• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Xander Bogaerts

  Przeczytaj także...
  Tampa Bay Rays - drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League z siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie.World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.
  Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.

  Xander Jan Bogaerts (ur. 1 października 1992) – arubański baseballista występujący na pozycji łącznika i trzeciobazowego w Boston Red Sox.

  Przebieg kariery[ | edytuj kod]

  W sierpniu 2009 podpisał kontrakt z Boston Red Sox i początkowo grał w klubach farmerskich tego zespołu. W 2011 był w składzie reprezentacji Holandii na mistrzostwach świata, na których zdobył złoty medal. W sezonie 2012 i 2013 występował w Portland Sea Dogs (Double-A) i Pawtucket Red Sox (Triple-A). W marcu 2013 zagrał w siedmiu meczach na turnieju World Baseball Classic, gdzie Holandia w półfinale uległa reprezentacji Dominikany 1–3.

  Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.Pawtucket Red Sox – amerykańska drużyna baseballowa mająca swoją siedzibę w Pawtucket w stanie Rhode Island. Od 1970 roku , czyli od poczatku istnienia klubu - jest klubem farmerskim Boston Red Sox.

  W Major League Baseball zadebiutował 20 sierpnia 2013 w meczu przeciwko San Francisco Giants na AT&T Park. 7 września 2013 w spotkaniu z New York Yankees zdobył pierwszego w MLB home runa. W tym samym roku został powołany do 25-osobowej kadry na postseason i wystąpił we wszystkich meczach World Series, w których Red Sox pokonali St. Louis Cardinals 4–2 w serii best-of-seven. W lipcu 2016 po raz pierwszy został wybrany do AL All-Star Team, otrzymując najwięcej głosów spośród łączników.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Trzeciobazowy (ang. third baseman, w skrócie 3B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu trzeciej bazy. W zapisie meczowym trzeciobazowy odnotowywany jest jako numer 5.

  7 kwietnia 2018 w meczu przeciwko Tampa Bay Rays wyrównał rekord kariery, zaliczając 6 RBI.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Xander Bogaerts is at home playing shortstop (ang.). bostonglobe.com. [dostęp 1 marca 2014].
  2. Despite World Series success, Red Sox rookie Xander Bogaerts almost unknown in the Netherlands (ang.). foxnews.com. [dostęp 1 marca 2014].
  3. Xander Bogaerts Minor League Stats (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 marca 2014].
  4. 2013 Statistics - Netherlands (ang.). worldbaseballclassic.com. [dostęp 1 marca 2014].
  5. Bogaerts goes hitless in Major League debut (ang.). redsox.com. [dostęp 1 marca 2014].
  6. 2013 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 marca 2014].
  7. Red Sox sending 6 (4 starters) to All-Star Game (ang.). mlb.com. [dostęp 9 lipca 2016].
  8. Red Sox win 7th straight behind Xander's slam (ang.). mlb.com. [dostęp 8 kwietnia 2018].
  9. Xander Bogaerts Statistics and History (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 15 listopada 2015].
  10. 2018 World Series Boston Red Sox over Los Angeles Dodgers (4-1) (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 15 listopada 2018].
  Aruba – terytorium zależne Holandii (de iure autonomiczny kraj wchodzący w skład Królestwa Niderlandów) i jedna z wysp wulkanicznego archipelagu Małych Antyli, zamykającego od wschodu Morze Karaibskie. Aruba ma powierzchnię 180 km² i zamieszkiwana jest przez 120 tys. osób, głównie pochodzenia hiszpańskiego, holenderskiego i afrykańskiego.World Baseball Classic – baseballowy turniej międzynarodowy zarządzany przez Międzynarodową Federację Baseballu (IBAF), utworzony w 2005 roku przez Major League Baseball, Związek Zawodowy Baseballistów (ang. Major League Baseball Players Association) oraz inne ligi zawodowe na świecie. Zwycięzca turnieju ogłaszany jest mistrzem świata. Do 2011 roku odbywał się równolegle z nieorganizowanymi już mistrzostwami świata w baseballu, a do 2008 roku z wycofanym z programu turniejem olimpijskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.
  Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  San Francisco Giants – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, ma siedzibę w San Francisco w stanie Kalifornia. Siedmiokrotny zwycięzca w World Series.
  New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.
  St. Louis Cardinals – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Saint Louis w stanie Missouri. Jedenastokrotny zwycięzca w World Series.
  Mistrzostwa świata w baseballu – międzynarodowy turniej baseballowy, organizowany przez Międzynarodową Federację Baseballu w latach 1938–2011.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.787 sek.