• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Yakuza

  Przeczytaj także...
  Hanafuda (jap. 花札) – tradycyjna japońska gra karciana. Obecnie w Hanafudę chętnie grywa się także na Hawajach i w Korei. W latach 70. i 80. XX wieku była bardzo popularna wśród japońskiej mafii Yakuza.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Yakuza eiga (jap. ヤクザ映画, Yakuza eiga) - popularny japoński gatunek filmowy przedstawiający środowisko yakuzy i japońskiej mafii.
  Członkowie yakuzy z charakterystycznymi tatuażami

  Yakuza (jap. やくざ) lub gokudō (jap. 極道) – członek tradycyjnych japońskich grup przestępczych. Obecnie stanowią największą na świecie przestępczość zorganizowaną, udokumentowaną w Księdze rekordów Guinessa. Jest to tradycyjne określenie japońskiej przestępczości zorganizowanej i japońskiego gangstera.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).

  Mianem yakuza określana jest również japońska odmiana filmu gangsterskiego, zawierająca szczególną brutalność i zwulgaryzowany seks, a także wzorowane na tej odmianie filmy amerykańskie.

  Nazwa yakuza wywodzi się od tradycyjnej japońskiej gry karcianej zwanej hanafuda. Zwycięzcą rozgrywki jest gracz, który kończy grę z kartami w ręku, których ostatnia cyfra sumy była największa. Układ ya-ku-za oznacza 8-9-3 (wymowa w slangu), czyli najgorszą rękę w grze Oicho-Kabu.

  Przestępczość zorganizowana – zjawisko kryminalne występujące w skali międzynarodowej, którego nie można ściśle ograniczyć stanem faktycznym przestępstwa. Obejmuje ona zbiór poszczególnych przestępstw, złożoną postać (formę) aspołecznych zachowań, nie jest zjawiskiem wcześniej nieznanym, występowała w wielu krajach, w różnej formie, a przedmiotem jej zainteresowań były różne obszary życia społeczno-ekonomicznego.Tatuaż japoński – jap. horimono lub irezumi – sposób zdobienia ciała polegający na wprowadzeniu barwnika w skórę.

  Członkowie gangów wywodzą się głównie z marginesowych grup społecznych m.in. burakumin (zajmujących się zawodami „nieczystymi”, jak np. chowanie zmarłych, obróbka i farbowanie skór). Działają według określonego kodeksu honorowego, który z biegiem lat ulega jednak zmianom.

  Sumiyoshi-kai (jap. 住吉会, Sumiyoshi-kai) lub Sumiyoshi-rengō (jap. 住吉連合, Sumiyoshi-rengō) – drugi co do wielkości gang yakuzy w Japonii z szacunkowo 20 000 członkami. Został założony w 1958 jako Minato-kai. Ma 20 tys. członków należących do 277 klanów. W przeciwieństwie do największej Yamaguchi-gumi jest federacją mniejszych gangów. Obecnym przywódcą jest Shigeo Nishiguchi. Organizacja znajduje się w stanie wojny z Yamaguchi-gumi w Tokio. 5 stycznia 2007 zastrzelony został szef organizacji Ryoichi Sugiura. Kilka godzin później ostrzelane zostało biuro Yamaguchi-gumi.Yamaguchi-gumi (jap. 山口组, Yamaguchi-gumi) – najpotężniejszy gang w ramach yakuzy. Jest także jedną z największych organizacji przestępczych na świecie. Niektóre szacunki mówią o około 39 tys. aktywnych członków. Obejmuje około 45% z 87 tys. członków yakuzy. Zarabia miliardy dolarów rocznie na wymuszeniach, hazardzie, handlu bronią i narkotykami, prostytucji, pornografii internetowej i machinacjach finansowych na giełdzie. Szefowie gangu rezydują w Kobe, ale organizacja działa na terenie całej Japonii. Chociaż policja stara się walczyć z tą organizacją, od ponad dziesięciu lat liczba jej oddziałów nadal rośnie. Obecny przywódca Shinobu Tsukasa rozszerzył zasięg organizacji do Tokio, które nie jest tradycyjnie terytorium Yamaguchi-gumi.

  W 1960 r. funkcjonowało w Japonii 5119 grup przestępczych, co stanowi najwyższy wskaźnik w historii przestępczości w tym kraju. W 1963 grupy yakuzy skupiały łącznie 184 091 członków. Liczbę członków w 1990 r. oceniono na ponad 88 tys., zrzeszonych w 3305 gangach. W 1992 r. istniało 158 grup, w których uczestniczyło 56 600 osób, zaś w 1995 r. odpowiednio 234 grupy i 46 600 osób.

  Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.Bushi (jap. 武士, Bushi) - w Japonii z okresu przed restauracją Meiji termin ten oznaczał wszystkich ludzi zajmujących się wojaczką. Od określenia bushi pochodzi nazwa kodeksu moralnego japońskich wojowników - Bushidō.

  Termin yakuza nie występuje w tekstach ustawowych i nie jest oficjalnie używany przez policję. Formalna nazwa tego rodzaju grup przestępczych brzmi: bōryoku-dan, a jego członków bōryoku-dan'in. Tradycyjne domeny działania to: hazard, wymuszenia za „ochronę”, handel narkotykowy, przemoc, groźby i przekupstwa przy wyścigach motocyklowych, konnych, kontrola życia nocnego – kluby, bary, kabarety, prostytucja. Zauważalna jest jednak tendencja do rozszerzania aktywności w sferze gospodarki i biznesu (np. poprzez tworzenie firm fasadowych). Zajmują się one interesami budowlanymi, operacjami finansowymi, handlem gruntami i usługami. Działalności tej towarzyszą poważne przestępstwa: wymuszenia, fałszerstwa, oszustwa, nielegalny hazard, przemyt i handel bronią. Międzynarodowa działalność yakuzy jest w zasadzie ograniczona do japońskich obywateli i przedsiębiorstw. Największym gangiem w Japonii jest Yamaguchi-gumi, a drugim Sumiyoshi-kai.

  Według Aleksandra Śpiewakowskiego organizacje te wzorują się na samurajach, szczególnie na tradycji bushi.

  Przypisy

  1. Słownik Wyrazów Obcych
  2. Aleksander Śpiewakowski, Samuraje, PIW, Warszawa, s. 98, ISBN 978-83-06-03101-0  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.