Yandangornis longicaudus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yandangornis longicaudus – gatunek wymarłego dużego ptaka, należącego do monotypowej rodziny Yandangithidae w monotypowym rzędzie Yandangithiformes ustanowionych na podstawie holotypu tego gatunku. Opisany w roku 1999 na podstawie jednego okazu. Okres istnienia datowany jest metodą K-Ar na kredę późną, około 81,5 milionów lat temu. Holotyp znajduje się w Zhejiang Museum of Natural History pod numerem M1326.

Binominalne nazewnictwo gatunków, nazewnictwo binominalne, nazewnictwo dwuimienne – zasada naukowego oznaczania nazwy gatunku biologicznego z wykorzystaniem dwu członów – pierwszym członem nazwy jest nazwa rodzajowa w formie rzeczownika, a drugim tzw. epitet gatunkowy, czyli nazwa gatunkowa, najczęściej w formie przymiotnikowej.Kreda późna (ang. Late Cretaceous) – młodsza epoka kredy, trwająca około 34 milionów lat (od 99,6 ± 0,9 do 65,5 ± 0,3 mln lat temu). Dzieli się na sześć wieków: cenoman, turon, koniak, santon, kampan i mastrycht.

Szczątki kopalne, obejmujące niemal całkowicie kompletny szkielet, odnaleziono w roku 1986 w okolicy miasta Linhai, w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.

Zachowane kości widoczne są od strony brzusznej. Całkowita długość ciała wynosiła około 59 cm, z czego 47 mm stanowiła czaszka, w najszerszym miejscu mająca 2 cm. Okaz nie posiadał zębów. Szyja mierzy 8 cm, składa się z 9 kręgów. Mostek prosty o długości 50 mm, od strony brzusznej obecne są żebra; podobna cechę wykazują jedynie Archaeopteryx, Confuciusornis oraz Sinornis. Obecny jest ogon składający się z co najmniej 20 kręgów, mierzy 30,5 cm; zachowały się odciski sterówek. Kość udowa mierzy 106 mm, zdaje się być bardzo mocna, podobnie jak i mierząca 132 mm kość skokowa. Kości paliczkowe są małe, co także wskazuje na naziemny tryb życia.

Sterówki (rectrices) – pióra ogonowe u ptaków. Duże pióra konturowe, wachlarzowato osadzone przy ogonie. Ich liczba waha się od 8 do 24, ale u większości ptaków (w tym u wszystkich wróblowych) jest ich 12. U większości ptaków tworzą jednolitą powierzchnię. Są zazwyczaj stosunkowo długie i sztywne, a dzięki specjalnym mięśniom - bardzo ruchliwe.Konfuciuzornis (Confuciusornis) – rodzaj wymarłych ptaków z rodziny Confuciusornithidae; jego nazwa znaczy „ptak Konfucjusza”.

Nazwa rodzajowa pochodzi od gór Yandang, w których występuje kamieniołom, gdzie dokonano znaleziska okazu, a epitet gatunkowy odnosi się do dużej długości ogona, co jest charakterystyczne dla tego taksonu.

W 2007 r. Zhou & Zhang uznali, że opis gatunku jest zbyt mało detaliczny i według nich nie wykazuje on ptasich cech, dlatego nie można zdecydować czy jest to ptak, czy nieptasi dinozaur.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zhou Zhonghe, Zhang Fucheng. Mesozoic birds of China – a synoptic review. „Frontiers of Biology in China”. 2 (1), s. 1–14, 2007. DOI: 10.1007%2Fs11515-007-0001-y. 

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Zhengquan Cai & Lijun Zhao. A long tailed bird from the Late Cretaceous of Zhejiang. „Science in China Series D-Earth Sciences”. 42 (4), s. 434–441, 1999. 
  • DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Holotyp – pojedynczy typ nomenklatoryczny wskazany przez autora nazwy taksonu, na podstawie którego wyróżniono i opisano nowy gatunek lub podgatunek, ewentualnie także takson w randze gatunku wzorcowy dla rodzaju i rodzaj dla rodziny.
    Reklama