• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yell - wyspa

  Przeczytaj także...
  Torfowisko (ang. peatland, mire, niem. Moor, Moos, Ried, Filz) – jeden z typów mokradeł, siedlisk na tyle uwodnionych, że występuje tam specyficzna roślinność i zachodzą procesy akumulacji osadów organicznych. Jest to teren stale podmokły, o podłożu trudno przepuszczalnym, pokryty zbiorowiskami roślin bagiennych i bagienno-łąkowych. Torfowiska występują głównie w strefie klimatu umiarkowanego, wilgotnego i chłodnego (północna część Eurazji i Ameryki Północnej, a także obszary górskie). Obszary te są cenne pod względem przyrodniczym, można je także wykorzystać gospodarczo – poprzez wydobywanie torfu. Torfowisko przyrasta średnio o 1 mm w ciągu roku.Mainland – największa spośród wszystkich w archipelagu Szetlandów w północnej części Wysp Brytyjskich. Mainland znajduje się w centralnej części archipelagu, zajmując ponad 2/3 jego powierzchni. Mieszka też na nim znaczna część populacji wszystkich wysp - ok. 80%. Dzięki swoim 971 km² szetlandzki Mainland zajmuje 3 pozycję spośród wszystkich, szkockich wysp, zaraz za Lewis i Harris oraz Skye. Centralna wyspa Szetlandów jest dość niska, bowiem średnia jej najwyższy szczyt, Ronas Hill sięga jedynie 450 metrów nad poziomem morza.
  Szetlandy (ang. Shetland, wym. [ˈʃɛtlənd], od średnioszkockiego Ȝetland; gael. Sealtainn) – archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Stanowią odrębną jednostkę administracyjną Wielkiej Brytanii z ośrodkiem administracyjnym w Lerwick.

  Yell – wyspa w północno-wschodniej Szkocji, na Morzu Północnym, druga pod względem wielkości wyspa Szetlandów.

  Wyspa ma powierzchnię 210,9 km². Kształtem zbliżona jest do prostokąta, rozciąga się z północy na południe na długości około 30 km i liczy do około 10 km szerokości. Najwyższy szczyt na wyspie, Hill of Arisdale, wznosi się na wysokość 210 m n.p.m. Wnętrze wyspy zajmują torfowiska.

  Unst – wyspa na Morzu Północnym, w archipelagu Szetlandów, najbardziej na północ wysunięta zamieszkana wyspa Wielkiej Brytanii.Fetlar – wyspa w północno-wschodniej Szkocji, na Morzu Północnym, czwarta pod względem wielkości wyspa Szetlandów. W 2011 roku liczyła 61 mieszkańców.

  W 2011 roku wyspa liczyła 966 mieszkańców. W szczytowym okresie, w 1841 roku, liczba ludności przekraczała 2600.

  Połączenie z sąsiednimi wyspami Mainland, Unst i Fetlar zapewniają przeprawy promowe.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Yell (ang.). Undiscovered Scotland. [dostęp 2018-08-01].
  2. Britain’s largest islands (ang.). Ordnance Survey Blog, 2018-06-28. [dostęp 2018-08-01].
  3. Mapa OS Landranger 1, Ordnance Survey (ang.).
  Warto wiedzieć że... beta

  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.862 sek.