Yan Shan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yan Shan (chiń. 燕山; pinyin Yān Shān) – góry we wschodnich Chinach, w prowincji Hebei i w północnym Pekinie. Rozciągają się równoleżnikowo od doliny rzeki Bai He na zachodzie do Shanhaiguanu na wschodzie, ograniczając od północy Nizinę Chińską. Wznoszą się średnio na wysokość 400–1000 m a ich najwyższym szczytem jest Wuling Shan, sięgający 2116 m n.p.m. Góry zbudowane są głównie z wapienia, granitu i bazaltu. Charakteryzują się występowaniem licznych przełęczy, m.in. Gubei Kou, Xifeng Kou i Leng Kou.

Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 辞海. 上海: 上海辞书出版社, 2009, s. 2632. ISBN 978-7-5326-2859-9.
Nizina Chińska (chiń. upr.: 华北平原; chiń. trad.: 華北平原; pinyin: Huáběi Píngyuán) – nizina położona we wschodnich Chinach, sięgająca wybrzeży Morza Żółtego i Wschodniochińskiego. Zajmuje powierzchnię około 300 tys. km². Sąsiaduje od zachodu z rozległymi obszarami górzysto-wyżynnymi, które otaczają ją od północy i koło miasta Qinhuangdao dochodzą niemal do samego morza. W tym miejscu wąski pas niziny nadmorskiej łączy Nizinę Chińską z Niziną Mandżurską.Granit – głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu.
Reklama