• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yelcho

  Przeczytaj także...
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Corcovado (z port. garbus) - granitowa góra o wysokości 710 m w południowo-zachodniej części Rio de Janeiro w Brazylii. Na szczycie góry znajduje się 38-metrowy pomnik Chrystusa Odkupiciela, który został wybrany jednym z nowych siedmiu cudów świata. Górę nazywano początkowo Pico de Tentação (Góra Kuszenia).

  Yelcho - jezioro w południowym Chile, w regionie Los Lagos. Położenie geograficzne: . Powierzchnia jeziora wynosi 116 km². Głównym ciekiem wpadającym do jeziora jest rzeka Futaleufú. Z jeziora wypływa natomiast rzeka Yelcho, która uchodzi do zatoki Corcovado niedaleko miasta Chaitén.

  Futaleufú – rzeka znajdująca się w północnej Patagonii. Dolina rzeki spada nawet 1700 metrów poniżej okolicznych zlodowaciałych szczytów. Nazwa Futaleufú jest rdzenną nazwą nadaną przez plemię Mapuche i jest tłumaczona jako „Duża Rzeka” (Big River) i „Wielkie, Wielkie Wody” (Grand Grand Waters). Mieszkańcy odnoszą się do doliny un paisaje pintado por dios, czyli „krajobraz malowany przez Boga”.Los Lagos (hiszp. Región de Los Lagos) – jeden z 15 regionów Chile (X w kolejności). Znajduje się tutaj druga pod względem powierzchni wyspa Chile, Chiloé i drugie co do wielkości jezioro, Llanquihue. Jego stolica to Puerto Montt, a oprócz tego miasta pozostałymi ważnymi ośrodkami miejskimi są: Osorno, Castro, Ancud i Puerto Varas. Na północy graniczy z regionem Los Ríos, na południu z regionem Aisén, na zachodzie z Oceanem Spokojnym, a na wschodzie z Argentyną.

  Wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora biegnie droga Carretera Austral.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.589 sek.