• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Xen

  Przeczytaj także...
  W komputerologii Physical Address Extension (PAE) jest rozszerzeniem umożliwiającym procesorom x86 (32-bitowym) dostęp do fizycznej przestrzeni adresowej (w tym pamięci o dostępie swobodnym RAM) o rozmiarze większym niż 4 gigabajty.AMD Virtualization (AMD-V) – technologia przeznaczona dla maszyny wirtualnej wykorzystującej rodzinę procesorów AMD64 produkowanych z gniazdem F i AM2 polegająca na wykorzystaniu wirtualizacji – jeden komputer może uruchomić kilka wirtualnych komputerów działających z własnymi systemami operacyjnymi i zainstalowanymi programami. Oprócz wsparcia ze strony chipsetu technologia ta potrzebuje do pracy oprogramowania pośredniczącego i zarządzającego jak np. Xen, Hyper-V, VirtualBox lub VMware.
  Hipernadzorca (ang. hypervisor) – narzędzie niezbędne do prowadzenia procesu wirtualizacji. Nazwa hipernadzorca była odpowiedzią na słowo superuser (ang. supervisor), stanowiące określenie konta mającego pełną kontrolę nad systemem - przedrostek hiper- oznacza jeszcze wyższe uprawnienia administratora posługującego się hipernadzorcą.
  Schemat architektury Xen

  Xenmonitor maszyn wirtualnych (ang. Hypervisor) wydany na licencji open source, opracowany na Uniwersytecie Cambridge, obecnie rozwijany przez firmę XenSource.

  Jego zadaniem jest zarządzenie współpracą maszyn wirtualnych uruchomionych w jego środowisku, w szczególności dbanie o wzajemną separację środowisk wirtualnych z zachowaniem maksymalnej ich wydajności. Atutem i przyczyną popularności Xen jest to, że zajmuje stosunkowo niewiele zasobów sprzętowych.

  Plan 9 from Bell Labs – rozproszony system operacyjny, który powstał w Computing Sciences Research Center w AT&T Bell Laboratories (obecnie Lucent Technologies, Bell Labs).OpenSolaris - projekt firmy Sun Microsystems, mający na celu stworzenie otwartej wersji jej natywnego systemu operacyjnego Solaris; podobne rozwiązanie zostało już zastosowane w przypadku pakietu biurowego StarOffice, który ma również otwartą wersję OpenOffice.org.

  Obsługa systemów operacyjnych[]

  Systemy operacyjne działające pod jego kontrolą w trybie tzw. parawirtualizacji muszą zostać odpowiednio zmodyfikowane (przeportowane na specjalną architekturę Xen), dlatego nadaje się do wirtualizacji sprzętu dla systemów z dostępnym kodem źródłowym (głównie FLOSS).

  Parawirtualizacja - technika wirtualizacji, w której wirtualizowany system operacyjny (Gość - ang. Guest, Partycja - ang. Partition lub Domena - ang. Domain) współpracuje ze środowiskiem operacyjnym komputera w zakresie obsługi tych elementów sprzętowych, których obsługa kolidowałaby z działalnością innych środowisk wirtualizowanych.VMware, Inc. – firma produkująca oprogramowanie do wirtualizacji. Została założona w 1998 roku i jej siedziba znajduje się w Palo Alto w Kalifornii. Przedsiębiorstwo jest własnością EMC Corporation.

  Obecnie obsługuje Linuksa (od serii 2.4), NetBSD, Plan 9 oraz OpenSolaris (reimplementacja na licencji CDDL znana pod nazwą xVM), implementowana jest także obsługa FreeBSD.

  Nowe możliwości[]

  Xen 3.x potrafi nadzorować działanie systemów operacyjnych w wersji wieloprocesorowej (do 32 procesorów) zarówno 32 i 64-bitowych procesorach Intel oraz AMD. Na maszynach 32-bitowych Xen wykorzystuje technikę PAE do adresowania dużej ilości pamięci (możliwe jest też działanie bez PAE na maszynach 32-bitowych, lecz z pewnymi ograniczeniami). Na maszynach 64-bitowych, można wirtualizować zarówno systemy 64-bitowe, jak i 32-bitowe. Xen potrafi wykorzystać sprzętową pomoc przy pracy w trybie pełnej wirtualizacji, na przykład na procesorach Intel wyposażonych w technologię Virtualization Technology (w skrócie VT, nazwa kodowa: Vanderpool), oraz na procesorach AMD z analogiczną technologią (AMD-V, nazwa kodowa: Pacifica), można uruchamiać systemy operacyjne bez modyfikacji i uszczerbku na wydajności.

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Kernel-based Virtual Machine, czyli maszyna wirtualna bazująca na jądrze to środowisko wirtualizacyjne dla systemów linuksowych.

  W przyszłości planowana jest między innymi funkcja współdzielenia szybkiej pamięci bufora procesora między partycjami (shared buffer cache, XenFS) oraz szybsza komunikacja sieciowa między wirtualnymi maszynami, nawet jeśli będą one migrować.

  Wspierane architektury to Intel IA32, AMD64/Intel x86-64, oraz Intel Itanium (IA-64). Rozwijany jest również podprojekt Xen, aby ten działał na architekturze ARM. W przeszłości były również dostępne wersje na architekturę PowerPC, lecz z braku zainteresowania projekt zarzucono (serwery z PowerPC, czyli zwykle IBM, najczęściej posiadają własne mechanizmy wirtualizacji).

  Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Projekty związane[]

  W ramach Xen rozwija się projekt Xenoserver, którego celem jest stworzenie globalnego grida wirtualnych maszyn pracujących pod kontrolą Xen, przeznaczony do obliczeń rozproszonych.

  Inne związane projekty:

 • Parallax – menedżer nośników dla maszyn wirtualnych,
 • PDB (Pervasive Debugging) – narzędzie do odpluskwiania systemów działających na maszynach wirtualnych,
 • Enomalism – konsola do zarządzania Xenem przez WWW.
 • Zobacz też[]

 • KVM
 • Wine
 • VMware
 • VirtualBox
 • Hyper-V
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona domowa Xen
 • Xenoserver
 • XenSource
 • Xenoppix – wielosystemowa dystrybucja na bazie Knoppiksa i Xen
 • Enomalism VMC
 • Komercyjne rozwiązanie oparte na Xenie
 • Knoppix – dystrybucja Linuksa oparta na Debianie, możliwa do uruchomienia bezpośrednio z płyt CD (Live CD) lub DVD (Live DVD), bez instalacji na dysku twardym. Jest ona rozwijana przez niemieckiego inżyniera Klausa Knoppera.AMD64 (x86-64 lub x64) to 64-bitowa architektura procesorów firmy AMD, przeznaczona dla komputerów osobistych (procesory AMD Athlon 64, Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Phenom, oraz ostatnie wersje procesorów Sempron), komputerów przenośnych (Sempron, Turion 64, Turion 64 X2) oraz serwerów i wydajnych stacji obliczeniowych (AMD Opteron). Jest ona rozszerzeniem architektury x86 głównie o 64-bitowe rozkazy oraz rejestry. Umożliwia także bezpośrednie wykonywanie 16- i 32-bitowego kodu x86.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  NetBSD – wysoce przenośny, dostępny na wiele architektur system operacyjny z rodziny BSD (Unix), zgodny z normą POSIX.
  Grid (ang. grid, w Polsce niekiedy mylnie nazywany siatką komputerową a poprawnie przetwarzaniem sieciowym) – system, który integruje i zarządza zasobami będącymi pod kontrolą różnych domen (od instytucji po system operacyjny) i połączonymi siecią komputerową, używa standardowych, otwartych protokołów i interfejsów ogólnego przeznaczenia (odkrywania i dostępu do zasobów, autoryzacji, uwierzytelniania) oraz dostarcza usług odpowiedniej jakości (QoS, oferuje usługi wyższego poziomu).
  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.
  Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.
  FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.
  Architektura ARM (Advanced RISC Machine, pierwotnie Acorn RISC Machine) jest 32-bitową architekturą (modelem programowym) procesorów typu RISC.
  Port – wersja programu komputerowego na inną platformę sprzętową bądź programistyczną, zazwyczaj na inną architekturę procesora lub system operacyjny. Port powstaje w wyniku przeniesienia już istniejącego kodu, ogólniej można mówić o implementacji danego programu na inną platformę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.