• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yare

  Przeczytaj także...
  Wensum (ang. River Wensum) – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwie Norfolk. Długość rzeki wynosi 75 km, powierzchnia dorzecza – 647 km². Great Yarmouth - miasto we wschodniej Anglii, w hrabstwie Norfolk, położone ok. 30 km od Norwich, port przy ujściu rzek Bure i Yare do Morza Północnego. W 2001 roku miato liczyło 58 032 mieszkańców.
  Norwich (/ˈnɒɹɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Norfolk, przy ujściu rzeki Wensum do rzeki Yare. W XI wieku Norwich było drugim pod względem wielkości miastem w Anglii po Londynie. W czasach przed rewolucją przemysłową hrabstwo Norwich zaliczano do najludniejszych w kraju.

  Yare (ang. River Yare) – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwie Norfolk. Długość rzeki wynosi 77 km.

  Norfolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym i zatoką The Wash, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).Waveney (ang. River Waveney) – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwach Norfolk i Suffolk, niemal na całej swej długości wyznaczająca granicę między nimi. Długość rzeki wynosi 80 km, a powierzchnia jej dorzecza 666 km².

  Źródło rzeki znajduje się na północny wschód od wsi Shipdham. Rzeka płynie w kierunku wschodnim, od południa opływa miasto Norwich, gdzie wpada do niej rzeka Wensum. Tuż przed ujściem do Morza Północnego, nad którym położone jest Great Yarmouth, wpadają do niej rzeki Waveney i Bure.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Shipdham – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Breckland. Leży 28 km na zachód od miasta Norwich i 143 km na północny wschód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 5 mieszkańców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. River Yare (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2017-11-17].
  2. Charles Eugene De Rance: The Water Supply of England and Wales: Its Geology, Underground Circulation, Surface Distribution, and Statistics. E. Stanford, 1882, s. 160. (ang.)
  3. Tim Jacklin: Water Framework Directive Habitat Survey – Upper River Yare and Blackwater, Norfolk (ang.). The Wild Trout Trust. s. 20. [dostęp 2017-11-17].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.884 sek.