• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yennefer z Vengerbergu


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Czas pogardy – powieść z gatunku fantasy, napisana przez Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 1995. Jest drugą z pięciu części sagi o wiedźminie tego autora.Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

  Yennefer z Vengerbergu – postać fikcyjna, bohaterka cyklu opowieści o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

  Czarodziejka, ukochana Geralta oraz przyszywana matka Ciri. Postać Yennefer po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniu Ostatnie życzenie. Występuje również w opowiadaniach Granica możliwości, Okruch lodu oraz Coś więcej, Coś się kończy, coś się zaczyna, a także we wszystkich tomach sagi o wiedźminie oraz w Sezonie burz.

  The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Saga o wiedźminie – cykl książkowy (powieściowy) autorstwa Andrzeja Sapkowskiego o dziejach wiedźmina Geralta z Rivii, będący kontynuacją wcześniejszych zbiorów opowiadań tegoż autora: Ostatnie życzenie (z których część wydano wcześniej w tomie Wiedźmin) oraz Miecz przeznaczenia.

  W polskim filmie i serialu w roli Yennefer wystąpiła Grażyna Wolszczak. W serialu Netflixa, Wiedźmin, zagrała ją Anya Chalotra.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Belleteyn (święto rozpoczynające lato) w 1173 roku wiedźmińskiego świata, prawdopodobnie w stolicy AedirnVengerbergu. Była kwarteronką (ćwierćelfką) ze strony matki.

  W pierwszej bitwie na wzgórzu Sodden została oślepiona przez Fringillę Vigo; wkrótce potem, dzięki magii, odzyskała wzrok. Po bitwie została najmłodszą członkinią Rady Czarodziejów. W Czasie pogardy podczas zjazdu na Thanedd została niesłusznie oskarżona o zdradę stanu. Uwolniła ją Francesca Findabair, która użyła czaru kompresji zmieniając ją w jadeitową figurkę schowaną za dekoltem.

  Cirilla Fiona Ellen Riannon, zdrobniale Ciri (zwana Jaskółką, w Starszej Mowie Zireael i Falką) – księżniczka Cintry, córka Pavetty i Emhyra var Emreisa, wnuczka Calanthe, Dziecko Niespodzianka, Dziecko Przeznaczenia, nosicielka Starszej Krwi, genu Lary, Lwiątko z Cintry. Jedna z bohaterek cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego.Geralt z Rivii – fikcyjna postać, wiedźmin, bohater powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego oraz opartych na nich produkcji: komiksów, filmu, serialu telewizyjnego oraz gier komputerowych. Jego losy i przygody zostały spisane w kilku tomach opowiadań oraz liczącej pięć tomów Sadze o wiedźminie. W filmie Wiedźmin w Geralta wcielał się Michał Żebrowski, w grach komputerowych głosu postaci użyczał Jacek Rozenek, zaś w wydanym pod koniec 2011 roku słuchowisku – Krzysztof Banaszyk.

  Opis postaci[ | edytuj kod]

  Yennefer ma czarne włosy i fiołkowe oczy. Na szyi nosi czarną aksamitkę z gwiazdą z obsydianu i brylantów. Ubiera się w czerń i biel. Używa perfum o zapachu bzu i agrestu.

  Mimo że Yennefer prowadziła dość swobodne życie towarzyskie i miała wiele romansów, związek z Geraltem przetrwał próbę czasu.

  Jak większość czarodziejek była bezpłodna; mimo jej usilnych starań magia nie mogła na to nic poradzić. Nie mogąc urodzić dziecka opiekowała się Ciri.

  Anya Chalotra (ur. 21 lipca 1996 w Wolverhampton) – brytyjska aktorka, odtwórczyni roli Yennefer w serialu Netflix Wiedźmin. Wiedźmin – polski film fantasy z 2001 roku w reżyserii Marka Brodzkiego. Film jest ekranizacją opowiadań o Wiedźminie polskiego pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Coś się kończy, coś się zaczyna – opowiadanie fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Powstało w 1992, a po raz pierwszy opublikowane zostało drukiem w 1994. W 2000 zamieszczono je w zbiorze o takim samym tytule.
  Ostatnie życzenie – opowiadanie z gatunku fantasy Andrzeja Sapkowskiego, ze zbioru Ostatnie życzenie. Należy ono do serii opowiadań o wiedźminie Geralcie z Rivi.
  Grażyna Wolszczak właśc. Grażyna Wolszczak-Sikora (ur. 7 grudnia 1958 w Gdańsku) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie gra w Teatrze Komedia i na Scenie Prezentacje. Współautorka książki Jak być zawsze młodą, piękną i bogatą (wyd. 2008).
  Świat wiedźmina – fikcyjna lokalizacja, w której toczy się akcja opowiadań oraz sagi o wiedźminie, autorstwa polskiego pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.864 sek.