• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yashima - 1896  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stępka – główny wzdłużny element konstrukcyjny szkieletu statku wodnego. Stępka występuje w postaci belkowej i płaskiej. Na stępce opierają się wręgi, a na żaglowcach w nadstępkach także pionowe maszty.Szerokość całkowita - jest to odległość mierzona w płaszczyźnie poprzecznej w najszerszym miejscu statku między najdalej wysuniętymi zewnętrznymi punktami kadłuba ; innymi słowami jest to szerokość maksymalna. Wielkość ta znajduje się w dokumentach okrętowych i warunkuje manewrowanie w portach, przechodzenie przez kanały i śluzy oraz mijanie się statków w miejscach nawigacyjnie ograniczonych.

  Yashima (jap. 八島 Yashima)przeddrednot, drugi okręt liczącego dwie jednostki typu japońskich okrętów liniowych, zbudowany dla Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii pod koniec XIX w. Były to pierwsze pancerniki marynarki japońskiej, zaprojektowane i zbudowane w Wielkiej Brytanii, jako że japoński przemysł stoczniowy nie był ówcześnie w stanie poradzić sobie z budową tak dużych jednostek. Projekt oparty był o plany okrętów budowanych ówcześnie dla Royal Navy. Okręt wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej (1904–1905), włączając w to ataki na Port Artur w lutym i marcu 1904. W maju, pod Port Artur, „Yashima” wpadła na minę i zatonęła podczas próby holowania do bazy. Japończykom udało się przez rok zataić informację o stracie okrętu, uniemożliwiając Rosjanom wykorzystanie przewagi.

  Pole minowe – w lądowych działaniach minowych określony obszar, na którym rozstawiono miny. W morskiej wojnie minowej obszar wodny, na którym ustawiono miny według ustalonego schematu albo bez takiego schematu.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Konstrukcja[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Pancerniki typu Fuji.
  „Yashima” w 1898 roku

  Długość całkowita pancernika wynosiła 125,6 m, szerokość 22,4 m, a normalne zanurzenie 7,9 m. Przy normalnym ładunku wypierał 12 430 ton (12 230 długich ton) i miał załogę liczącą 650 oficerów i marynarzy. „Yashima” została przystosowana do roli okrętu flagowego i posiadała dodatkowe kwatery dla admirała i jego sztabu.

  Burta – jedna z połówek statku wodnego, a także statku powietrznego, posiadającego symetrię kadłuba (np. samolot lub sterowiec, ale już nie balon). Pojęciem tym, w zależności od potrzeb, określa się bądź całą połowę kadłuba, bądź też tylko jego poszycie. Termin stosowany także w szeregu innych określeń, np. jako strona skrzyni ładunkowej w lądowym pojeździe transportowym, pionowy brzeg kanału wodnego, połowa śluzy wodnej itd.Suchy dok – rodzaj budowli hydrotechnicznej w porcie wodnym, najczęściej w stoczni. Jest to wąski basen portowy ze szczelnymi wrotami oraz urządzeniami wypompowującymi z jego wnętrza wodę.

  „Yashimę” napędzały dwie trzycylindrowe, pionowe maszyny parowe potrójnego rozprężania firmy Humphrys Tennant. Tłoki miały skok 114,3 cm i średnice odpowiednio: 101,6, 149,86 i 223,52 cm (40, 59 i 88 cali). Parę dostarczało 10 cylindrycznych kotłów parowych rozmieszczonych w czterech przedziałach. Moc maszynowni wynosiła 13 500 ihp (10 100 kW) przy zastosowaniu wymuszonego ciągu, co miało nadawać okrętowi prędkość 18,25 węzłów. Jednak na próbach maszyny okrętu osiągnęły moc 14 075 ihp, rozpędzając okręt do 19,46 węzła. Co do zapasu paliwa i zasięgu, podawane są rozbieżne dane: Jentschura, Jung i Mickel podają maksymalny zapas węgla 1200 ton, co pozwalało przepłynąć 4 000 mil morskich (7 400 km) z prędkością 10 węzłów, a Lengerer – 1130 ton, co miało dawać zasięg 7 000 Mm przy tej samej prędkości.

  Stal Harveya – rodzaj stali, używany głównie do opancerzania okrętów. Proces opracował amerykański inżynier Hayward Augustus Harvey w początku lat 90 XIX wieku.Wyrzutnia torpedowa — odporna na ciśnienie wody struktura wyposażona we wrota wylotowe z przodu oraz zamkowe zamknięcie wsadowe, służąca do wystrzeliwania torped lub innych aparatów pływających z okrętu, a dawniej także z lądu. Z uwagi na sposób wystrzeliwania torpedy, wyrzutnie mogą przybrać postać wyrzutni impulsowych, bądź występujących niezależnie od nich wyrzutni swobodnego wypływania (swim-out).

  Głównym uzbrojeniem były cztery armaty 305 mm, o długości lufy 40 kalibrów (L/40), produkcji Elswick Ordnance Company, zamontowane parami w dwóch wieżach artyleryjskich na dziobie i rufie. Artylerię średniego kalibru stanowiło 10 dział kal. 152 mm (6 cali) typ 41 o długości lufy 40 kalibrów, strzelające amunicją z łuską (ang. quick firing – QF), cztery na pokładzie głównym w kazamatach, a sześć na pokładzie górnym, osłonięte maskami pancernymi. Do obrony przed torpedowcami służyło czternaście 47-mm 3-funtowych armat Hotchkissa i dziesięć 47-mm dział 2,5-funtowych, także Hotchkissa. Ponadto okręt miał pięć wyrzutni torpedowych kalibru 457 mm (18 cali), po dwie na każdej burcie i jedną na dziobie. Główny pas pancerny, wykonany ze stali Harveya, miał grubość od 457 do 356 mm. Kołpaki wież artylerii głównej były grube na 152 mm, a pokład pancerny był gruby na 64 mm.

  Maszyna parowa potrójnego rozprężania – rodzaj maszyny parowej zblokowanej, stosowanej do napędu jednostek pływających. Konstrukcja składała się z co najmniej trzech cylindrów o stopniowo zwiększających się wielkościach, których tłoki osadzone były na wspólnym wale korbowym.Wiceadmirał (wadm., wiceadm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi dywizji w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

  Od swojego bliźniaka, „Fuji”, „Yashima” różniła się skróconą węzłówką rufową. Dodało jej to prawie węzeł prędkości i zmniejszyło promień skrętu, kosztem delikatniejszej konstrukcji rufy, na którą należało bardzo uważać podczas umieszczania okrętu w suchym doku, by nie dopuścić do jej opuszczenia pod własnym ciężarem i wykrzywienia.

  Armstrong Whitworth – dawny brytyjski koncern zajmujący się produkcją broni, statków, lokomotyw, samochodów i samolotów. Zajmowano się także hydrotechiką. W 1927 koncern stał się częścią zakładów Vickers-Armstrongs, a dział motoryzacyjny kupił John Davenport Siddeley tworząc zakłady Armstrong Siddeley.Bitwa pod Cuszimą – bitwa morska pomiędzy flotą rosyjską a japońską podczas wojny rosyjsko-japońskiej 1904-1905, stoczona 27-28 maja 1905 w Cieśninie Cuszimskiej (położonej pomiędzy Japonią a Koreą) w pobliżu wyspy Cuszima, zakończona miażdżącym zwycięstwem Japończyków.

  W 1901 szesnaście armat kal. 47 mm zastąpiono taką samą liczbą dział 12-funtowych (76 mm, QF 12 pounder 12 cwt), co spowodowało zwiększanie liczby załogi do 652, a następnie do 741 osób.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mina morska to środek walki morskiej, przeznaczony do rażenia podwodnej części kadłuba okrętu lub statku. Składa się z ładunku materiału wybuchowego umieszczonego w kulistym lub cylindrycznym kadłubie wodoszczelnym, wyposażonego w urządzenia zapalające i zabezpieczające.
  Przeddrednot, predrednot (z ang. pre-dreadnought) - umowne określenie generacji okrętów liniowych (pancerników) budowanych od lat 80. XIX wieku do I dekady XX wieku. Nazwa, nadana później, oznacza pancerniki poprzedzające generację drednotów.
  Tatsuta (jap. 龍田) – kanonierka torpedowa, określana także jako krążownik nieopancerzony, Marynarki Wojennej Cesarstwa Japonii, wykorzystywana jako awizo do rozpoznania i zadań łącznikowych podczas wojny rosyjsko-japońskiej. Wycofana z czynnej służby w 1916 roku i przemianowana na „Nagaura Maru”, służyła jako okręt-baza okrętów podwodnych do 1925 roku, kiedy to została złomowana. Nazwę „Tatsuta” odziedziczył krążownik typu Tenryū. Wyporność jednostki wynosiła 868 t, a uzbrojenie główne składało się z dwóch dział kalibru 120 mm i pięciu wyrzutni torpedowych.
  Cal (ang. inch) – pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.
  Stiepan Osipowicz Makarow (Степан Осипович Макаров ) (ur. 8 stycznia 1848 Nikołajew, zm. 13 kwietnia 1904 pod Port Arturem) − rosyjski wojskowy, dowódca morski, wiceadmirał, oceanograf, polarnik, budowniczy okrętów, dowódca rosyjskiej Eskadry Oceanu Spokojnego w wojnie rosyjsko-japońskiej 1904-1905. Autor ponad 50 prac naukowych z różnych dziedzin wojskowo morskich i oceanograficznych, z taktyki walki pancerników, niezatapialności i walki o żywotność (przetrwanie) okrętów.
  Okręt flagowy – okręt, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całej floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle, ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden symboliczny okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty.
  Od 1898 do 1904 roku Port Artur (Port Arthur, obecnie Lüshun) w Chinach był główną, ufortyfikowaną bazą morską rosyjskiej floty wojennej Oceanu Spokojnego. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej 1904-1905 eskadra rosyjska bazująca w Port Artur brała udział w głównych zmaganiach morskich pierwszej fazy wojny, a od lipca 1904 do stycznia 1905 o samą fortecę toczyły się ciężkie walki lądowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.