• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Xu Xin

  Przeczytaj także...
  Xuzhou (chin.: 徐州; pinyin: Xúzhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, nad Fei Huang. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 336 626. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 8 775 334 mieszkańców. Ośrodek handlu, szkolnictwa wyższego, hutnictwa żelaza oraz przemysłu maszynowego, chemicznego, materiałów budowlanych, włókienniczego, odzieżowego i spożywczego. Miasto posiada własny port lotniczy.Bastian Steger (ur. 19 marca 1981 w Oberviechtach) - niemiecki tenisista stołowy, grający obecnie w niemieckim klubie 1. FC Saarbrücken. Jest członkiem reprezentacji Niemiec, wraz z którą dwukrotnie zdobył mistrzostwo europy, oraz brązowy medal mistrzostw świata.
  Liu Shiwen (chiń. upr.: 刘诗雯; chiń. trad.: 劉詩雯; pinyin: Liú Shīwén; ur. 12 kwietnia 1991 w Liaoning) - chińska tenisistka stołowa, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Xu Xin (chiń. upr. 许昕; chiń. trad. 許昕; pinyin Xǔ Xīn; ur. 8 stycznia 1990 w Xuzhou) – chiński tenisista stołowy, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro (2016), medalista mistrzostw świata.

  Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.Ma Lin (chiń. upr.: 马琳; chiń. trad.: 馬琳; pinyin: Mǎ Lín; ur. 19 lutego 1980 w Shenyang, w prowincji Liaoning) – chiński tenisista stołowy, mistrz olimpijski w grze pojedynczej mężczyzn z igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008. Członek kadry narodowej i olimpijskiej mężczyzn w tenisie stołowym w Chinach. Jest sponsorowany przez szwedzko-japońską firmę tenisa stołowego Yasaka. Gry uczył się od 6 roku życia, w 1990 stał się już członkiem reprezentacji prowincji. W 1994 roku dołączył do narodowej reprezentacji Chin.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Xu Xin urodził się 8 stycznia 1990 w Jiangsu. W wieku 14 lat zdobył Mistrzostwo świata Kadetów (do lat 15). Turniej odbył się 31 października 2004 roku, w Funchal na Maderze w Portugalii. Po osiągnięciach zdobytych w tym turnieju zaczęto zauważać potencjał w młodym zawodniku. Pierwszy raz Xu został zanotowany w rankingu ITTF we wrześniu 2006 roku, był wtedy na 434 pozycji. Następne międzynarodowe zawody w wykonaniu Xu to ITTF Taiyuan Junior Open. Turniej ten odbył się 4 września 2006 roku w chińskim Taiyuan. Podczas turnieju drużynowego Xu przegrał tylko jedno spotkanie z Wu Hao. W rozgrywkach indywidualnych doszedł do finału gdzie uległ Lin Chenowi.

  Jun Mizutani (jap. 水谷隼, Mizutani Jun, ur. 9 czerwca 1989 w Iwata, w prefekturze Shizuoka) – japoński tenisista stołowy, pięciokrotnie brązowy medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz i wicemistrz świata juniorów.UCI ProTour – był to cykl najważniejszych imprez kolarskich, wprowadzony decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w 2005 na miejsce rozgrywanego do tej pory Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. W pierwszej edycji obejmował 27 najbardziej prestiżowych wyścigów oraz Mistrzostwa Świata. Obligatoryjnie uczestniczyło w nich 20 najmocniejszych drużyn zawodowych (ProTeams) oraz na zaproszenie Zawodowe Ekipy Kontynentalne (Professional Continental Teams).

  2008[ | edytuj kod]

  Stag Belarus Open[ | edytuj kod]

  Podczas Stag Belarus Open w kategorii drużynowej wygrał wszystkie mecze pokonując odpowiednio: Illię Barbolina, Macieja Pietkiewicza za których łącznie dostał 2 punkty, a także Filipa Szymańskiego, Jiang Pengfei, Ivana Katkova, Jewgienija Szczetinin i również dużo wyżej rozstawianego Władimir Samsonowa za którego zarobił 20 punktów. Dwóch ostatnich zawodników pokonał w finale, który Chińczycy wygrali 3-2. W konkursie indywidualnym wygrał wszystkie mecze w grupie. Doszedł do finału. Czekał tam na niego rewanż z Władimirem Samsonowem. Jednak tym razem doświadczony Białorusin nie dał się zaskoczyć młodemu zawodnikowi wygrywając ten mecz.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.

  Panasonic Open[ | edytuj kod]

  Podczas Panasonic China Open w 2008 roku, Xu wygrywał wszystkie mecze z rzędu. Dotarł do ćwierćfinału, w którym zmierzył się z ówczesnym mistrzem świata Wang Liqinem, który był na pozycji 4. w rankingu ITTF (Xu zaś był na pozycji 150). Ku wielkiemu zaskoczeniu Xu Xin wygrał ten pojedynek. Półfinał także wygrał, pokonując Takanori Shimoyame. W finale zmierzył się z Wang Hao. Po zaciętym meczu wygrał Wang, który był faworytem całego turnieju.

  Wang Liqin (chin. upr. 王励勤, chin. trad. 王勵勤, pinyin Wáng Lìqín; ur. 18 czerwca 1978 w Szanghaju) – chiński tenisista stołowy.Kenta Matsudaira (jap. 松平健太, Matsudaira Kenta, ur. 11 kwietnia 1991 w Nanao, w prefekturze Ishikawa) - japoński tenisista stołowy.

  2009[ | edytuj kod]

  Slovenian Open[ | edytuj kod]

  Pierwszym turniejem ITTF Xu w 2009 roku było Slovenian Open z cyklu Pro Tour. W pierwszej rundzie trafił na reprezentanta Austrii Daniela Habesohna. Pojedynek zakończył się zwycięstwem młodego Chińczyka. Druga runda była wielkim wyzwaniem dla Xu Xina – musiał się zmierzyć z koreańskim mistrzem olimpijskim z Aten 2004, Ryu Seung-minem. W pierwszym secie Xu dał mu ugrać tylko 5 punktów, w drugim zaś 4 i w trzecim 5. Czwarty i piąty set należał do Ryu Seung-mina, który wygrywał odpowiednio do 3 i do 8. W szóstym secie rozstrzygały się losy meczu, jednak Xu gładko ograł dużo bardziej doświadczonego i utytułowanego rywala 11-6, tym samym mecz wygrał Xu Xin 4-2 w setach, sprawiając wielką sensację i awansując do dalszej rundy. W następnym meczu Xu zagrał z reprezentantem Polski Jakubem Kosowskim, jednak nie dał szans wyżej rozstawionemu Polakowi wygrywając 4-0 (do 5, 7, 9, 4). W ćwierćfinale czekał na niego Petr Korbel, brązowy medalista drużynowych mistrzostw świata. Przegrał on z Xu Xinem 4-1 w setach odpowiednio 11-7, 11-7, 11-9, 4-11, 11-2. Swój występ w tego rocznym Slovenian Open zakończył w półfinale, gdzie grał z rewelacją tego turnieju, Zhang Chao. Przegrał z nim w 5 setach 4-1. Właśnie tych dwóch zawodników wygrało turniej deblowy, pokonując w finale Aleksiej Liwiencowa i Igora Rubcowa. Mecz rozstrzygnął się w 4 setach, które Xu i Zhang wygrali do -9, -8, -5, i -8.

  Christian Süß (ur. 28 lipca 1985 w Ahlen) – niemiecki tenisista stołowy. Członek kadry narodowej i olimpijskiej mężczyzn w tenisie stołowym w Niemczech. Zawodnik niemieckiego klubu tenisa stołowego Borussia Dusseldorf (klub bierze udział w rozgrywkach Bundesligi). Jest sponsorowany przez niemiecką firmę tenisa stołowego Andro. W światowym rankingu ITTF zajmuje 21 miejsce.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Danish Open[ | edytuj kod]

  Kolejnym turniejem w którym wziął udział było Danish Open, jednak w grze pojedynczej wygrał tylko jeden mecz z Johanem Axelqvistem. Dużo lepiej poszło mu w grze deblowej wraz z Ma Longiem, wygrali ten turniej. W finale mierzyli się z najlepszym europejskim deblem Timo BollChristian Süß. Ograli ich w pięciu setach 4-1 (do 3, 8, -9, 8, 10).

  Zhang Jike (chiń.: 张继科; pinyin: Zhāng Jìkē; ur. 16 lutego 1988 w Szantung) – chiński tenisista stołowy, dwukrotny mistrz olimpijski, czterokrotny mistrz świata.Gao Ning (chiń. upr.: 高宁; chiń. trad.: 高寧; pinyin: Gāo Níng) – tenisista stołowy pochodzący z Singapuru. Doszedł do 1/16 finału Igrzysk Olimpijskich w Londynie w singlu, a w turnieju drużynowym zajął 5. miejsce. W 2007 roku wygrał Puchar Azji. Zwyciężył w India Open i Chile Open 2012.

  Qatar Open[ | edytuj kod]

  Na następne zawody Xu udał się do Kataru na Qatar Open. W fazie grupowej wygrał wszystkie mecze. Najpierw ograł Austriaka Roberta Gardosa w pięciu setach (do 9, 8, -11, 7, 8). W następnej rundzie trafił na także bardzo utalentowanego gracza, lecz dużo wyżej rozstawionego Ma Longa. Mecz rozegrany został w siedmiu setach. Zwyciężył Xu Xin (10, -9, 6, -6, -4, 6, 9), co było wielkim zaskoczeniem dla kibiców na całym świecie. Także trafił na wysoko rozstawionego następnego rywala, a był nim João Monteiro, lecz ten był kolejnym tenisistą ogranym przez Xu. Przegrał po walce. Mecz zakończył się wynikiem 4-2 dla utalentowanego chińskiego tenisisty. Seria zwycięstw skończyła się na meczu z Hao Shuaiem, ten ograł Xu Xina w ćwierćfinale 4-1. Tym meczem Xu zakończył swoje występy w Qatar Open 2009.

  Białorusini (biał. беларусы, biełarusy, ros. белорусы, biełorusy) – naród wschodniosłowiański zamieszkujący głównie tereny dzisiejszej Białorusi oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Rosję, Ukrainę, Kazachstan, Łotwę i Litwę. Znaczne diaspory znajdują się również w USA, Izraelu, Kanadzie, Brazylii i Polsce.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Mistrzostwa świata[ | edytuj kod]

  Następnym zbliżającym się turniejem były Mistrzostwa świata. W turnieju indywidualnym już po trzech meczach zakończył występy. Pierwszy wygrał z Phakpoomem Sanguansinem. W następnym meczu trafił na dużo wyżej rozstawionego reprezentanta Singapuru Gao Ninga. Wygrał ten mecz. Ostatnim meczem Xu w mistrzostwach był pojedynek z Chenem Qim. Dużo lepiej szło mu w grze podwójnej, gdzie występował razem z Ma Longiem. Doszli do finału gdzie ulegli Wang Hao & Chenem Qim 4-1. Pierwszego seta wygrali młodzi Chińczycy 11-6. Reszta setów należała do bardziej utytułowanych zawodników, którzy wygrywali odpowiednio 13-11, 13-11, 11-5, 11-9. Tym samym Xu w 2009 zdobył swój pierwszy medal Mistrzostw świata.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Harmony China Open[ | edytuj kod]

  Na następny turniej Xu udał się do Chin, by wziąć udział w Harmony China Open. W pierwszej rundzie ograł Stefana Fegerla, a w drugiej Seiyę Kishikawę. W trzeciej trafił na kolejnego mistrza olimpijskiego z Pekinu, Ma Lina. W tym meczu młody zawodnik przegrał minimalnie 4-3. Pierwszy set szedł po myśli Ma Lina który wygrał go 11-8. W drugim i trzecim role się odwróciły, Xu Xin wygrał z numerem 2 rankingu ITTF, 11-2, 11-6. Kolejnego wygrał Ma Lin 11-8 i doprowadził do stanu 2-2 w setach. Następny set był ostatnim wygranym przez wschodzącą gwiazdę chińskiego tenisa stołowego, skończył się wynikiem 11-8. Dwa ostatnie sety należały już do faworyta spotkania, w pierwszym z nich rozgromił kolegę z reprezentacji 11-2, a w ostatnim wygrał 11-8. Xu startował także w grze deblowej, gdzie występował z obecną 3 ITTF, Zhang Jike. Wygrywali mecz za meczem. Nadszedł półfinał. Xu i Zhang trafili na Ma Longa i Chen Qiego. Młodsi zawodnicy wygrali 4-3. Pierwsze dwa sety kończyła się na przewagi, pierwszego wygrali Xu i Zhang 12-10, a drugiego na odwrót Ma i Chen. Kolejnego wygrali zdobywcy pierwszego seta 11-7. Następne dwa bardziej utytułowani rywale 12-10 i 11-7. Te dwa sety były ostatnimi Ma i Chena. Ostatnie dwie partie należały do Xu i Zhanga, którzy wygrali je 11-5 i 11-8. Tym samym awansowali do finału. W finale czekała na nich para japońska Jun MizutaniSeiya Kishikawa. Faworyzowani Japończycy wygrali pierwszego seta 12-10. Sety drugi i trzeci zakończyły się zwycięstwem Chińczyków 11-4 i 11-8. Ten set kończył osiągnięcia Xu i Zhanga, ponieważ następne trzy wygrali Mizutani i Kishikawa 11-5, 11-9, 11-9.

  Chen Qi (chiń. upr.: 陈玘; chiń. trad.: 陳玘; pinyin: Chén Qǐ; ur. 15 kwietnia 1984 w Nantong) – chiński tenisista stołowy. Zawodnik chińskiej kadry narodowej w tenisie stołowym, mistrz olimpijski z Aten, czterokrotny mistrz świata. Zajmuje 17 miejsce w rankingu ITTF (stan na lipiec 2013).Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Volkswagen China vs. World Team Challenge Match[ | edytuj kod]

  Następnie także w Chinach odbył się mecz pomiędzy Reprezentacjami Chin i Reszty Świata. W kadrze mężczyzn Chin występowali: Ma Long, Xu i Wang Liqin, a w reszcie świata Joo Se-hyuk, Władimir Samsonow i Kenta Matsudaira. W pierwszym meczu zmierzył się Ma Long z Joo Se-hyukiem. Pierwszego seta wygrał koreański defensor 11-8, drugiego Chińczyk 14-12. Faworyzowany Ma Long wygrał w tym meczu tylko jednego seta. Resztę setów wygrał Joo Se-hyuk 11-6 i drugiego tak samo. W następnym pojedynku grał Xu przeciwko Władimirowi Samsonowi, młody Chińczyk wygrał 3-1. Pierwszego seta wygrał doświadczony Białorusin, a następne trzy Xu odpowiednio 15-13, 11-6 i 11-9. Wszystkie mecze po kolei wygrywali Chińczycy. Ostatni mecz grał Joo Se-hyuk z Xu Xinem. Xu jak w meczu z Samsonowem przegrał pierwszego seta tym razem 11-9. Następne trzy wygrał 11-9, 11-5, 11-5. Chiny wygrały 4-1.

  29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).Michael Maze (1 września 1981 w Fakse) – duński tenisista stołowy, o wzroście 185 cm i wadze 71 kg. Członek kadry narodowej i olimpijskiej mężczyzn w tenisie stołowym w Danii. Zawodnik rosyjskiego klubu tenisa stołowego KNT UMMC Jekaterynburg. Jest sponsorowany przez japońską firmę tenisa stołowego Butterfly. W światowym rankingu ITTF najwyżej uplasował się na 8. miejscu. Naukę gry w tenisa stołowego rozpoczął w wieku 7 lat. Od grudnia 2002 roku zaczął znajdować się w ścisłej 30 na świecie i pozostaje w niej do dziś. Obecnie jest to najlepszy tenisista stołowy w Danii i jeden z lepszych w Europie.

  25. Uniwersjada[ | edytuj kod]

  Na Letniej uniwersjadzie w turnieju indywidualnym, Xu pokonał najpierw Thomasa Probsta, później Chuan Che-Weia, a na koniec przegrał z Kenji Matsudairą. Drużynowo wraz z reprezentacją Chin wygrał cały turniej. Xu wystąpił w meczach przeciwko Afshinowi Noorozi, Davidovi Zombori, Lennartowi Wehkingowi, a także Emmanuelowi Lebessonowi. Wszystkie te pojedynki zakończyły się na jego korzyść.

  Adrian Crişan (ur. 7 maja 1980 w Bistriţcie, okręg Bistriţa-Năsăud) - rumuński tenisista stołowy. Członek kadry narodowej i olimpijskiej mężczyzn Rumunii. Jest sponsorowany przez japońską firmę tenisa stołowego Donic. Zawodnik niemieckiego klubu tenisa stołowego TTF Libherr Ochsenhausen (klub z bundesligi). Mieszka w Ochsenhausen. Obecnie najlepszy zawodnik w Rumunii i 10 w Europie.Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.

  Drużynowy Puchar Świata[ | edytuj kod]

  Ten turniej odbył się w dniach 22-25 października w Austrii. Na mecz z Rumunią Liu Guoliang wystawił Ma Longa, Xu Xina i Zhang Jike. Mistrz olimpijski postawił na młodych graczy w spotkaniu z mało utytułowaną Rumunią. Spotkanie wygrali 3-0, a Xu pokonał gwiazdę kadry rumuńskiej Adriana Crişana. W półfinale faworyzowani Chińczycy musieli pokonać również azjatycki zespół, Hongkong. Zhang Jike wygrał pierwszy mecz z Jiang Tianyi, pokonał go w 3 setach. Następny mecz został rozegrany z udziałem Xu Xina który mierzył się z Tse Ka Chunem. Mecz odbył się bez „fajerwerków”, pewnie zwyciężył reprezentant Chin (11-8,11-4,11-6). Grą deblową reprezentanci Chińskiej Republiki Ludowej zakończyli ten pojedynek. Nadszedł finał. Chińczycy już nie mieli łatwych rywali. Trafili na Koreę w której reprezentacji grali tacy zawodnicy jak Ryu Seung-minmistrz olimpijski z Aten, Joo Se-hyukwicemistrz świata z 2003 z Paryża i Oh Sang-eun – trzykrotny indywidualny brązowy medalista Mistrzostw świata. Oni byli faworytami w spotkaniu z młodymi Chińczykami. Jednak potwierdziła się dominacja Chin na świecie, wygrali 3-0. W pierwszych dwóch partiach indywidualnych Xu nie wystąpił. Zagrał w deblu wraz z Ma Longiem. Jednak nie dali szans bardziej utytułowanym Oh Sang-eun i Ryu Seung-min, ogrywając ich 3-0(11-5, 11-6, 11-5). Tym spotkaniem Chiny po raz kolejny wygrały Puchar świata.

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Timo Boll (ur. 8 marca 1981 w Erbach) – niemiecki tenisista stołowy. Członek kadry narodowej i olimpijskiej Niemiec w tenisie stołowym. Zawodnik niemieckiego klubu tenisa stołowego Borussia Düsseldorf. Jest sponsorowany przez japońską firmę tenisa stołowego Butterfly. Naukę gry w tenisa stołowego rozpoczął w wieku 4 lat. Od lutego 2002 znajduje się w czołowej 6 na świecie. W światowym rankingu ITTF najwyżej uplasował się na 1. miejscu. Obecnie najlepszy tenisista stołowy w Niemczech i w Europie, jednak z powodów zdrowotnych nie wystąpił w mistrzostwach świata w Jokohamie (2009). W 2010 roku został mistrzem Europy po pokonaniu Patrick Bauma 4-1.W roku 2011 występując w Polsce w Ergo Arenie zdobył 2 złote medale:w grze pojedynczej i drużynowo.

  English Open[ | edytuj kod]

  Następny turniej z cyklu Pro Tour odbył się na Wyspach Brytyjskich, w dniach 28 października – 1 listopada w mieście Sheffield. Xu rozpoczął swoje występy od spotkania z reprezentantem Hongkongu Leung Chu Yanem. Szybko rozprawił się z niżej rozstawionym graczem i awansował dalej. Następny mecz Xu znowu musiał zagrać z Ryu Seung-min, z tym zawodnikiem grał w tym sezonie już kilka razy. Jednak tak jak w poprzednich meczach młody Chińczyk znowu zwyciężył. W rundzie kolejnej Xu trafił na świeżo upieczonego mistrza Europy Michaela Maze. W tym spotkaniu wschodząca gwiazda azjatyckiego i chińskiego tenisa stołowego dała ugrać Duńczykowi tylko jednego seta. W pierwszym rozgromił Maze 11-3, drugiego zaś przegrał taki samym wynikiem. W secie czwartym Duńczyk ugrał tylko 6 punktów. 3. i 5. set zakończyły się takim samym wynikiem 11-9. I tym samym Xu awansował do kolejnej rundy. Następne spotkanie było jego ostatnim. Po raz kolejny trafił na Ma Longa i po raz kolejny schodził z placu gry pokonany. Tym razem Ma dał mu ugrać tylko jednego seta, wygrywając 4-1.

  Jordania (الأردن Al-Urdunn, pełna nazwa: Haszymidzkie Królestwo Jordanii, المملكة الأردنية الهاشمية Al-Mamlaka al-Urdunnijja al-Haszimijja) – arabska monarchia konstytucyjna na Bliskim Wschodzie.Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.

  Mistrzostwa Azji[ | edytuj kod]

  Mistrzostwa Azji odbyły się 16-22 listopada w Indiach. Razem z reprezentacją Chin Xu wystartował w turnieju drużynowym. Najpierw pokonali Indie 3-1, następnie Hongkong w półfinale takim samym wynikiem. W finale grali z Japonią, wygrali 3-2. Tym samym zdobyli złoty medal. Następnie zaczął się turniej indywidualny. W pierwszej rundzie Xu dostał tzw. „wolny los”, w drugiej trafił na reprezentanta Jordanii Zaidem Abo Yamanem, jednak Xu pokonał go w czterech setach dając mu ugrać łącznie tylko 12 punktów. Następnie grał z Huang Sheng-shengiem, jak w poprzednim meczu wygrał stanem 4-0. W 1/8 finału młody Chińczyk grał już z bardziej utytułowanym zawodnikiem Jiang Tianyi. Po zaciętym meczu Xu odniósł zwycięstwo 4-3. Ćwierćfinał Xu Xin musiał rozegrać z także młodym graczem, Junem Mizutanim. Reprezentant Japonii ugrał tylko jednego seta. Resztę setów wygrała wschodząca gwiazda chińskiego tenisa stołowego. W półfinale czekał już na niego partner deblowy Ma Long. Xu wygrał pierwszego seta 11-9, drugi okazał się zwycięstwem Ma. Trzeci znowu poszedł na konto Xu Xina, który wygrał takim samym wynikiem co pierwszego 11-9. Reszta setów była już pokazem umiejętności Ma Longa. Nie było zaskoczenia – wygrał faworyt 4-3, a Xu musiał się zadowolić brązowym medalem. W turnieju deblowym Xu i Ma Long do 1/4 finału wygrali wszystkie mecze bez straty seta. Właśnie w ćwierćfinale stracili seta. Grali w nim z parą tajwańska Chuang Chih-yuanem i Wu Chih-chiem. Oni także przegrali z faworytami turnieju. W półfinale grali z parą japońską Kentą Matsudaira i Kōki Niwą. Ta para także nie dała rady reprezentantom Chin i przegrała 4-0. Przyszedł czas na finał. Naprzeciw siebie stanęły dwie pary chińskie. Przeciwnikami Xu i Ma byli Wang Liqin i Zhang Jike. Jednak faworyci szybko rozprawili się z Wang i Zhangiem wygrywając 4-0. To był drugi medal Xu na tych zawodach. Xu miał jeszcze szanse na jeden medal, ponieważ startował także w mikście. Jego partnerką była Liu Shiwen. Doszli do półfinału jednak tam ulegli parze Ma Long i Li Xiaoxia. Zdobyli brązowy medal. Mistrzostwa Azji Xu zakończył z czterema medalami.

  Duńczycy (duń. danskere) – naród germański zamieszkujący głównie w Danii (około 5 mln) oraz w Niemczech (około 50 tys., większość w Szlezwiku), USA (według różnych danych od 320 tysięcy do 1,5 mln osób pochodzenia duńskiego), Kanadzie i Szwecji. Około 90% Duńczyków należy do kościoła ewangelicko-luterańskiego, ale niewielu z nich praktykuje. Posługują się językiem duńskim, jednym z języków skandynawskich.Tenis stołowy (znany jako ping-pong) - gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.

  2010[ | edytuj kod]

  Pro Tour Grand Finals[ | edytuj kod]

  Na początku sezonu Xu udał się na wielki finał Pro Tour, który od 2008 roku odbywa się w Makau. Podczas pierwszego meczu który odbył się 8 stycznia, Xu sprawił sobie świetny prezent urodzinowy, pokonując numer 2 światowego rankingu, Timo Bolla 4-0. Po tym zwycięstwie awansował do ćwierćfinału. Musiał się zmierzyć w nim z Niemcem Bastianem Stegerem. Xu wygrał mecz w czterech setach, dając ugrać Stegerowi w nich tylko 24 punkty. Następnym meczem był półfinał. Xu grał z Wang Liqinem. Jednak trzykrotny Mistrz świata nie dał rady Xu Xinowi. Młody Chińczyk wygrał 4-2. Tym samym awansował do finału. W finale czekał na niego jego partner deblowy i obrońca tytułu Ma Long. Pierwszego seta po wyrównanej walce wygrał faworyt, czyli Ma 11-9. Drugiego i trzeciego szybko wygrał Xu Xin 11-7 i 11-5. W kolejnych trzech setach Ma Long nie dał najmniejszych szans wygrywając 11-3,11-5 i 11-2. Tym meczem Ma Long zapisał się w historii, ponieważ jest pierwszym graczem który wygrał dwa razy ten turniej z rzędu.

  Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) – nadrzędna organizacja sportowa w stosunku do wszystkich narodowych związków tenisa stołowego. Pierwszy międzynarodowy turniej odbył się w styczniu 1926 r. w Berlinie. ITTF zajmuje się ciągłym unowocześnianiem przepisów i kontrolą sprzętu (określa, których desek, okładzin, klejów itp. mogą używać zawodnicy). Przeprowadza też międzynarodowe turnieje, np. mistrzostwa świata w tenisie stołowym (ang. Table Tennis World Championships).Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).

  Kuwait Open[ | edytuj kod]

  Następny turniej, na który udał się Xu do Kuwejtu, odbywał się w dniach 23-27 lutego. W pierwszym meczu Xu zmierzył się z Junem Mizutanim. Po dobrzej grze wygrał z młodym Japończykiem. Kolejnym pokonanym graczem przez Xu był Jang Song-man. W następnej rundzie grał z singapurczykiem Ma Liangiem i także tym razem schodził z placu gry jako zwycięzca. W ćwierćfinale grał z pierwszym rodakiem w tym turnieju. Był nim trzykrotny mistrz świata, Wang Liqin. Jednak faworyzowany zawodnik przegrał z Xu Xinem. Półfinał był pojedynkiem dwóch nadziei chińskiego tenisa stołowego Ma Longa i Xu Xina. Pierwszy set został rozegrany na „przewagi”, wygrał Ma 16-14. W drugim Ma zdeklasował Xu wygrywając 11-2. Sety 3., 4. i 5. poszły na konto Xu, wygrywał odpowiednio 13-11, 11-5 i 11-9. Szóstego seta wygrał Ma Long 12-14. Ostatniego seta wygrał Xu Xin 11-8, tym samym cały mecz wygrał Xu 4-3. Kolejną, ostatnią rundą był finał. Xu grał z Ma Linem. Mecz został rozegrany w 7 setach, a zwycięzcą okazał się Xu.

  João Pedro Andrade Selgas Monteiro (ur. 29 sierpnia 1983 w Guarda) – portugalski tenisista stołowy, grający obecnie w niemieckim klubie 1. FC Saarbrücken. Jego największym osiągnięciem jest brązowy medal mistrzostw Europy zdobyty w turnieju drużynowym w 2011.Joo Se-hyuk (kor. 주세혁, ur. 20 stycznia 1980 w Seulu) - południowokoreański tenisista stołowy. Członek kadry narodowej i olimpijskiej mężczyzn w tenisie stołowym w Korei Południowej. Zawodnik francuskiego klubu tenisa stołowego S.C. Levallois. Jest sponsorowany przez japońską firmę tenisa stołowego Butterfly. Pięciokrotny medalista mistrzostw świata.

  Dalsze rozgrywki[ | edytuj kod]

  Xu podczas DMŚ w Moskwie 2010

  Został powołany do Kadry Chin na Drużynowe mistrzostwa świata w Moskwie. W finale Pucharu Azji w Guangzhou przegrał ze Zhang Jike 4-1. Z tym samym zawodnikiem wygrał w finale Kuwait Open. W meczu o 3 miejsce pokonał 34-letniego hongkońskiego tenisistę Ko Lai Chaka w czterech setach (5, 7, 3, 8). Po tych turniejach Xu Xin awansował z 13. na 8. miejsce. W pierwszej rundzie drużynowych mistrzostwach świata Reprezentacja Chin grała z Białorusią w podstawowej trójce z Ma Longiem, Wang Hao i właśnie Xu Xinem. Pierwsze dwa meczę Ma Long i Wang Hao wygrali gładko dwa zero. Xu Xin grał z Pavlem Platonovem. Białorusin grał na tzw. „maksa” jednak nie dał rady Xu. Xu Xin zdobył ostatni punkt i mecz z kończył się wynikiem trzy do zera, po czym Chiny awansowały do półfinału. Podczas China Open, w konkurencji deblowej Xu z Ma Linem awansował do finału. Zmierzyli się w nim z obecnie najlepszą parą na świecie: Chen Qim i Wang Liqinem. Pierwszy set wygrała para Xu – Ma 14-13, drugiego zaś Wang – Chen 3-11. Trzeciego i czwartego wygrali Xu i Ma odpowiednio do 4 i do 5. Następne dwa sety należały do faworytów którzy wygrali do 7 i 10. Ostatniego seta wygrał Xu – Ma do 7 odpowiednio wygrywając cały mecz 4-3. Po tym meczu zaczęto się zastanawiać czy Chen Qi i Wang Liqin są nadal najlepszymi deblistami na świecie.

  Liu Guoliang (chiń. upr.: 刘国梁; chiń. trad.: 劉國樑; pinyin: Liú Guóliáng; ur. 10 stycznia 1976 w Xinxiang) - chiński tenisista stołowy.31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Xu Xin Bio, Stats, and Results, Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2019-09-24] (ang.).
  2. Player profile, results.ittf.link [dostęp 2019-09-24].
  3. Xu Xin: video, ranking, tabletennis.guide [dostęp 2019-09-24].
  4. Xu Xin-biography (ang.). ITTF.
  5. Ian Marshall: Xu Xin Fulfils Potential at Stag Belarus Open (ang.). W: Xu Xin Fulfils Potential at Stag Belarus Open [on-line]. ITTF. [dostęp 2008-05-23].
  6. Xu Xin(CHN) (ang.). ittfranking.com.
  7. Event > ITTF WJC – Taiyuan Junior Open '06 – DRAW (ang.). ittfranking.ocm.
  8. Xu Xin(CHN)-Matches-Event (ang.). W: ITTF WJC – Taiyuan Junior Open '06 – TEAM [on-line]. ittfranking.com.
  9. Xu Xin(CHN)-Matches-Event (ang.). W: ITTF WJC – Taiyuan Junior Open '06 – DRAW [on-line]. ittfranking.com.
  10. By:Ian Marshall: Teenager Masterminds Chinese Victory in Electric Atmosphere (ang.). ITTF. [dostęp 2008-05-23].
  11. By:Ian Marshall: Filip Szymanski and Xu Xin Maintain Outstanding Form Minsk (ang.). ITTF. [dostęp 2010-05-24].
  12. By:ITTF News: Rising Chinese Star Causes Second Round Shock to Oust Local Hero (ang.). ITTF. [dostęp 2008-09-13].
  13. By:Ian Marshall: Seeds Fall like Tenpins as Lower Ranked Players Strike in Velenje (ang.). ITTF. [dostęp 2009-01-15].
  14. By:Ian Marshall: New Horizons for Michal Bardon at Slovenian Open (ang.). ITTF. [dostęp 2010-01-16].
  15. By:Ian Marshall: German Recovery Halted as Slovakian Walks on Water (ang.). W: Major Problem Awaits [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-01-16].
  16. By:Ian Marshall: One Qualifier Departs, One Qualifier Progresses to Final (ang.). W: Results [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-01-17].
  17. By:Ian Marshall: Xu Xin and Zhang Chao Crowned Men’s Doubles Champions in Slovenia (ang.). ITTF. [dostęp 2009-01-17].
  18. FINALEDAG I FREDERIKSHAVN (duń.). DBTU. [dostęp 2009-01-25].
  19. By:Ian Marshall: Good News Day and Bad News Day for German Men in Qatar (ang.). W: Xu Xin and Kenta Matsudaira [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-02-19].
  20. Ian Marshall: Ma Long Suffers Early Exit, Timo Boll Survives Second Round Scare (ang.). ITTF. [dostęp 2000-02-19].
  21. Ian Marshall: Joo Se Hyuk Dazzles as Koreans Become Embroiled in Third Round Upsets (ang.). W: Topspin Duels [on-line]. ITTF. [dostęp 2000-02-20].
  22. By:Ian Marshall: Timo Boll and Wang Liqin Learn from Kuwait Experiences (ang.). W: Semi-Finals [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-02-20].
  23. Ian Marshall: Chen Qi and Wang Hao Crowned Men’s Doubles Champions (ang.). ITTF. [dostęp 2009-05-04].
  24. Ian Marshall: National Champion Beats World Champion to Secure Last Eight Place (ang.). W: Full Distance [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-06-06].
  25. Ian Marshall: Top Doubles Seeds in Tune at Harmony China Open (ang.). W: Route to Final [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-06-21].
  26. Ian Marshall: Japanese Renaissance Underlined, Chinese Might Emphasized (ang.). ITTF. [dostęp 2009-06-07].
  27. Ian Marshall: Flying Start for the World but Volkswagen China Move into Higher Gear (ang.). W: Curtain Closed [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-06-09].
  28. Ian Marshall: Flying Start for the World but Volkswagen China Move into Higher Gear (ang.). ITTF. [dostęp 2009-06-09].
  29. Marius Widmer: Chinese Students Show no Mercy on European Opponents (ang.). ITTF. [dostęp 2009-07-08].
  30. Marius Widmer: Doubles Gold for China but Faux Pas in the Singles (ang.). ITTF. [dostęp 2009-07-10].
  31. Ian Marshall: World Cup Semi-Final Places Booked in Contrasting Circumstances (ang.). ITTF. [dostęp 2009-10-23].
  32. Ian Marshall: Top Seeds Cruise to Finals in Linz Against Below Strength Opponents (ang.). ITTF. [dostęp 2009-10-24].
  33. Ian Marshall: First ITTF Cadet Challenge Champion Sets Young Guns on Path to First Place (ang.). ITTF. [dostęp 2009-10-25].
  34. 2009 English Open, Sheffield, ENG, Oct 28 – Nov 1, (ang.). ITTF.
  35. Ian Marshall: No Sympathy for Club Colleague as Giant Killing Acts Continue (ang.). W: European Champion Falls [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-10-31].
  36. Ian Marshall: Ma Long and Ma Lin Hand Out Severe Lessons to Reach Sheffield Final (ang.). ITTF. [dostęp 2009-11-01].
  37. Asian Events (ang.). ATTU.
  38. Asian Events\Team Events Result – Asian Championships 2009 (ang.). ATTU.
  39. MEN’S SINGLES: BEST OF 7 GAMES (ang.). W: II QUARTER,181-114 [on-line]. ATTU.
  40. MEN’S SINGLES: BEST OF 7 GAMES (ang.). W: II QUARTER,124-114 [on-line]. ATTU.
  41. MEN’S SINGLES: BEST OF 7 GAMES (ang.). W: II QUARTER,143-114 [on-line]. ATTU.
  42. MEN’S SINGLES: BEST OF 7 GAMES (ang.). W: II QUARTER,171-114 [on-line]. ATTU.
  43. MEN’S SINGLES: BEST OF 7 GAMES (ang.). W: IV QUARTER semi finals,131-114 [on-line]. ATTU.
  44. MEN’S DOUBLES (ang.). W: II half,131&114-271&172,161&163 [on-line]. ATTU.
  45. MEN’S DOUBLES (ang.). W: II half,131&114-121&125 [on-line]. ATTU.
  46. MEN’S DOUBLES (ang.). W: II half,131&114-173&175 [on-line]. ATTU.
  47. MEN’S DOUBLES (ang.). W: Finals,131&114-112&111 [on-line]. ATTU.
  48. MIXED DOUBLES (ang.). W: Semi finals,Finals [on-line]. ATTU.
  49. Azian Table Tennis Championship (ang.). ATTU.
  50. 2009 Pro Tour Grand Finals, Macau, MAC, Jan 7 – Jan 10, (ang.). ITTF.
  51. By: Ian Marshall: A Perfect Birthday Present for Xu Xin (ang.). ittf.com, 2010-01-08. [dostęp 2010-01-08].
  52. Ian Marshall: The Voice of Experience and the Exuberance of Youth Succeeds in Macau (ang.). ITTF. [dostęp 2010-01-09].
  53. Ian Marshall: Breathtaking Rallies, Xu Xin Overcomes Wang Liqin to Book Final Place (ang.). ITTF. [dostęp 2010-01-10].
  54. Ian Marshall: Ma Long Emulates Guo Yan to Create History in Macau (ang.). ITTF. [dostęp 2010-01-10].
  55. 2010 Kuwait Open – ITTF Pro Tour, Kuwait City, KUW, Feb 23 – Feb 27 (ang.).
  56. Ian Marshalll: Three Minor Upsets as China Asserts Authority on Proceedings in Kuwait (ang.). ITTF. [dostęp 2010-02-26].
  57. Ian Marshall: Zhang Jike Boosts his Claim for First Choice Selection (ang.). ITTF. [dostęp 2010-02-26].
  58. Ian Marshall: Xu Xin Makes Most of Lifeline to End Reign of Defending Champion (ang.). ITTF. [dostęp 2010-02-27].
  59. Ian Marshall: Xu Xin Seizes the Opportunity to Win Salwa Cup Kuwait Open Title (ang.). ITTF. [dostęp 2010-02-27].
  60. By:Ian Marshall: Xu Xin and Guo Yue Exempt as Compatriots Seek Passport for Moscow (ang.). ITTF. [dostęp 2010-03-08].
  61. By: Ian Marshall: Zhang Jike Simply Awesome as Xu Xin’s Aspirations Lay in Ruins (ang.). ITTF. [dostęp 2010-03-27].
  62. By:Ian Marshall: Younger Generation Prevails as Xu Xin Captures Bronze Medal in Guangzhou (ang.). ITTF. [dostęp 2010-03-28].
  63. By:Ian Marshall: The Old Guard Remains Firm as China’s New Generation Climbs Rankings (ang.). ITTF. [dostęp 2010-03-31].
  64. By: Ian Marshall: Another Awesome Display Steers China to Men’s Team Semi-Finals (ang.). ITTF. [dostęp 2010-05-28].
  65. By: Ian Marshall: Style Overcomes History to Clinch Suzhou Men’s Doubles Gold (ang.). ITTF. [dostęp 2010-08-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na tischtennis-infos.de (niem.)
 • Taiyuan (chin.: 太原; pinyin: Tàiyuán) – miasto o statusie prefektury miejskiej w środkowych Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Shanxi. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 2 809 501. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 3 304 023 mieszkańców. Ośrodek hutnictwa żelaza, przemysłu maszynowego, elektrotechnicznego, elektronicznego, chemicznego, włókienniczego, skórzano-obuwniczego, spożywczego; ośrodek szkolnictwa wyższego. Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji Taiyuan. Miasto posiada własny port lotniczy.Makau lub Makao (chin. trad. 澳門, chin. upr. 澳门, kant. jyutping Ou3 mun4 wym. [ʔōu mǔːn], mand. pinyin Àomén wym. [ɑ̂ʊ̯mə̌n]), oficjalnie Specjalny Region Administracyjny Makau (chiń. upr. 澳门特别行政区; chiń. trad. 澳門特別行政區; pinyin: Àomén Tèbié Xíngzhèngqū; jyutping: Ou3 mun4 Dak6 bit6 Hang4 zing3 keoi1; port.: Região Administrativa Especial de Macau) – jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau leży po zachodniej stronie estuarium Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i hazardzie, jednak prężnie rozwijają się także niektóre gałęzie przemysłu, m.in. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski. Makau zalicza się do najbogatszych regionów na świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hao Shuai (chiń. upr.: 郝帅; chiń. trad.: 郝帥; pinyin: Hǎo Shuài; ur. 1 października 1983 w Tiencin) – chiński tenisista stołowy, dwukrotnie srebrny i dwukrotnie brązowy medalista mistrzostw świata, trzykrotny mistrz Azji.
  Seiya Kishikawa (jap. 岸川聖也, Kishikawa Seiya, ur. 21 maja 1987 w Fukuoce) – japoński tenisista stołowy, sześciokrotny brązowy medalista mistrzostw świata, trzykrotny mistrz świata juniorów.
  Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.
  Jakub Kosowski (ur. 26 grudnia 1982 w Bytomiu) - polski tenisista stołowy. Członek kadry narodowej i olimpijskiej mężczyzn w Polsce w tenisie stołowym. Zawodnik francuskiego klubu tenisa stołowego Pontoise Cergy. W sezonie 2013/2014 Kosowski będzie grał w TTS Carbo-Koks Polonii Bytom.
  Singapur (ang. Singapore, chiń. 新加坡 Xīnjīapō, malaj. Singapura, tamil. சிங்கப்பூர Cingkappūr) – miasto-państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Leży w południowo-wschodniej Azji.
  Wyspy Brytyjskie (ang. The British Isles, irl. Éire agus an Bhreatain Mhór, wal. Ynysoedd Prydain; 2) – megaregion fizycznogeograficzny Europy Zachodniej. Grupa wysp w północno-wschodniej części Atlantyku, położona na północny zachód od kontynentalnej Europy, oddzielona od niej kanałem La Manche i Cieśniną Kaletańską.
  Wang Hao (chiń.: 王皓; pinyin: Wáng Hào; ur. 15 grudnia 1983 w Changchun) – chiński tenisista stołowy. Zawodnik chińskiej kadry narodowej w tenisie stołowym. Jest sponsorowany przez chińską firmę tenisa stołowego Double Happines. Mistrz świata i dwukrotnie wicemistrz świata w grze pojedynczej. Wielokrotny medalista olimpijski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.103 sek.