• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • X - album Def Leppard

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  X – ósmy album studyjny brytyjskiego zespołu Def Leppard wydany w roku 2002. Brzmieniowo płyta odchodziła od hard rocka w stronę muzyki pop i nie spotkała się z sukcesem.

  Lista utworów[]

  1. "Now" (Marti Frederiksen, Phil Collen, Joe Elliott, Vivian Campbell, Rick Savage, Rick Allen) – 3:58
  2. "Unbelievable" (Per Aldeheim, Andreas Carlsson, Max Martin) – 3:58
  3. "You're So Beautiful" (Frederiksen, Collen, Elliott, Campbell, Savage, Allen) – 3:31
  4. "Everyday" (Frederiksen, Collen, Elliott, Campbell, Savage, Allen) – 3:08
  5. "Long, Long Way to Go" (Wayne Hector, Steve Robson) – 4:38
  6. "Four Letter Word" (Collen, Elliott, Campbell, Savage, Allen) – 3:07
  7. "Torn to Shreds" (Collen, Savage, Elliott, Campbell, Allen) – 2:56
  8. "Love Don't Lie" (Elliott, Collen, Campbell, Savage, Allen) – 4:46
  9. "Gravity" (Collen, Elliott, Pete Woodroffe, Campbell, Savage, Allen) – 2:33
  10. "Cry" (Collen, Elliott, Campbell, Savage, Allen) – 3:17
  11. "Girl Like You" (Campbell, Collen, Elliott, Savage, Allen) – 2:49
  12. "Let Me Be the One" (Elliott, Campbell, Collen, Savage, Allen) – 3:29
  13. "Scar" (Collen, Elliott, Campbell, Savage, Woodroffe, Allen) – 4:59

  Twórcy[]

 • Joe Elliottwokal
 • Rick Savagegitara basowa, gitara akustyczna
 • Phil Collen – gitara akustyczna
 • Vivian Campbell – gitara akustyczna
 • Rick Allenperkusja
 • Notowania[]

  Przypisy

  1. Stephen Thomas Erlewine: X - Def Leppard | Songs, Reviews, Credits | AllMusic (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-03].
  2. Rob Sheffield: Def Leppard X Album Review | Rolling Stone (ang.). www.rollingstone.com, 2002-08-13. [dostęp 2016-04-03].
  3. DEF LEPPARD | full Official Chart History | Official Charts Company (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2016-03-31].
  4. australian-charts.com - Discography Def Leppard (ang.). australian-charts.com. [dostęp 2016-03-31].
  5. Offizielle Deutsche Charts - Offizielle Deutsche Charts (niem.). www.offiziellecharts.de. [dostęp 2016-03-31].
  6. norwegiancharts.com - Discography Def Leppard (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2016-03-31].
  7. Def Leppard - Chart history | Billboard (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-03-31].
  8. swedishcharts.com - Discography Def Leppard (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2016-03-31].

  Linki zewnętrzne[]

 • X w bazie Discogs
 • Oficjalna strona zespołu
 • Def Leppard – brytyjski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka i glam metalu, powstały w 1977 roku w Sheffield. Czas największej popularności grupy to lata 80. oraz początek 90., kiedy to wydane zostały takie albumy jak Pyromania (1983) oraz Hysteria (1987), obie certyfikowane jako diamentowe w USA za sprzedaż 10 milionów kopii każda. Def Leppard sprzedali ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Zostali uplasowani na 31. miejscu listy najlepszych artystów hardrockowych przez stację VH1 oraz na 70. miejscu listy najlepszych artystów wszech czasów.Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Martin Karl "Max Martin" Sandberg (ur. 26 lutego 1971) – producent i autor tekstów piosenek. Współpracował między innymi z Ace of Base, *NSYNC, Jessicą Folker, Christiną Aguilerą, Britney Spears, Pink, Backstreet Boys, Katy Perry, Kelly Clarkson, Leilą K, Army of Lovers, Apocalypticą, Ke$hą, Taio Cruzem, Usherem i z One Direction
  Vivian Patrick Campbell (ur. 25 sierpnia 1962 w Belfaście w Irlandii Północnej) – irlandzki gitarzysta i muzyk, członek hardrockowego zespołu Def Leppard.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.