• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XVI Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Cessna 172 Skyhawk – czteromiejscowy, jednosilnikowy górnopłat. Wyprodukowanych zostało więcej egzemplarzy Cessny 172 niż jakiegokolwiek innego samolotu, jest to najprawdopodobniej najpopularniejszy samolot szkolno-treningowy na świecie.
  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  XVI Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym - zawody lotnicze, organizowane w dniach 20-26 lipca 2008 w Ried im Innkreis w Austrii z ramienia Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI), łącznie z XVIII Mistrzostwami Świata w Lataniu Precyzyjnym.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Cessna 152 – dwumiejscowy samolot treningowy i turystyczny produkowany przez firmę Cessna Aircraft Company ze Stanów Zjednoczonych, będący zmodernizowaną wersją samolotu Cessna 150. Często stosowany w lotniczym szkoleniu podstawowym do licencji turystycznej, licencji zawodowej oraz innych uprawnień pilotów lotnictwa cywilnego. Obecnie na zachodzie (a zwłaszcza w USA) w dużej mierze wyparty przez większy model Cessna 172, z roli samolotu szkolenia podstawowego.

  Uczestnicy[]

  W zawodach sklasyfikowano 54 załogi z Polski (6), Czech (6), Węgier (6), Rosji (6), Austrii (5), Francji (4), Hiszpanii (4), Chile (4), Wielkiej Brytanii (3), RPA (3), Słowacji (2), Cypru (2), Izraela (2) i Niemiec (1).

  Najpopularniejszym typem samolotu była Cessna 172 (28), następnie Cessna 152 (14 załóg), Cessna 150 (5), Glastar (2) oraz pojedyncze 3Xtrim, HB-23, Bloch 160, Zlin Z-43, Diamond Aircraft DA-20 (liczby biorących udział samolotów były mniejsze, gdyż część załóg korzystała z tych samych maszyn).

  Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI - Fédération Aéronautique Internationale) – międzynarodowa federacja zrzeszająca aerokluby narodowe, założona w 1905 roku w Paryżu.Ried im Innkreis – miasto w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, siedziba powiatu Ried im Innkreis. Około 11,5 tys. mieszkańców. Innkreis to Innviertel.

  W skład polskiej ekipy wchodziło 6 załóg (pilot / nawigator):

 • Janusz Darocha / Zbigniew Chrząszcz - Cessna 152
 • Krzysztof Skrętowicz / Krzysztof Wieczorek - 3Xtrim
 • Wacław Wieczorek / Bolesław Radomski - Cessna 152
 • Michał Wieczorek / Michał Osowski - Cessna 152
 • Łukasz Pawlak / Dariusz Lechowski - Cessna 152
 • Michał Bartler / Jerzy Markiewicz - Cessna 152
 • Wyniki[]

  Indywidualnie[]


  Dalsze miejsca polskich zawodników:

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.XVIII Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym – zawody lotnicze Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w lataniu precyzyjnym, organizowane w dniach 13-19 lipca 2008 w Ried im Innkreis w Austrii, razem z XVI Mistrzostwami Świata w Lataniu Rajdowym. Zwyciężyli w nich indywidualnie i zespołowo zawodnicy czescy, drugie miejsce indywidualnie oraz zespołowo zajęli Polacy.

  Zespołowo[]

  Liczono dwie najlepsze załogi (liczba pkt karnych):

  1.  Polska Gold medal 16px.png - 234
   1. Darocha / Chrząszcz - #1, 68 pkt
   2. Wieczorek / Skrętowicz - #3, 166 pkt
  2.  Czechy Silver medal 16px.png - 458
   1. Jakes / Kadlec - #4, 186 pkt
   2. Cihlar / Fiala - #6, 272 pkt
  3.  Francja Bronze medal 16px.png - 682
   1. Cherioux / Le Gentil - #2, 126 pkt
   2. Richard / Saphy - #11, 558 pkt
  4.  Austria - 892
  5.  Hiszpania - 1592
  6.  Węgry - 2770
  7.  Wielka Brytania - 2996
  8.  Chile - 3314
  9.  Słowacja - 3464
  10. Południowa Afryka RPA - 4044
  11.  Rosja - 4176
  12.  Cypr - 7788
  13.  Izrael - 9976

  Przypisy

  1. Załoga Skrętowicz / Wieczorek według Lotniczapolska.pl (w serwisie FAI: Wieczorek/Skrętowicz)

  Bibliografia[]

 • 16th FAI World Rally Flying Championship - strona oficjalna FAI [dostęp 22-6-2009]
 • Polak Rajdowym Mistrzem Świata w serwisie lotniczapolska.pl [dostęp 22-6-2009]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Cessna 150 – dwumiejscowy samolot treningowy i turystyczny produkowany przez firmę Cessna Aircraft Company w USA oraz na licencji przez firmę Reims Aviation we Francji. Następca Cessny 140, poprzednik Cessny 152. Często używana prywatnie oraz w lotniczym szkoleniu podstawowym, na przykład do licencji PPL(A).Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krzysztof Wieczorek (ur. 16 sierpnia 1961 w Słomnikach), polski pilot liniowy i sportowy, archeolog. Trzykrotny mistrz świata w lataniu precyzyjnym.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Janusz Darocha (ur. 27 czerwca 1960 w Łodzi) – polski pilot samolotowy, cywilny i sportowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii sportu samolotowego.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.