• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XO-2

  Przeczytaj także...
  Jednostka astronomiczna, oznaczenie au (dawniej również AU, w języku polskim czasem stosowany jest skrót j.a.) – pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa dokładnie 149 597 870 700 m. Dystans ten odpowiada w przybliżeniu średniej odległości Ziemi od Słońca. Definicja i oznaczenie zostały przyjęte podczas posiedzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pekinie w 2012 roku.Miliard – liczba o wartości: 1 000 000 000 = 10 (tysiąc milionów), w krajach stosujących długą skalę (w tym w Polsce).
  Promień (oznaczany literą r od łacińskiego słowa radius) to w geometrii odcinek łączący środek koła, okręgu, kuli lub sfery z dowolnym punktem położonym na jej brzegu, a także długość tego odcinka. Długość promienia jest w tym przypadku zawsze równa połowie długości średnicy, co wyraża wzór

  XO-2 (również XO-2N, GSC 03413-00005, 2MASS J07480647+5013328) – pomarańczowy karzeł znajdujący się w gwiazdozbiorze Rysia. Gwiazda ta ma odległego, podobnego do niej towarzysza XO-2S, który znajduje się 30 sekund łuku od niej, co odpowiada odległości 4000 au.

  Promień Słońca – używana w astronomii pozaukładowa jednostka miary używana do określania promienia gwiazd; równa się połowie obecnej średnicy Słońca:Temperatura – jedna z podstawowych wielkości fizycznych (parametrów stanu) w termodynamice. Temperatura jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energii.

  Charakterystyka fizyczna[ | edytuj kod]

  XO-2 znajduje się w odległości około 486 lat świetlnych (149 pc) od Ziemi. Ma około 2 miliardów lat. Jej masa to około 0,98 masy Słońca, a promień 0,96 promienia Słońca. Temperatura jej powierzchni wynosi ok. 5340 K.

  Kelwin – jednostka temperatury w układzie SI równa 1/273,16 temperatury termodynamicznej punktu potrójnego wody, oznaczana K. Definicja ta odnosi się do wody o następującym składzie izotopowym: 0,00015576 mola H na jeden mol H, 0,0003799 mola O na jeden mol O i 0,0020052 mola O na jeden mol O.Masa Słońca M ⊙ {displaystyle M_{odot }} – pozaukładowa jednostka używana w astronomii do określania mas obiektów astronomicznych (gwiazd, gromad, galaktyk itp.).

  Układ planetarny[ | edytuj kod]

  2 maja 2007 roku odkryto planetę okrążającą XO-2. Należy do grupy gorących jowiszów. Nosi oznaczenie XO-2 b.

  W 2014 roku odkryto także dwie planety krążące wokół towarzysza gwiazdy – XO-2S.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista gwiazd w gwiazdozbiorze Rysia
 • Lista gwiazd posiadających zidentyfikowane planety
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. S. Desidera et al.. The GAPS programme with HARPS-N at TNG IV. A planetary system around XO-2S. „Astronomy & Astrophysics”. 567 (L6), lipiec 2014. DOI: 10.1051/0004-6361/201424339 (ang.). 
  2. Christopher J. Burke et al.. XO-2b: Transiting Hot Jupiter in a Metal-rich Common Proper Motion Binary. „The Astrophysical Journal”. 671 (2), s. 2115, 2007-12-20. DOI: 10.1086/523087 (ang.). 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia Pozasłonecznych Układów Planetarnych: XO-2 (ang.). [dostęp 2014-10-20].
 • XO-2 w bazie SIMBAD (ang.)
 • Ryś (łac. Lynx, dop. Lyncis, skrót Lyn) – gwiazdozbiór nieba północnego, wprowadzony przez gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, aby wypełnić lukę między Woźnicą i Wielką Niedźwiedzicą, opublikowany w 1690 roku, w pośmiertnie wydanym atlasie Firmamentum Sobiescianum. Nadał mu tę nazwę ze względu na oczy rysia, które musiałby posiadać obserwujący, aby ją odnaleźć (kotowatym, w szczególności rysiom, folklor przypisywał nadzwyczajne widzenie nocą, w tym możliwość widzenia przez ściany). Jednakże zwierzę,które narysował na swojej mapie nieba, tylko w niewielkim stopniu przypomina prawdziwego rysia. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 60. Widoczny w Polsce od jesieni do wiosny.XO-2 b – planeta pozasłoneczna orbitująca wokół gwiazdy XO-2 w gwiazdozbiorze Rysia. Została odkryta dzięki obserwacji tranzytu przed tarczą gwiazdy w 2007 roku przez Christophera J. Burke i jego zespół. Jest drugą planetą odkrytą przy wykorzystaniu teleskopu XO.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.
  Gorący jowisz – klasa planet pozasłonecznych, gazowych olbrzymów, których orbita położona jest blisko macierzystej gwiazdy. Inna stosowana nazwa to planeta klasy Pegaza (ang. Pegasean planets), która wywodzi się od gwiazdozbioru Pegaza, w którym odkryto jednego z pierwszych gorących jowiszy 51 Pegasi b.
  Sekunda – jednostka miary kąta płaskiego równa 1/60 minuty czyli 1/3600 stopnia oznaczana 1″. Nie należy do układu SI.
  Pomarańczowy karzeł – gwiazda ciągu głównego typu widmowego K i jasności klasy V. Pod względem wielkości pomarańczowe karły położone są pomiędzy czerwonymi karłami typu M i klasy V oraz żółtymi karłami typu G i klasy V. Masa tego typu gwiazd wynosi od 0,5 do 0,8 masy Słońca, a temperatura ich powierzchni wynosi od 3900 do 5200 kelwinów.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Parsek – jednostka odległości używana w astronomii. Jest to odległość, dla której paralaksa roczna położenia Ziemi widzianej prostopadle do płaszczyzny orbity wynosi 1 sekundę łuku. Parsek można równoważnie opisać jako odległość, z jakiej połowa wielkiej osi orbity ziemskiej (czyli 1 j.a.) jest widoczna jako łuk (na firmamencie obserwującego) o długości 1 sekundy kątowej.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.