• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XMPP  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Komunikator Tlen.pl – polski komunikator internetowy. Jest integralną częścią portalu internetowego o2.pl. Według umowy licencyjnej dołączonej do programu udostępniany jest na zasadach freeware, ale w rzeczywistości jest to program adware.Internet Engineering Task Force to nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie.

  Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP, dawniej Jabber) – protokół bazujący na języku XML umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym wiadomości oraz statusu. Protokół ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach, ale również w innych systemach natychmiastowej wymiany informacji.

  Mimo iż nazwa konta na serwerach XMPP jest skonstruowana podobnie jak adres e-mail, nie dotyczy ona tej samej usługi, więc nie może być wykorzystywana przez oprogramowanie pocztowe. Istnieją jednak firmy, które w ramach jednego konta oferują zarówno adres e-mail jak i Jabber ID (np. Google wraz z Gmailem czy Microsoft i jego usługa Hotmail). Podobnym przykładem są serwisy społecznościowe Facebook oraz Nk.pl, które poprzez implementację języka XMPP na swoich serwerach, pozwoliły na korzystanie z wbudowanego w swoim serwisie czatu, z poziomu dowolnego komunikatora opartego na tym protokole. Protokół XMPP zasadniczo używany jest do błyskawicznej komunikacji między użytkownikami, ale nie ma przeszkód by używać go jak poczty elektronicznej tj. uruchamiać pobieranie wiadomości co pewien czas.

  GPG lub GnuPG (ang. GNU Privacy Guard - Strażnik Prywatności GNU) - wolny zamiennik oprogramowania kryptograficznego PGP. Udostępniony na licencji GPL, pierwotnie rozwijany przez Wernera Kocha. Projekt jest wspierany przez rząd niemiecki. GPG spełnia standard OpenPGP. Obecne wersje PGP (oraz Filecrypt firmy Veridis) mogą współpracować z systemami spełniającymi założenia standardu OpenPGP (takimi jak GPG). Jak jednak często się zdarza w takich sytuacjach, nie wszystkie funkcje nowszego oprogramowania są wspierane przez starsze. Użytkownicy muszą rozumieć te niezgodności i potrafić je obejść.XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.

  IETF opublikowało RFC dotyczące XMPP.

  Spis treści

 • 1 Zastosowania
 • 2 Cechy XMPP
 • 3 XMPP a Jabber
 • 4 Ewolucja
 • 5 Dokumenty RFC
 • 6 Przykładowa sesja Jabber
 • 7 Zobacz też
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Zastosowania[]

  Głównym jego zastosowaniem jest wymiana wiadomości w komunikatorach internetowych. Serwery XMPP umożliwiają także za pomocą tzw. transportów komunikację z użytkownikami innych protokołów, jak Gadu-Gadu, Tlen.pl czy ICQ.

  Protokół nie musi być wykorzystywany jedynie do komunikacji między użytkownikami, przykładem czego jest system blogowania przez XMPP – Jogger.

  ICQ – pierwszy komunikator internetowy wyprodukowany w listopadzie 1996 roku przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ stanowi grę słów – pochodzi od wyrażenia "I Seek You" (ang. Szukam Cię).RFC (ang. Request for Comments – dosłownie: prośba o komentarze) – zbiór technicznych oraz organizacyjnych dokumentów mających formę memorandum związanych z Internetem oraz sieciami komputerowymi. Każdy z nich ma przypisany unikatowy numer identyfikacyjny, zwykle używany przy wszelkich odniesieniach. Publikacją RFC zajmuje się Internet Engineering Task Force.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hotmail – należący do Microsoftu serwis internetowy oferujący darmowe konta poczty elektronicznej dostępne przez webmail, obecnie zastąpiony przez Outlook.com.
  Poniżej znajduje się lista implementacji serwera usługi XMPP/Jabber. Na liście tej znajduje się oprogramowanie służące do uruchomienia własnego serwera tej usługi.
  Gmail – bezpłatny serwis webmail posługujący się technologią AJAX, stworzony i rozwijany przez firmę Google. W czerwcu 2012 roku miał 425 mln użytkowników na całym świecie.
  Simple Authentication and Security Layer, SASL – metoda dodania warstwy (ang. layer) uwierzytelniania użytkownika dla protokołów opartych na połączeniach (ang. connection), wykorzystywana między innymi w protokole SMTP i XMPP, zdefiniowana w dokumencie RFC 2222, który w roku 2006 został zastąpiony przez RFC 4422.
  jabberd2 - daemon usługi Jabber, którego inspiracją był serwer jabberd w wersji 1.4. Założeniem twórców tego oprogramowania była skalowalność i wsparcie dla najnowszych rozszerzeń protokołu XMPP. Twórcą pierwotnego projektu był Rob Norris, liderem Justin Kirby, a za koordynację projektu odpowiadał Stephen Marquard. W późniejszym okresie opiekę nad projektem przejął Tomasz Sterna.
  Tkabber – wieloplatformowy komunikator internetowy obsługujący protokół Jabber. Został napisany w Tcl z wykorzystaniem biblioteki graficznej Tk, i działa na wszystkich platformach wspieranych przez Tcl: systemach opartych o X Window System (Linux, *BSD, Solaris itd.), Microsoft Windows i macOS.
  Wolne i Otwarte Oprogramowanie (ang. Free Libre/Open Source Software, także FOSS, FLOSS, po polsku również WiOO) – neutralny skrót pozwalający objąć jednym mianem zarówno Wolne Oprogramowanie (ang. Free Software) jak i Otwarte oprogramowanie (ang. Open Source), używany najczęściej w dokumentach urzędowych i oficjalnych analizach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.