• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • YES2

  Przeczytaj także...
  Deorbitacja – sprowadzenie statku kosmicznego z orbity w gęste warstwy atmosfery. Początek deorbitacji powoduje praca silnika rakietowego o wstecznym ciągu czyli o ciągu ze zwrotem przeciwnym do zwrotu prędkości statku kosmicznego. Impuls całkowity silnika rakietowego niezbędny do inicjacji deorbitacji zależy od masy statku kosmicznego i wysokości orbity.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych (WEiTI) – Największy pod względem liczby studentów wydział Politechniki Warszawskiej. Poprzednie nazwy to: "Wydział Łączności" (do 1966), "Wydział Elektroniki" (do 1994). Wydział mieści się w gmachu im. Janusza Groszkowskiego na ulicy Nowowiejskiej 15/19.

  YES2 (ang. Young Engineers' Satellite 2 - satelita młodych inżynierów) – międzynarodowy ładunek satelitarny finansowany przez ESA, stanowiący owoc pracy 100 studentów z 25 uniwersytetów z krajów europejskich (w tym Polski), Kanady i Japonii, wyniesiony na satelicie Foton M-3. Jest to pierwszy ładunek, na którym znalazły się polskie komponenty wytworzone przez prywatnych producentów. Zakładany czas pracy wynosił 7-10 godzin. Eksperyment powiódł się tylko częściowo.

  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Przebieg misji[]

  25 września od YES2 oddzielił się lądownik Fotino i za pomocą linki o długości ok. 30 km miał zostać opuszczony w kierunku Ziemi i zdeorbitowany (lądowanie miało nastąpić o 07:55, niedaleko Dierżawinska, w Kazachstanie). Proces opuszczania lądownika na lince nie powiódł się jednak. Rozpoczęty o 05:46:33 przebiegał normalnie w pierwszej fazie, tj. do rozwinięcia 3380 metrów. Faza druga przebiegała pomyślnie do momentu rozwinięcia 8490 metrów. Wtedy też doszło do zakłócenia procesu rozwijania, prędkość spadła z 12 do 5 m/s. Linka została przecięta około godz. 07:20, wtedy gdy powinna być już cała rozwinięta. Fotino pozostał na orbicie zbliżonej do orbity satelity Foton i niedługo później wszedł w atmosferę ziemską. Nie udało się zlokalizować miejsca jego upadku.

  Foton M-3 – satelita naukowy, wspólne przedsięwzięcie Rosyjskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po 12 dniach orbitowania, na Ziemię powróciła kapsuła powrotna z eksperymentami, które zostały poddane ewaluacji. Pod koniec misji, z kapsuły Fotona został odczepiony zbudowany przez studentów satelita YES2 z małą kapsułą, „Fotino”.Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) – międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.

  Wkład polski[]

  W misji wzięli udział również studenci z Polski, głównie wydziałów Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Zbudowali oni komorę helową do pomiaru temperatury linki rozwijanej w przestrzeni kosmicznej. Następnie, dzięki dwóm półrocznym stażom, polscy studenci partycypowali w pisaniu oprogramowania satelity, budowie stacji naziemnej, elementów urządzeń komunikacyjnych, sterownika silnika krokowego, mechanicznych elementów naziemnych wspomagających misję, konstruowaniu obudowy podzespołów, elementów struktury statku, tworzenia dokumentacji graficznej, oraz budowie makiety wagowej (mass dummy unit).

  Dierżawinsk (kaz. i ros.: Державинск) – miasto w północnym Kazachstanie, w obwodzie akmolskim, nad rzeką Iszym, siedziba administracyjna rejonu Żarkajyng. W 2009 roku liczyło ok. 6 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu olejarskiego.Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa (MEL, MEiL) mieści się na Terenie Centralnym Politechniki Warszawskiej. W skład wydziału wchodzą trzy jednostki organizacyjne: Instytut Techniki Cieplnej, Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej oraz odrębna jednostka organizacyjna jaką jest Dziekanat.

  Ładunek naukowy[]

 • FLOYD (Foton Located YES2 Deployer) – eksperyment hamowania orbitalnego za pomocą linki z włókna Dyneema (z polietylenu) o dł. 30 km i przekroju 0,5 mm (masa 5 kg) i deorbitacji kapsuły Fotino;
 • MASS (the Mechanical Acquisition and Support System);
 • Fotino – kapsuła powrotna eksperymentu AIR (An Inherently-safe Re-entry capsule - właściwie bezpieczna kapsuła powrotna) – średnica 40 cm, masa 5,5 kg.
 • Bibliografia[]

 • Strona internetowa misji YES2 (ang.)
 • YES2 na stronach ESA (ang.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Animacja przebiegu misji YES2
 • Przebieg fragmentu integracji satelity w przyspieszeniu
 • Prezentacja YES2 przez członka projektu
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.