• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yerupajá

  Przeczytaj także...
  Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).Roger W. Bates (ur. 2 lipca 1947 – Oklahoma) – amerykański brydżysta, World Grand Master oraz Senior Grand Master (WBF).
  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Yerupajá, Nevado Yerupajá - szczyt w Andach w Kordylierze Huayhuash o wysokości 6635 m n.p.m. Yerupaya jest drugim co do wysokości szczytem w Peru oraz najwyższym szczytem w Kordylierze Huayhuash. Lokalna nazwa góry to El Carnicero, co oznacza Rzeźnik. Nazwa ta wynika z kształtu grani szczytowej, która przypomina ostrze noża. Ze szczytu Yerupaja opada stroma ściana o wysokości 1520 m.

  Cordillera Huayhuash – pasmo górskie w zachodnim Peru, w Kordylierze Zachodniej (Andy Północne). Rozciąga się na długości ok. 150 km. Najwyższy szczyt, Yerupajá, osiąga wysokość 6634 m n.p.m. Pasmo zbudowane głównie z mezozoicznych skał osadowych; w części południowej i północno-zachodniej ze skał efuzywnych. Dominuje rzeźba alpejska. Występuje wiele jezior; w części północnej znajdują się lodowce górskie. Na zboczach schodniach mają swoje źródła rzeki Marañón, Huallaga i Mantaro, natomiast na zboczach zachodnich niewielkie rzeki uchodzące do Oceanu Spokojnego.Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Pierwszego wejścia na szczyt dokonali w 1950 Jim Maxwell oraz Dave Harrah. Natomiast pierwszego wejścia na szczyt północny dokonali w 1965 Roger Bates oraz Graeme Dingle.

  Linki zewnętrzne[]

 • Yerupaja
 • Bibliografia[]

 • Zbigniew Kieras: 100 najpiękniejszych gór świata. Warszawa: Grupa IMAGE sp. z o.o., 1995. ISBN 83-85461-20-5.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.