• Artykuły
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • X kadencja Sejmu Krajowego Galicji



    Podstrony: [1] 2 [3]
    Przeczytaj także...
    Edmund Franciszek Riedl (ur. 2 czerwca 1854, zm. 23 sierpnia 1916 we Lwowie) – kupiec, poseł na galicyjski Sejm Krajowy.Józef Teofil Teodorowicz (ur. 25 lipca 1864 w Żywaczowie na Pokuciu, zm. 4 grudnia 1938 we Lwowie) – polski arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego, teolog, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy, a następnie senator I kadencji w II RP.
    Skład Sejmu[ | edytuj kod]

    | edytuj kod]

  • Józef Bilczewski – rzymskokatolicki arcybiskup lwowski
  • Andrzej Szeptycki – greckokatolicki arcybiskup lwowski, metropolita halicki
  • Józef Teodorowicz – ormiańskokatolicki arcybiskup lwowski
  • Leon Wałęga – rzymskokatolicki biskup tarnowski
  • Józef Sebastian Pelczar – rzymskokatolicki biskup przemyski
  • Adam Stefan Sapieha – rzymskokatolicki biskup krakowski
  • Kostiantyn Czechowycz – greckokatolicki biskup przemyski
  • Hryhorij Chomyszyn – greckokatolicki biskup stanisławowski
  • Stanisław Starzyński – rektor Uniwersytetu Lwowskiego
  • Kazimierz Kostanecki – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Kazimierz Olearski – rektor Politechniki Lwowskiej
  • Stanisław Tarnowski – prezes Akademii Umiejętności
  • Posłowie obieralni[ | edytuj kod]

    I kuria[ | edytuj kod]

  • 1. Obwód krakowski:
  • Michał Bobrzyński
  • Jan Albin Goetz
  • Wacław Zaleski
  • Władysław Leopold Jaworski
  • Stefan Skrzyński
  • Antoni Wodzicki
  • 2. Obwód brzeżański:
  • Franciszek Biesiadecki
  • Aleksander Krzeczunowicz
  • Mieczysław Onyszkiewicz
  • 3. Obwód przemyski:
  • Aleksander Dąmbski
  • Włodzimierz Kozłowski (złożył mandat w 1914, w czasie sesji)
  • Stanisław Stadnicki
  • 4. Obwód złoczowski:
  • Oktaw Sala
  • Oskar Schnell
  • Stanisław Stroński
  • 5. Obwód czortkowski:
  • Artur Cielecki-Zaremba (złożył mandat w 1914)
  • Adam Gołuchowski
  • Tadeusz Cieński
  • 6. Obwód tarnowski:
  • Józef Męciński
  • Jan Hupka
  • Jan Konopka
  • 7. Obwód tarnopolski:
  • Ludwik Koziebrodzki
  • Władysław Józef Serwatowski
  • Michał Garapich
  • 8. Obwód sanocki:
  • Kazimierz Laskowski
  • Stanisław Nowosielecki
  • Mieczysław Urbański
  • 9. Obwód samborski:
  • Stanisław Wincenty Kasznica
  • Albin Rayski (złożył mandat w 1914, w czasie sesji)
  • Aleksander Skarbek
  • 10. Obwód żółkiewski:
  • Stanisław Starzyński
  • Paweł Sapieha
  • Andrzej Lubomirski
  • 11. Obwód sądecki:
  • Antoni Mars
  • Tadeusz Pilat
  • 12. Obwód rzeszowski:
  • Stanisław Dąmbski
  • Adam Jędrzejowicz
  • 13. Obwód stryjski:
  • Julian Brunicki
  • Włodzimierz Barański
  • 14. Obwód stanisławowski:
  • Władysław Dzieduszycki
  • Józef Milewski
  • 15. Obwód kołomyjski:
  • Mikołaj Krzysztofowicz
  • Leon Puzyna (złożył mandat pod koniec 1913 w jego miejsce wybrano Stefana Moysa-Rosochackiego)
  • 16. Obwód lwowski:
  • Dawid Abrahamowicz
  • II kuria[ | edytuj kod]

  • Natan Loewenstein (Izba lwowska)
  • Józef Sare (Izba krakowska)
  • Stanisław Rittel (Izba brodzka)
  • III kuria[ | edytuj kod]

  • 1. Okręg Lwów:
  • Ernest Adam
  • Stanisław Głąbiński
  • Aleksander Lisiewicz
  • Józef Neumann
  • Edmund Riedl
  • Tadeusz Rutowski
  • 2. Okręg Kraków:
  • Ernest Tytus Bandrowski
  • Jan Kanty Federowicz
  • Juliusz Leo
  • Konstanty Srokowski
  • 3. Okręg Przemyśl:
  • Franciszek Doliński
  • 4. Okręg Stanisławów:
  • Leon Biliński
  • 5. Okręg Tarnopol:
  • Józef Rajmund Schmidt
  • 6. Okręg Brody:
  • Stefan Tobiasz Aszkenaze
  • 7. Okręg Jarosław:
  • Władysław Jahl
  • 8. Okręg Drohobycz:
  • Alfred Halban
  • 9. Okręg Biała:
  • Karol Haempel
  • 10. Okręg Nowy Sącz:
  • Witold Korytowski
  • 11. Okręg Tarnów:
  • Tadeusz Tertil
  • 12. Okręg Rzeszów:
  • Stanisław Jabłoński
  • 13. Okręg Sambor:
  • Czesław Wójcicki
  • 14. Okręg Stryj:
  • Marceli Misiński
  • 15. Okręg Kołomyja:
  • Jan Kleski
  • 16. Okręg Podgórze-Wieliczka:
  • Franciszek Maryewski
  • 17. Okręg Bochnia-Wadowice:
  • Ferdynand Maiss
  • 18. Okręg Gorlice-Jasło:
  • Ludomił German
  • 19. Okręg Sanok-Krosno:
  • Alfred Zgórski
  • 20. Okręg Brzeżany-Złoczów:
  • Stanisław Schaetzel
  • IV kuria[ | edytuj kod]

    1. Okręg Lwów – Walerian Krzeczunowicz
    2. Okręg Gródek – Stanisław Niezabitowski
    3. Okręg Brzeżany – Tymotej Staruch
    4. Okręg Bóbrka – Longyn Cehelski
    5. Okręg Rohatyn – dr Kost Łewyćkyj
    6. Okręg Podhajce – Wołodymyr Baczynśkyj
    7. Okręg Zaleszczyki – dr Teofil Okunewski
    8. Okręg Borszczów – ks. Ołeksandr Kapustianśkyj
    9. Okręg Czortków – dr Antin Horbaczewski
    10. Okręg Husiatyn – dr Iwan Kiweluk
    11. Okręg Kołomyja – Kyryło Trylowski
    12. Okręg Horodenka – Antoni Teodorowicz
    13. Okręg Kosów – Pawło Ławruk
    14. Okręg Śniatyń – Iwan Sanduliak
    15. Okręg Przemyśl – Teofil Kormosz
    16. Okręg Jarosław – Witold Czartoryski
    17. Okręg Jaworów – Iwan Kochanowśkyj
    18. Okręg Mościska – Stanisław Adam Stadnicki
    19. Okręg Sambor – Feliks Sozański
    20. Okręg Turka – Teodor Rożankowśkyj
    21. Okręg Drohobycz – Franciszek Zamoyski
    22. Okręg Rudki – Hryć Terszakoweć
    23. Okręg Stary Sambor – ks. Iwan Jaworśkyj
    24. Okręg Sanok – Jan Potocki
    25. Okręg Lisko – August Krasicki
    26. Okręg Dobromil – Paweł Tyszkowski
    27. Okręg Brzozów – Stanisław Biały
    28. Okręg Stanisławów – Łazar Wynnyczuk
    29. Okręg Bohorodczany – Mychajło Nowakiwśkyj
    30. Okręg Buczacz – Mieczysław Burzyński
    31. Okręg Nadwórna – Mykoła Łahodynśkyj
    32. Okręg Tłumacz – Iwan Makuch
    33. Okręg Stryj – Jewhen Petruszewycz
    34. Okręg Dolina – ks. Hipolit Zaremba
    35. Okręg Kałusz – Iwan Kuroweć
    36. Okręg Żydaczów – Łew Łewyćkyj
    37. Okręg Tarnopol – Pawło Dumka
    38. Okręg Skałat – Leon Piniński
    39. Okręg Zbaraż – Sydir Hołubowycz
    40. Okręg Trembowla – Jan Gromnicki
    41. Okręg Złoczów – Teodor Wanio
    42. Okręg Brody – Dmytro Markow
    43. Okręg Kamionka Strumiłowa – Stanisław Badeni
    44. Okręg Przemyślany – Wołodymyr Synhałewycz
    45. Okręg Żółkiew – Mychajło Korol
    46. Okręg Sokal – Roman Perfećkyj
    47. Okręg Cieszanów – ks. Seweryn Metellja
    48. Okręg Rawa – Roman Sas-Załozećkyj
    49. Okręg Kraków – Józef Serczyk
    50. Okręg Chrzanów – Edward Mycielski
    51. Okręg Bochnia – Wincenty Pilch
    52. Okręg Brzesko – Szymon Bernadzikowski
    53. Okręg Wieliczka – Franciszek Bardel
    54. Okręg Jasło – Jędrzej Bosak
    55. Okręg Gorlice – Władysław Długosz
    56. Okręg Krosno – Jan Stapiński
    57. Okręg Rzeszów – Wincenty Tomaka
    58. Okręg Kolbuszowa – ks. Eugeniusz Okoń
    59. Okręg Łańcut – Bolesław Żardecki
    60. Okręg Nisko – ks. Stanisław Wolanin
    61. Okręg Tarnobrzeg – Zdzisław Tarnowski
    62. Okręg Nowy Sącz – Józef Maciuszek
    63. Okręg Grybów – ks. Jacenty Michalik
    64. Okręg Nowy Targ – Jan Bednarski
    65. Okręg Limanowa – Michał Łaskuda
    66. Okręg Tarnów – Wincenty Witos
    67. Okręg Dąbrowa – Jakub Bojko
    68. Okręg Pilzno – Adam Krężel
    69. Okręg Ropczyce – Jan Siwula
    70. Okręg Mielec – Andrzej Kędzior
    71. Okręg Wadowice – Franciszek Górkiewicz
    72. Okręg Biała – Stanisław Łazarski
    73. Okręg Myślenice – Kazimierz Bzowski
    74. Okręg Żywiec – Jan Zamorski

    Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Szematyzm Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim na rok 1913, s. 415;
    Julian Marian Brunicki (ur. 10 grudnia 1864 we Lwowie, zm. 9 kwietnia 1924 w Podhorcach) – baron, ziemianin, przyrodnik, poseł do Sejmu Krajowego Galicji IX I X kadencji. Juliusz Leo, właśc. Juliusz Franciszek Leo (ur. 15 listopada 1861 w Stebniku koło Drohobycza, zm. 21 lutego 1918 w Krakowie) – polityk galicyjski, ekonomista, prawnik, prezydent Krakowa.


    Podstrony: [1] 2 [3]



    w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

    Warto wiedzieć że... beta

    Artur Karol Cielecki-Zaremba, także jako Artur Zaremba Cielecki herbu Zaremba (ur. 12 lipca 1850 w Hadyńkowcach, zm. 10 listopada 1930 w Krakowie) – polski właściciel dóbr, polityk, poseł do Sejmu Krajowego Galicji VII, VIII, IX i X kadencji od 1895 do 1914, działacz społeczny.
    Wincenty Witos (ur. 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach koło Tarnowa, zm. 31 października 1945 w Krakowie) – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej.
    Oktaw Sala (ur. 1841 - zm. 26 kwietnia 1917 we Lwowie) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji VI, VII, VIII i IX kadencji (1890-1913), właściciel dóbr Wysocko.
    Konstanty Srokowski (ur. w 1878 we Lwowie - zm. w 1935) - polski działacz liberalno-demokratyczny i publicysta pochodzenia ukraińskiego, poseł do Sejmu Krajowego Galicji X kadencji.
    Ferdynand Maiss (ur. w 1856 - zm. w 1933) – dr prawa, adwokat, wiceprezes Izby Adwokackiej w Krakowie, poseł Sejmu Krajowego Galicji czterech kadencji w latach 1895 - 1914, działacz polityczny i społeczny, honorowy obywatel miasta Bochni, jeden z najbardziej zasłużonych i zarazem najdłużej urzędujących burmistrzów Bochni (22 lata - od 1896 do 1918). Prezes Miejskiej Kasy Oszczędności w Bochni.
    Leon Piniński (ur. 8 marca 1857 we Lwowie, zm. 4 kwietnia 1938 we Lwowie) – polski dyplomata, kolekcjoner i historyk sztuki, profesor prawa rzymskiego i rektor (w roku akademickim 1928/1929) Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
    Roman Perfećkyj (ur. w 1880, zm. w 1944) – ukraiński polityk, działacz społeczny, poseł do Sejmu Krajowego Galicji X kadencji, poseł na Sejm IV kadencji w II Rzeczypospolitej, adwokat i notariusz.

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.992 sek.