• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yangtse Incident: The Story of H.M.S. Amethyst


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.
  Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.

  Yangtse Incident: The Story of H.M.S. Amethystbrytyjski dramatyczny film wojenny w reżyserii Michaela Andersona, którego premiera odbyła się 14 czerwca 1957 roku.

  Obsada[]

  Źródło: Filmweb

 • Tsai Chin
 • Ralph Truman
 • Richard Todd – komandor porucznik Kerans, Królewska Marynarka Wojenna
 • William Hartnell – marynarz prowadzący Frank
 • Akim Tamiroff – pułkownik Peng
 • Donald Houston – porucznik Weston, Królewska Marynarka Wojenna
 • Keye Luke – kapitan Kuo Tai
 • Sophie Stewart – panna Charlotte Dunlap
 • Nominacje[]

  W 1957 roku podczas 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes Michael Anderson był nominowany do nagrody Złotej Palmy.

  Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.Keye Luke (chiń. 陸錫麟 yue. Luk Sek Lam, pinyin Lù Xīlín; ur. 18 czerwca 1904 w Kantonie, Chiny, zm. 12 stycznia 1991 w Whittier, Stany Zjednoczone) - amerykański aktor pochodzenia chińskiego. Był najbardziej znany z roli Lee Chana, "Syna Numer Jeden" w filmach o Charlim Chanie, Kato w serialu telewizyjnym "Zielony Róg" z lat 1939-1941 i Mistrza Po w serialu telewizyjnym "Kung Fu". Był pierwszym chińsko-amerykańskim aktorem, który podpisał kontrakt z wytwórniami RKO, Universal i MGM i był jednym z najwybitniejszych aktorów azjatyckich amerykańskiego kina w połowie XX wieku.

  Przypisy

  1. Yangtse Incident: The Story of H.M.S. Amethyst (1957) (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2014-02-02].
  2. Yangtse Incident: The Story of H.M.S. Amethyst (1957) (ang.). imdb.com. [dostęp 2014-02-02].
  3. Yangtse Incident: The Story of H.M.S. Amethyst (1957) (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2014-02-02].
  4. Yangtse Incident: The Story of H.M.S. Amethyst (1957) (ang.). imdb.com. [dostęp 2014-02-02].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Akim Tamiroff (ur. 29 października 1899 w Tyflis w Gruzji, zm. 17 września 1972 w Palm Springs) − ormiański aktor, dwukrotnie nominowany do Oscara za role drugoplanowe w filmach Żółty skarb i Komu bije dzwon. We włoskiej wersji "Ogniem i mieczem" grał Jana Onufrego Zagłobę.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  William Henry Hartnell (ur. 8 stycznia 1908 w Londynie; zm. 23 kwietnia 1975 w Marden) – angielski aktor, znany przede wszystkim z roli Pierwszego Doktora z serialu Doktor Who.
  Richard Andrew Palethorpe-Todd (ur. 11 czerwca 1919 w Dublinie, zm. 3 grudnia 2009 w Grantham) – brytyjski aktor i zawodowy żołnierz.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Michael Joseph Anderson, Sr. (ur. 30 stycznia 1920 w Londynie) – brytyjski reżyser filmowy. Największy sukces przyniósł mu film W 80 dni dookoła świata (1956), za którego reżyserię otrzymał w 1957 swoją jedyną w karierze nominację do Oscara. Sam film zdobył 5 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.