrotnie mniejsza, niż na szerokościach heliograficznych obszaru polarnego. Podczas szczytu aktywności słonecznej, gdy zanikają polarne dziury koronalne, prędkość wiatru emitowanego w kierunku bliskim osi obrotu Słońca zmniejsza się.

  Cele misji[ | edytuj kod]

  Głównym zadaniem misji Yinghuo-1 miało być przeprowadzenie badań środowiska kosmicznego w otoczeniu Marsa, a w szczególności:

 • zbadanie pola magnetycznego Marsa,
 • zbadanie oddziaływania pomiędzy jego jonosferą a wiatrem słonecznym.
 • Konstrukcja sondy[ | edytuj kod]

  Kadłub sondy miał kształt prostopadłościanu o wymiarach 0,75 m długości i szerokości oraz 0,65 m wysokości. W trakcie misji marsjańskiej sonda miała być zasilana z dwóch paneli baterii słonecznych o całkowitej rozpiętości 6,85 m, które były w stanie wygenerować maksymalną moc około 180 W (średnio 90 W).

  Bajkonur (kaz. Байқоңыр, ros. Байконур) – założony w 1955 r. kosmodrom ulokowany na terenie Kazachstanu. Miejsce startów zarówno sztucznych satelitów jak i załogowych statków kosmicznych. Kosmodrom Bajkonur jest najstarszym i największym tego typu obiektem na świecie.Jonosfera – zjonizowana warstwa atmosfery występująca powyżej 50–60 km nad powierzchnią Ziemi (do wysokości 1000 km) w termosferze.

  Łączność z sondą miała być utrzymywana za pomocą anteny wysokiego zysku o średnicy 0,95 m oraz za pomocą anteny niskiego zysku. Nadajnik o mocy 12 W umożliwiał przekaz danych (na częstotliwościach 8,4 and 7,17 GHz) z prędkością do 16 kb/s (antena wysokiego zysku) lub z prędkością 80 bitów na sekundę (antena niskiego zysku).

  Pole magnetyczne – stan przestrzeni, w której siły działają na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała mające moment magnetyczny niezależnie od ich ruchu. Pole magnetyczne, obok pola elektrycznego, jest przejawem pola elektromagnetycznego. W zależności od układu odniesienia, w jakim znajduje się obserwator, to samo zjawisko może być opisywane jako objaw pola elektrycznego, magnetycznego albo obu.

  Orientacja przestrzenna sondy miała być utrzymywana w trybie trójosiowym tak, aby panele słoneczne były przez cały czas zwrócone w kierunku Słońca.

  Całkowita masa sondy w chwili startu wynosiła 115 kg.

  Plan misji[ | edytuj kod]

  27 marca 2007 roku zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy Chińską Narodową Agencją Kosmiczną a agencją Roskosmos, które obejmowało m.in. wystrzelenie Yinghuo-1 przez rosyjską rakietę nośną, wraz z sondą Fobos-Grunt. Po wspólnej 11-miesięcznej podróży, obydwie sondy miały w październiku 2012 roku wejść na orbitę Marsa, a następnie się rozdzielić, aby kontynuować swoje własne misje. Yinghuo-1 miał pozostać na orbicie o rozmiarach około 800 km × 80 000 km, nachyleniu od 1° do 5° i okresie orbitalnym około 72 h.

  Rzeczywisty przebieg misji[ | edytuj kod]

 • 8 listopada 2011 – start rakiety Zenit-2 z sondami Fobos-Grunt i Yinghuo-1 z kosmodromu Bajkonur. Fobos-Grunt nie wykonał zaplanowanych odpaleń silnika członu napędowego, co uniemożliwiło opuszczenie orbity okołoziemskiej.
 • 15 stycznia 2012 – wejście w atmosferę ziemską i zniszczenie obydwu sond.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. NASA - NSSDC: Yinghuo-1 (ang.). [dostęp 2012-01-29].
  2. History of the Phobos Grunt project (ang.). [dostęp 09.01.2009].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.