• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yass

  Przeczytaj także...
  Łoskot – polski zespół jazzowy związany ze sceną yassową, powstały w lecie 1993 roku. Łoskot zadebiutował na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. Założycielem grupy jest Mikołaj Trzaska, równolegle muzyk Miłości.Tomasz Gwinciński (ur. 15 stycznia 1963 w Bydgoszczy) – polski muzyk: gitarzysta, perkusista, kompozytor filmowy i teatralny; scenarzysta i reżyser filmowy.
  Mikołaj Trzaska (ur. 7 kwietnia 1966 w Gdańsku) – polski muzyk. Kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider bądź współlider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Razem z żoną Aleksandrą Trzaską prowadzi wydawnictwo Kilogram Records.
  Modernistyczna kamienica przy ul. Gdańskiej 10 w Bydgoszczy, gdzie mieści się Klub Mózg, jeden z ważniejszych ośrodków sceny yassowej

  Yass (jass) – często definiowany jako osobny styl w muzyce, nie jest nowym gatunkiem w dosłownym sensie, a raczej swoistym konglomeratem różnych stylów, łączącym elementy współczesnej muzyki improwizowanej, jazzu, punk rocka i folku.

  Jacek Olter właściwie Jacek Tomaszewicz (ur. 19 stycznia 1972 w Pile, zm. 6 stycznia 2001 w Gdańsku) – polski muzyk jazzowy, perkusista, związany ze środowiskiem yassu.Trytony – grupa muzyczna, powstała z inicjatywy Tomasza Gwincińskiego w 1990 roku w Bydgoszczy. Nazwę grupa wzięła od bydgoskiego, nieistniejącego już klubu Trytony z którym muzycy byli zwiazani. W późniejszych latach zespół kojarzony był z klubem Mózg i tworzącą się sceną yassową.

  Termin ten powstał na początku lat 90. na oznaczenie nowego nurtu w polskiej muzyce, który powstawał wówczas w Trójmieście i Bydgoszczy. Autorami byli: trójmiejski kontrabasista i gitarzysta Tymon Tymański, Jerzy Mazzoll – klarnecista i Tomasz Gwinciński – gitarzysta, którzy chcieli podkreślić oryginalność proponowanej przez siebie i innych muzyków yassowych twórczości, a jednocześnie zdystansować się od polskiej sceny jazzowej, bardzo wówczas krytycznej wobec dokonań yassowców. W Bydgoszczy głównym ośrodkiem sceny yassowej jest klub Mózg.

  Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.Tymon Tymański, właściwie Ryszard Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen.

  Za pierwszy album yassowy uznaje się wydane w 1992 roku Tańce bydgoskie grupy Trytony Tomka Gwincińskiego.

  Po okresie bardzo szerokiej działalności w latach dziewięćdziesiątych, kiedy ukazały się dziesiątki płyt kojarzonych z yassową sceną (między innymi zespołów Miłość, Trytony, Łoskot czy Mazzoll & Arhythmic Perfection) ruch yassowy stracił swoją intensywność, a muzycy z nim związani poświęcili się karierom solowym.

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

  Charakterystyczną cechą sceny yassowej była duża liczba zakładanych ad hoc zespołów i projektów (o częstokroć dziwnych nazwach), które często występowały pod konkretną nazwą zaledwie na kilku koncertach.

  Muzycy yassowi[]

 • Tymon Tymański
 • Jerzy Mazzoll
 • Tomasz Gwinciński
 • Mikołaj Trzaska
 • Olo Walicki
 • Jacek Olter
 • Joanna Charchan
 • Wojtek Mazolewski
 • Macio Moretti
 • Sławomir Janicki
 • Jacek Majewski
 • Andrzej Przybielski
 • Piotr Pawlak
 • Przypisy

  1. Rerak, str. 198.
  2. Rerak, str. 317.

  Bibliografia[]

 • Sebastian Rerak: Chłepcąc ciekły hel - Historia yassu. Gdynia: A KuKu Sztuka, 2013. ISBN 978-83-925374-1-0.
 • Joanna Wojdas. Porozmawiajmy o Miłości. Rozmowa z Tymonem Tymańskim. „Machina”, 2007. 
 • Ryszard Tymon Tymański. Cały ten dżez. „Jazz Forum”. 6, 1997. 
 • Bartek Chaciński. Dzieci Miłości. „Przekrój”. 17-18, 2007. 
 • Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.Improwizacja – spontaniczne tworzenie. W muzyce to sposób grania polegający na układaniu przez instrumentalistę lub wokalistę swojej partii podczas grania (np. w trakcie występu), przez co proces tworzenia utworu zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Może polegać również na modyfikacjach wykonywanego tematu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
  Jacek Majewski (ur. 1966, zm. 2006) – polski perkusista i perkusjonista, właściciel niezależnego wydawnictwa muzycznego Mózg Production, współzałożyciel bydgoskiego klubu muzycznego "Mózg".
  Andrzej Grzegorz Przybielski (ur. 9 sierpnia 1944 w Bydgoszczy, zm. 9 lutego 2011 tamże) – polski trębacz jazzowy, związany z polską sceną awangardową i free jazzową.
  Trójmiasto (kasz. Trzëgard) – policentryczny ośrodek metropolitalny, obejmujący trzy połączone miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Stanowi także śródmiejski obszar aglomeracji gdańskiej zwanej też trójmiejską. Położony w północnej Polsce, nad Zatoką Gdańską obejmuje obszar o powierzchni 414,38 km². Głównym ośrodkiem miejskim tej jednostki przestrzennej jest Gdańsk, będący także siedzibą władz województwa pomorskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 Trójmiasto miało 742,4 tys. mieszkańców.
  Olo Walicki, właściwie Olgierd Walicki (ur. 21 grudnia 1974) – polski kontrabasista jazzowy, związany z nurtem yassu; jest również kompozytorem, aranżerem, producentem.
  Wojtek Mazolewski (ur. w 1976 roku w Gdańsku) – polski gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy, jeden z współtwórców yassu, lider zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet. Młodszy brat Mazzolla.
  Polska muzyka rozrywkowa – polska muzyka rozrywkowa to dziedzina kultury muzycznej obejmująca gatunki muzyki popularnej, tanecznej, utylitarnej. Do dziedziny tej zalicza się często także piosenkę aktorską, piosenkę kabaretową, poezję śpiewaną oraz jazz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.