• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yasukata Oku

  Przeczytaj także...
  Hrabia – tytuł szlachecki, w Polsce od wyrazu grabia i graf, wyraz pochodzenia czeskiego i niemieckiego, w czasach wczesnośredniowiecznych comes, jednakże średniowieczni comites byli wyższymi urzędnikami, kasztelanami oraz wojewodami.Bitwa nad Sha He (Sha He – rzeka należąca do dorzecza Liao He, w północno-wschodnich Chinach) – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 5–17 października 1904 w trakcie wojny rosyjsko-japońskiej .
  Wojna chińsko-japońska (1894-1895) (w Chinach nazywana wojną jiawu, upr: 甲午战争; trad. 甲午戰爭) – wojna podjęta przez Japonię w celu uzyskania koncesji terytorialnych i gospodarczych od Chin.

  Yasukata Oku (jap. 奥 保鞏 Oku Yasukata, ur. 5 stycznia 1847 w Kokurze, zm. 19 lipca 1930 w Tokio)marszałek polny Cesarskiej Armii Japońskiej, hrabia.

  Zarys biografii[]

  W 1874 wziął udział w stłumieniu buntu Saga i wyprawie na Tajwan. Podczas buntu klanu Satsuma, jako dowódca 13. Pułku Piechoty, bronił zamku Kumamoto. W czasie wojny chińsko-japońskiej (1894-1895) był dowódcą 5. Dywizji 1. Armii, a następnie 1. Dywizji Gwardii Cesarskiej. W 1895 otrzymał tytuł barona, a w 1903 został awansowany na stopień generała armii.

  Tajwan, hist. Formoza (chiń. upr.: 台湾; chiń. trad.: 臺灣 lub 台灣; pinyin: Táiwān; pe̍h-ōe-jī: Tâi-oân) – wyspa na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin kontynentalnych Cieśniną Tajwańską. Jest wyspą w większości wyżynną, obrzeża Tajwanu są nizinne.Order Złotej Kani (jap. 金鵄勲章, Kinshi-kunshō) − order nadawany przez Cesarstwo Japońskie, ustanowiony przez cesarza Mutsuhito (Meiji) 12 lutego 1890 dla uczczenia pamięci pierwszego cesarza Japonii, Jimmu.

  Podczas wojny rosyjsko-japońskiej (1904-1905) dowodził 2. Armią, która brała udział w bitwach pod Liaoyang, nad Sha He i pod Mukdenem.

  W 1906 został odznaczony Orderem Złotej Kani I klasy, rok później otrzymał tytuł hrabiego. W 1911 odszedł w stan spoczynku, po mianowaniu na stopień marszałka polnego.

  13 marca 1925 prezydent RP Stanisław Wojciechowski, na wniosek Ministra Spraw Wojskowych i na mocy uchwały Kapituły, odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 14).

  Order Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej) – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej. Ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 roku w celu uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami po rozpoczęciu wojny polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej w obronie Konstytucji 3 Maja. Dewiza orderu brzmi: Honor i OjczyznaJęzyk japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Przypisy

  1. Portraits of Modern Japanese Historical Figures • Oku, Yasukata
  2. Dziennik Personalny Ministra Spraw Wojskowych, Nr 37 z 29 marca 1925 r., s. 173

  Bibliografia[]

 • Portraits of Modern Japanese Historical Figures • Oku, Yasukata (ang.) [dostęp 2016-05-23]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Marszałek polny (czasem marszałek polowy lub feldmarszałek) – najwyższy stopień wojskowy w wielu armiach lądowych świata. W Wielkiej Brytanii Field Marshal, w Niemczech Feldmarschall lub Generalfeldmarschall, w Rosji Фельдмаршал.Bitwa pod Liaoyang (1904) - bitwa w wojnie rosyjsko-japońskiej, która rozegrała się między 24 sierpnia i 3 września 1904 pomiędzy Japonią i Rosją.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojna rosyjsko-japońska – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii toczona w okresie od 8 lutego 1904 do 5 września 1905 na Dalekim Wschodzie, zakończona traktatem z Portsmouth (5 września 1905) i zwycięstwem Japonii, która dzięki temu awansowała do grona światowych potęg. Japońska armia o stosunkowo małym doświadczeniu bojowym uzyskała miażdżące zwycięstwo nad siłami Rosji, co było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów konfliktu. Poniżający szereg klęsk armii rosyjskiej w ogromnym stopniu przyczynił się do niezadowolenia społecznego w Rosji i był główną przyczyną rewolucji w 1905.
  Bitwa pod Mukdenem - ostatnia z głównych bitew lądowych podczas wojny rosyjsko-japońskiej, trwająca od 19 lutego do 10 marca 1905 roku. Bitwa rozegrała się pomiędzy wojskami Imperium Rosyjskiego a Cesarstwa Japonii, niedaleko miasta Mukden w Mandżurii (miasto leży obecnie na terytorium Chin i nosi nazwę Shenyang).
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.
  Stanisław Wojciechowski herbu Nałęcz (ur. 15 marca 1869 w Kaliszu, zm. 9 kwietnia 1953 w Gołąbkach) – polski polityk i działacz spółdzielczy, drugi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
  Wojna Seinan (西南戦争, Seinan sensō, dosłownie "wojna na południowym zachodzie") – bunt pokaźnej grupy byłych samurajów z Satsumy przeciwko polityce modernizacyjnej rządu Meiji. Trwał od 29 stycznia do 24 września 1877 roku. Był to najpoważniejszy i jednocześnie ostatni zryw skierowany przeciwko nowemu rządowi.
  Kumamoto (jap. 熊本市, Kumamoto-shi) — miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Kumamoto, w zachodniej części wyspy Kiusiu. Ludność: 671 444 mieszkańców (01.07.2005).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.